Jump to content

Pomoc w doborze sprzętu spławikowego(match)

kkemot
 Share

Recommended Posts

Dziń dybry,

planuje zaopatrzyć się w sprzęt pod spławik do łowienia z brzegu na większe odległości (na mniejsze jak rozumiem też da rade, ale dużo miejsce ma słaby dostęp i wymaga dalszego rzutu)- wstępnie wybrałem wędzisko i kołowrotek i chciałbym spytać Was o opinie. Wiem, że sprzęt dobiera się pod miejsce i ryby, aczkolwiek staram się by był dość uniwersalny ponieważ mam różne wody w swoich okolicach, tak stojące, jak z wolnym i szybkim nurtem, tak rzeki jak i zbiorniki zamknięte. Będzie to mój drugi zestaw(pierwszy jest pod spinning) i nie ukrywam że szukam sprzętu który posłuży mi dłuższa chwilę. Poniżej to co wpadło mi w oko w moim budżecie - brakuje mi oczywiście reszty osprzętu, więc jeśli mógłbym prosić o podpowiedź to będę wdzięczny.

Wędka Mikado Ultraviolet II Match 390cm
Kołowrotek VDE-Robinson Match FD 3000

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pomoc.

Polecam podbieraki z firmy Jaxon sam mam takowy od dłuższego czasu. Koszt zależy od rozmiaru ja na przykład mam dość średniej wielkości i jak go kupowałem to kosztował 50zł teraz cenowo powinno być coś koło tego ale pewności nie mam.

16 hours ago, kkemot said:

planuje zaopatrzyć się w sprzęt pod spławik do łowienia z brzegu na większe odległości

Ile to metrów "większa odległość"? Długość wędziska zapewni spory zasięg ale jakie cw planujesz kupić? 

Docio chwalił kiedyś kołowrotek Jaxona, chyba nawet trochę tańszy. Pewnie napisze jaki to model.

Z racji dziennego limitu wypowiedzi - odpisuję dopiero teraz:)

Max CW tego wędziska (MIK-WAA702-390) to 20g według danych w sklepie (nie wiem czy można podać linki do sklepów dlatego podałem tylko nazwy modeli)- co do odległości ciężko mi to określić niestety mam z tym problem od zawsze, miejsca w których dotychczas łowiłem oscylują w granicach do 60m (sam środek wody patrząc po mapach google), domyślam się że na takie odległości rzucać nie będę ale no nie wiem jak to ocenić to jest max jaki by mógł być w tych miejscach.

Kołowrotek nie musi być koniecznie tańszy dziękuje za polecenie Jaxona, ale muszę przyznać że ten model co podałem (R-23P-VR-M30) jakoś wpadł mi w oko, no ale jestem "leszczem";) w temacie stąd moja ciekawość o jakiekolwiek opinie o nim. Przy okazji kołowrotka zastanawiam się czy do spławika warto mieć "głęboką" szpule tez? - ten kołowrotek ma w zestawie płytka ale można dokupić zapasową co też chcę zrobić zastanawiam się tylko czy głęboką czy drugą płytką.

- co do spławika myślę nad Jaxon AF (SF-AF420/SF-AF620) tylko nie wiem co bardziej uniwersalne lub co lepiej "na start" 4+2g czy 6+2g, a może jeszcze cięższy? (bo wiadomo ze z czasem i odrobina więcej doświadczenia po dokupuje sprzętu)

- co do żyłki myślałem nad taka: Jaxon Monolith Match 0.18 150m 7kg (ZJ-HOM018A) (bo z tego co czytałem plecionka nie nadaje się do spławika, poprawcie mnie proszę jeśli plotę bzdury) i na przypon: Żyłka Jaxon Monolith Premium 0.16 6kg (ZJ-HOP016C)?

Przyznaje się bez bicia - że tu już trochę mi brak wiedzy, ale kombinując zapewne potrzeba mi jeszcze: śrucin do dociążenia (ma znaczenie jakie?), haczyki oczywiście (8,10,12?) i coś w stylu krętlika (jak dobrać rozmiar?) do połączenia przyponu z żyłką główną, coś co zatrzyma spławik (kiedyś pamiętam u mnie mówili na to "grunt" i był to kawałek żyłki zawiązany tak żeby był większy niż oczko spławika) - coś jeszcze potrzeba?

Zapewne jestem troszkę w gorącej wodzie kąpany ale to wina tego, że tak mi się spodobało wędkowanie, że chciałbym już zamówić sprzęt i lecieć go testować, mój zapał studzi tylko brak wiedzy i cicha nadzieja na pomoc bardziej doświadczonych Was aby nie kupić czegoś co ze sobą się nie zgra :)

Cytat

rozważenia Jaxon Element 

Mam ten kołowrotek w wersji match -  rozmiar 200 (od razu był z płytką szpulą) wraz z wędką jaxon Eclatis tele match TX 420  (do 25g) na moje wody taki zestaw jest wystarczający. Łowię już tym chyba trzeci sezon. Kupiłem bo chciałem spróbować odległościówki i nie wydać majątku. Taki sprzęt mogę polecić. Zwłaszcza że ta wędka w  wersji tele  jest fajna w transporcie.

A kołowrotek to jeden z fajniejszych jakie miałem. Czasami przekładam go do spinningu (mam dodatkową szpulę) jest nie do zajechania. Jak oglądałem przed chwilą dalej trzyma swoją cenę

Co do innego sprzętu się nie wypowiem bo to moja jedyna odległościówka i to mi wystarczy - wolę baty ;-)

2 godziny temu, kkemot napisał:

Przy okazji kołowrotka zastanawiam się czy do spławika warto mieć "głęboką" szpule tez? - ten kołowrotek ma w zestawie płytka ale można dokupić zapasową co też chcę zrobić zastanawiam się tylko czy głęboką czy drugą płytką.

Płytka ma pojemność 0,18 mm - 155 m. Jeszcze więcej żyłki na szpuli do odległościówki to zdecydowanie przesada dlatego dokupiłem drugą płytką szpulę jakby mi coś odbiło i chciałbym nawinąć setki 0,14 mm.

5 hours ago, kkemot said:

co do spławika myślę nad Jaxon AF (SF-AF420/SF-AF620) tylko nie wiem co bardziej uniwersalne lub co lepiej "na start" 4+2g czy 6+2g, a może jeszcze cięższy?

Co do spławika to pierwsza sprawa to odległość łowienia. Teoretycznie cięższy polecić dalej ale nie każdy model dobrze lata. Moim zdaniem ten będzie odpowiedni na start a później sam wyciągniesz wnioski i zaczniesz kupować ... ;) 

Który lepszy? Weź po jednym bo będą się uzupełniać i na początek będą w sam raz.

Poczytaj sobie nasze wywody o łowieniu odległościowką

Dopisze jeszcze trochę :)

Edited by zwykły michał
Dopisek

śrucin do dociążenia (ma znaczenie jakie?),

Miękkie które nie zniszczą żyłki przy przesuwaniu. Ludzie chwalą stotzy Prestona, mam ale jeszcze nie używałem więc się nie wypowiem.

haczyki oczywiście (8,10,12?)

Haczyki dobiera się do przynęty, kształt i rozmiar. Bardzo przydatne tabele do małych i dużych przynęt.

coś w stylu krętlika (jak dobrać rozmiar?) do połączenia przyponu z żyłką główną

Używam podwójnych krętlików numer 14 albo 18. Nie pamiętam bo kupuję "na oko".

coś co zatrzyma spławik (kiedyś pamiętam u mnie mówili na to "grunt" i był to kawałek żyłki zawiązany tak żeby był większy niż oczko spławika)

Jeżeli łowisz na głębokościach mniejszych niż długość wędziska to wystarczy stoper gumowy (zakładam dwa żeby się nie przesuwały). Na większych stoper z żyłki opisany w temacie z linku.

Grunt to odległość od powierzchni do przynęty. Ustawianie gruntu to regulacja tej odległości. 

coś jeszcze potrzeba

Całkiem sporo ale większość wyjdzie w praniu.

Edited by zwykły michał

Dziękuje za obszerny zestaw informacji i wyjaśnień:).

10 godzin temu, Docio napisał:

Jeszcze więcej żyłki na szpuli do odległościówki to zdecydowanie przesada

Dziękuję za potwierdzenie co do rodzaju szpuli:)

7 godzin temu, zwykły michał napisał:

Haczyki dobiera się do przynęty, kształt i rozmiar. Bardzo przydatne tabele do małych i dużych przynęt.

Ta tabelka jest świetna - naprawdę mega pomocna i czytelna od razu idzie do zapisania wielkie dzięki:).

Myślę że zdecyduje się na ten zestaw który sobie "wymyśliłem" w takim razie i na pewno dam znać jak się sprawdza jak tylko przetestuję.

Starałem się wyszukać wszystko co potrzebne do łowienia na spławik ale przy tym zrobiłem "wielkie oczy":

7 godzin temu, zwykły michał napisał:

Całkiem sporo ale większość wyjdzie w praniu.

Czy mógłbyś chociaż podpowiedzieć co masz na myśli? (tak choćby punktowo, resztę będę doczytywać i szukać w trakcie, bo niektóre uniwersalne narzędzia typu podbierak,wyciągacz do haczyków itp. posiadam z racji zakupienia przy okazji zestawu do spinningu) - to, że co nie co wyjdzie w praniu to się domyślam, póki co w dość krótkim czasie staram się przyswoić obszerną ilość informacji co najlepiej mieć na start :). Tymczasem biorę się za uzupełnianie koszyka pozostałymi elementami i zamawianiem sprzętu :)

14 minutes ago, kkemot said:

Czy mógłbyś chociaż podpowiedzieć co masz na myśli?

Różne spławiki np krótsze, z węglową antenką, lżejsze lub cięższe. Te które chcesz kupić będą dość uniwersalne ale kiedy nabierzesz doświadczenia zaczniesz poszukiwania. 

Zaczepy do spławików żeby szybko i wygodnie wymienić. Wystarczy agrafka z koralikiem, coś takiego albo takiego.

Do ciężkich wagglerów warto mieć oliwki żeby nie zakładać duzej ilości śrucin. 

10 minut temu, zwykły michał napisał:

Różne spławiki np krótsze, z węglową antenką, lżejsze lub cięższe. Te które chcesz kupić będą dość uniwersalne ale kiedy nabierzesz doświadczenia zaczniesz poszukiwania. 

Zaczepy do spławików żeby szybko i wygodnie wymienić. Wystarczy agrafka z koralikiem, coś takiego albo takiego.

Do ciężkich wagglerów warto mieć oliwki żeby nie zakładać duzej ilości śrucin. 

A to o tych "gadżetach" akurat czytałem, ale uznałem że póki co muszę nabrać wprawy aby decydować co zechce dokupić, a co warto zmienić :) - doczytam sobie temat "matchowy" i organizuje sprzęt. Dziękuje raz jeszcze za wszystkie podpowiedzi :)

Zaczepy do wagglerów będą bardzo pomocne. Załóżmy, że kupiłeś dwie gramatury modelu który pokazałeś wcześniej. Zaczyna wiać wiatr i trudniej Ci rzucić 4+2g. Jeden i drugi potrzebuje 2g na żyłce ale cięższy będzie bardziej stabilny przy rzucaniu w wietrzny dzień. Wymiana zajmuje 5s, nie trzeba przebudowywać zestawu ani zmieniać gruntu bo mają taką samą długość.

Ale to przychodzi z czasem ;)

Dzięki Tobie uświadomiłem sobie, że dawno nie machałem odległościówką bo sporo łowiłem  batem. 

Na moje nieszczęście (a może szczęście kto wie) - dostałem informację od sklepu w którym zamawiałem sprzęt iż jest problem z w/w wędziskiem i kołowrotkiem u dostawcy i nie ma szans na realizację tego zamówienia. W związku z tym czy mógłbym poprosić Was o pomoc/propozycje jakiegoś podobnego parametrami wędziska i kołowrotka lub chociaż firm na które warto patrzeć przy poszukiwaniach (wiem że był polecany Jaxon ELEMENT QX 200 ale czy coś jeszcze może znacie godnego uwagi)?

MIK-WAA702-390 Wędka Mikado Ultraviolet II Match 390cm, C.W. max 20g, 3 sekcje
R-23P-VR-M30 Kołowrotek VDE-Robinson Match FD 3000, siła hamulca 8kg, przełożenie 6.2:1 z płytka szpula o pojemności 0.18/150

chciałem zamówić to w całości z jednego sklepu ale w najgorszym wypadku wezmę tylko cała resztę a wędziska i kołowrotka z dodatkową szpula będę szukać gdzie indziej. Z góry dziękuje za propozycje i wsparcie.

Edited by kkemot
dopisek odnosnie producentow wartych uwagi

Tak naprawdę to nie określiłeś ile chciałbyś przeznaczyć na ten sprzęt.

Na to że proponowany był Jaxon bym nie patrzył. Pisaliśmy głównie dlatego że ktoś go ma bądź miał i może się o tym wypowiedzieć.

Z tego przedziału cenowego - ok 200 230zł -  około tyle kosztuje ten Robinson - wybierzesz mnóstwo sprzętu i będzie on porównywalny jakością. Ja kierowałbym się głównie tym aby miał płytką szpulę. Jeśli Ci pasuje to bierz. Robinson ma fajnie pracujące kołowrotki. Taką 3000 od biedy możesz założyć do mniejszego feederka.

Mi podobał się jeszcze kręcioł -  Daiwa  23 Ninja LT3000-C -  Ale to subiektywna ocena.

Co do kija to się nie wypowiadam.

Edited by niebel

Fakt zapomniałem podać zakres budżetu, to z pospiechu - kołowrotek do 300zł, wędka do 350zł plus minus taki mam budżet. Co do możliwości zamontowania do feedera - raczej nie gra to dla mnie roli - następny w planach sprzęt za jakiś czas, to właśnie zestaw typowo feederowy (raczej nie planuje przekładać sprzętu miedzy zestawami jeśli nie będę do tego zmuszony)

• 2 weeks later...

To ja tylko tak w skrócie - sprzęt dotarł (ten początkowy) jednak udało się ogarnąć sytuacje ze sklepem. Jak na mój brak doświadczenia i wiedzy to sprawdza się super - póki co brak jakiś problemów/niewygód ze sprzętem. Pierwsze testy już były, nauka szykowania/montowania całości od 0 i "poprawki" nad woda też, dziś już wypad bardziej dla relaksu z racji "pełnej gotowości" sprzętu :) - jeszcze raz dziękuje za porady i wsparcie wszystkim.

IMG_20240301_164623915.jpg