Jump to content

Silnik elektryczny - ładowanie

Recommended Posts

Jako że jestem tu nowy Witam wszystkich i każdego z osobna 

Moje pytanie jest do użytkowników silników elektrycznych. Mianowicie chodzi mi o to, czy można podczas używania silnika elektrycznego ładować go w tym samym czasie z silnika spalinowego. Jeżeli tak to prosiłabym o informację czy potrzeby jakiś stabilizator napięcia czy coś podobnego. Silnik elektryczny to watersnake geo-spot gps, a spalinowy z którego byłby ładowany to yamaha f60. 

Pozdrawiam Wojtek 

15 godzin temu, Gubbe25 napisał:

czy można podczas używania silnika elektrycznego ładować go w tym samym czasie z silnika spalinowego

Ja zacząłbym od instrukcji.

JKarp

Zależy czy masz silnik prądu stałego czy przemiennego. Jak dobrze pewnie wiesz alternator wytwarza prąd sinusoidalnie przemienny. Ale pytanie na jaki prąd działa twój silnik ? Stały wiedz się zastanów czy aby na pewno chcesz to podłączać . 

Gdyby autor zamiast słowa ładować, no bo w jaki sposób ładować silnik, użył zasilać, to odpowiedź byłaby prosta. A tak nie mam pojęcia o co chodzi autorowi.

Z drugiej strony po co zasilać silnik elektryczny jak będzie musiał działać spalinowy?

Przypuszczam, że chodzi o ładowanie akumulatora silnika elektrycznego a skoro o to chodzi to specyfikacja silnika spalinowego powinna rozwiązać wątpliwość.

Chodzi o to, że mam teraz dwa akumulatory, start i hotel. Podłączone jak na pierwszym diagramie w linku poprzez separator. 

https://www.bluesea.com/resources/170/Battery_Management_Wiring_Schematics_for_Typical_Applications

Do hotelowego chcę podłączyć silnik elektryczny dziobowy. A w związku z tym, że pływam na obu jednocześnie ponieważ głównie trollinguję na morzu spore odległości i podstawowym napędem jest spalinowy, a elektryk robi tylko jako autopilot i utrzymuje zadany kurs, fajnie by było aby aku od dziobowki był doładowywany.  Myślałem może aby zamontować jakiś regulator napięcia między hotelowym a elektrykiem, na chwilę obecną mam tylko wyłącznik z bezpiecznikiem między dziobowym a hotelowym jak w linku. Obecnie ładowanie hotelowego mam odłączone. 

https://www.fruugo.se/30a-40a-50a-60a-70a-80a-100a-120a-150a-200a-250a-300a-amp-circuit-breaker-fuse-reset-12-48v-automatic-waterproof/p-82646463-324251120?language=en&ac=ProductCasterAPI&asc=pmax&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwzN-vBhAkEiwAYiO7oHsmUBOV_vVjQU9RxwnvbdGdpX2DWJBZIr4nce8uEnTbWTrPPaYJiRoCSakQAvD_BwE

No i jasne. Musisz sprawdzić sam aku czy może być jednocześnie ładowany i rozładowywany. Większość aku nie toleruje takiego działania i przegrzewa się a to może skończyć się samozapłonem lub wręcz wybuchem.

W świecie komputerowym jest takie rozwiązanie, nazywa się UPS. Zasada działania jest prosta. Jeśli jest napięcie w sieci to komputer działa na tym napięciu, jeśli zanika to wtedy włącza się aku. W tym przypadku potrzebna będzie interwencja elektronika, który przerobi napięcie wejściowe 230V na to z alternatora F 60, czyli 12V 16A. W świecie samochodowym też są takie rozwiązania w pojazdach hybrydowych lub w lepszych instalacjach LPG i tu jest prościej bo system jest już zaprojektowany na 12V.