Jump to content

Lin (Tinca tinca)


Nicco Puccini
 Share

Recommended Posts

Wygląd

Tułów lina jest niemal okrągły, zwężający się i bocznie spłaszczony w pobliżu ogona. Sam ogon jest wyposażony w sporej wielkości płetwę ogonową, która daje mu sporo siły napędowej. Grzbiet tej ryby jest wysoki i lekko wygięty, jego pysk jest okrągły z małym lecz mięsistym otworem gębowym. W kącikach tego otworu znajdują się dwa niewielkie wąsiki.

Ciało lina pokryte jest małymi łuskami, które pokrywa gruba warstwa śluzu bardzo charakterystyczna dla tego właśnie gatunku.

Liny mają małe oczka w kolorze od pomarańczy do czerwieni, najczęściej jednak ich kolor jest gdzieś pomiędzy.

Płetwa grzbietowa u lina jest krótka, lecz wysoka. Płetwa odbytowa znajduje się z tyłu tułowia i jest nieco zaokrąglona.

Ubarwienie lina jest stosunkowo jednolite- Grzbiet jest ciemnooliwkowy lub czarny, boki są zielone/oliwkowe lub mają kolor zakwitającej wody. Poniżej linii bocznej ciało linów z reguły ma już barwę jaśniejszą- na ogół żółtą lub jasno pomarańczową. Czasami brzuch linów jest popielaty, szarawy. Płetwy tej ryby są ciemnozielone, Płetwy piersiowe i brzuszne u nasady są jasno pomarańczowe.

Środowisko życia i nawyki żywieniowe

W naszych wodach lin występuje dość pospolicie, preferuje jednak wody stojące od płynących. Nie oznacza to jednak, że nie spotkamy go w starorzeczach czy nizinnych rzekach- wpuszczony do takiego środowiska dostosuje się do warunków tam panujących. Gatunek ten uwielbia muliste dno, w którym łatwo znajduje dla siebie pożywienie. Do jego menu zaliczyć można wszelkiego rodzaju faunę denną, larwy owadów(np. Ważki), Różne robaczki i ślimaczki. Wielu wędkarzy zgodnie twierdzi, że w wyszukiwaniu pożywienia w mule lin jest o wiele sprawniejszy od karpia i leszcza. Żerującemu linowi praktycznie zawsze towarzyszą charakterystyczne, bardzo drobne bąbelki na powierzchni. Wędkarz, który raz zobaczy takie bąbelki nigdy nie pomyli ich z tymi jakie towarzyszą żerującym leszczom.

Liny są rybami odpornymi na trudne warunki środowiskowe, oznacza to, że dobrze znoszą niską zawartość tlenu czy ekstremalne temperatury (oczywiście bez przesady).

Rozmnażanie i wzrost

W polskich wodach gatunek ten odbywa tarło między majem a lipcem( w zależności od akwenu). Duże samice mogą złożyć nawet do 600 000 ziaren ikry na kg masy ciała. Małe jajeczka przyklejają się do roślinności a po ok. tygodniu wykluwają się małe linki. Liny są rybami długowiecznymi. Dorastają do ponad 60cm i może osiągać wagę nawet ponad 6 kg.

Link to comment
Share on other sites

Z punktu widzenia wędkarskiego każdy gatunek ryby ma w sobie coś interesującego: budowa i kolorystyka ciała, strefy akwenu w którym przebywają, sposób pobierania pokarmu, szybkość wzrostu danego gatunku, i wiele innych cech czym sie różnią poszczególne gatunki. Moje dwa ulubione gatunki to lin i szczupak, ale w ciągu sezonu poświęcam czas praktycznie każdemu gatunkowi występującemu w akwenie, oraz różne metody łowienia stosuje. W 2006 roku złowiłem 4 ładne liny, dwa po 30cm, 34cm i (39cm-99dkg największy). Łowiłem 5cio metrowym batem, a przynętą był chlebek, do dzisiaj wspominam ich wygląd i walke :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Łowię liny dość często z niezłymi wynikami, stosuje zanęty o ostrym zapachu wanilii takim ostrym, że jak się ją otwiera to się żałuje że się nie ma ze sobą mleka bo pachnie jak pyszne musli, do niej dodaje opukaną pinkę i do wody. Przypony z plecionek bo tam gdzie wędkuję jest bardzo zarośnięte łowisko ultra czułe przelotowce i przede wszystkim cierpliwość. Oto zdjęcia moich linów

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Edited by wind
zdjęcie nr 1 niezgodne z regulaminem galerii pkt. 2.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Faktycznie, lin to piękna ryba.

Łowiłem je w zasadzie okazjonalnie, bez zbytniego zacięcia.

Jednego złowiłem na wirówkę Mepps'a, chyba 1,20kg?

 

Tego też złowiłem prawie przypadkiem, na wczasach z żoną i z wnuczką.

Pierwsze zarzucenie, pierwsze branie, przytopienie... :)

 

post-1419-0-83609100-1369727386_thumb.jpg

 

Wystarczyło ziarenko kukurydzy z puszki, bez jakiegokolwiek nęcenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...