Jump to content

[Portal] Szczytówki w bacie, ich rodzaje i zastosowanie.


Guest ŁYSY0312
 Share

Recommended Posts

Guest ŁYSY0312

Ogólnie rzecz biorąc w batach zastosowanie mają trzy rodzaje szczytówek:

Pusta, z którą zazwyczaj bat kupujemy (dla początkujących – szczytówka jest prawie na całej swojej długości pusta w środku, dopiero kilka końcowych centymetrów jest z zamkniętego profilu, a czasem nawet nie, bo widać mikroskopijny otwór w najwęższej części szczytówki).

Pełna zwana wklejką, konkretnie – w pustą część szczytówki jest wklejona tzw. igła z pełnego włókna węglowego.

Szczytówka pusta z wklejoną tulejką wewnętrzną lub zewnętrzną pod amortyzator.

Zobacz cały artykuł

 

Link to comment
Share on other sites

A ja wiele lat temu miałem bata z całkowicie pełną szczytówką i bynajmniej nie wklejką. Był to typowy "bananowy szklak". :) 

Kilka lat temu, nowiutki weglowy bat pewnej włoskiej firmy miał także całkowicie pełną szczytówkę. Fakt, że to był bat zawodniczy 5m z cw do 30g, do połowu karpików z gwarantowaną wytrzymałością dla ryb do 2,5kg bez amortyzatora, co jednak nie zmienia faktu pełnej szczytówki. :) 

Link to comment
Share on other sites

Przydatny artykuł. Masz 6 :)

 

PS Ja jestem niestety niereformowalny... zawsze łączyłem i będę łączył zestaw ze szczytówką za pomocą dwóch kawałków koszulki igelitowej. Często łowię bez przyponu i dlatego jedyny węzeł /a każdy węzeł osłabia żyłkę/ mam przy haczyku...

Link to comment
Share on other sites


łączył zestaw ze szczytówką za pomocą dwóch kawałków koszulki igelitowej

 

Widziałem też patent z kawałkiem wentyla jako łącznik i jednocześnie amortyzator. Nie mniej artykuł bardzo ciekawy i wiele wyjaśniający, sam też czegoś nowego się dowiedziałem. ;) .

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

Dziękuję Panowie za dobre słowo :) Ja jednak muszę oficjalnie podziękować Windowi. Bez jego pomocy nie udało by mi się zamieścić artykułu. Więc jeszcze raz dzięki Wind za pomoc.

 

Wracając do tematu - to fakt, nie pomyślałem żeby dodać jeszcze jeden podpunkt pt. np. ciekawostki :P

I opisać łączniki: z igielitu na okrętkę, ze sznurowadła, z plecionki i rurki termokurczliwej. Wymienić szczytówki: z pełnego włókna szklanego, wklejki z fiberglassu (czy jakoś tak :P ).... i coś by tam się jeszcze znalazło :D

Jak znajdę czas to nadrobię niedopatrzenie ;)

Link to comment
Share on other sites

He he... ciekawostki powiadasz. Dla mnie łączniki są taką ciekawostką ;)  Ja pochodzę z epoki kiedy najdłuższe wędki zawodnicze miały 8m i na końcu hak z aluminiowego pręta, do którego wiązało się amortyzator :D  Albo na 50-70 cm szczytówki robiło się maleńkie przelotki /ok10szt/ i amortyzator przesuwał się/pracował na zewnątrz wędziska... To były ciekawostki :D

Link to comment
Share on other sites


Ja pochodzę z epoki kiedy najdłuższe wędki zawodnicze miały 8m i na końcu hak z aluminiowego pręta, do którego wiązało się amortyzator :D
- mam to samo...

 

Później odpuściłem sobie 8m bata, zostawiłem tylko 5,55m do rekreacyjnego wędkowania.

Oczywiście z dwoma igelitowymi rurkami - do tej pory tak łowię :)

Link to comment
Share on other sites

Łysy,pożyteczny tekst zwłaszcza dla początkujących (ale nie tylko) batmanów.Informacje wystarczające aby świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie,zależnie od łowiska,wielkości łowionych ryb,intensywności ich żerowania,czy też własnych upodobań.Przyznam szczerze,że szczytówek w batach nigdy nie przerabiam.Rozwiązania przewidziane przez producentów,są dla moich potrzeb w zupełności wystarczające.Spławik,szacun,łowienie bez stągiewki to moim zdaniem "wyższa szkoła jazdy".Gdzie bezpiecznikem dla zestawu i amortyzatorem jednocześnie są :ugięcie wędziska,nadgarstek i przedramię.Ja przypon zakładam zawsze,ze względów czysto praktycznych.Np.gdy chcę zastosować mniejszy/większy haczyk,na odpowiednio cieńszej/grubszej żyłce,adekwatnie do sytuacji na łowisku.Wymiana przyponu trwa dosłownie chwilę i wio.Także w łowiskach z licznymi zaczepami,przypon pozwala uniknąć zrywania połowy zestawu,nieraz łącznie z nomen-omen spławikiem.

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

Jak mi się jeszcze chciało tyłek odmrażać na lodzie, to wiązałem w domu przypony z mormyszkami :P

Ale nawiązujac do wcześniejszych wypowiedzi - ja nie jestem tradycyjny, lubie wypróbowywać nowinki techniczne. Niektóre anektuje do swojego sprzętu, niektóre odrzucam.

Miałem 8m bat Silstara z hakiem wykonanym z tonkinu i przelotkami pod amortyzator. A pierwszy amortyzator? Jak dziś pamietam, była to guma pracowicie wyplatana z siateczki po wędzonym serze :D  Choć i jakieś gacie padły kiedyś łupem wandala i zostały pozbawione gumki, jak byłem w potrzebie :lol:

Link to comment
Share on other sites

  :D  No nie,  miałem gorszą fantazję - po prostu kupowałem w Składnicy Harcerskiej gumkę modelarską.

Ozet, zaryzykuję i odpowiem tu ;)  Nie w głowie mi jakieś zasadzki czy "podchwyty". Ja w miejscach gdzie tego potrzeba też używam przyponu. Tam gdzie nie według mnie nie potrzeba dwóch w zestawie dodatkowych węzłów. "Nomen-omen spławiki", o których wspomniałeś mają się dobrze - najsłabsze ogniwo zestawu to haczyk albo węzeł na nim. Jak wspomniałem zawsze łączę zestaw ze szczytówką bata dwoma igelitami i od tego już nie ma wyjątków.

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

Też kupowałem gumę modelarską w Składnicy Harcerskiej, tylko z tego co pamietam była płaska i nie chciała mi "chodzić " w przelotkach, i dla tego wolałem tą serową, lub pasmanteryjną.

Link to comment
Share on other sites

Były trzy różne gumy do różnych modeli latających. Te płaskie "taśmy" były do najcięższych modeli, kwadratowe do średnich i małych, cieniutka okrągła była do najmniejszych modeli. Nie pamiętam już ich klas, bodaj to modele swobodne.

Link to comment
Share on other sites

Uwierz, że w stolicy też nigdy nie spotkałem wszystkich na raz. :) Najczęściej dostepna była kwadratowa, gdyż dostępne były odpowiednie modele do samodzielnego montażu. Okrągła to był rarytas, zasadniczo na przydział z rozdzielnika do sekcji modelarskich.

Link to comment
Share on other sites

Spławiku,nie jestem do końca przekonany Twoją argumentacją.W moich zestawach,żyłka podczas zrywania (np.na zaczepach),jakoś nie pęka dokładnie na węzłach.Zawsze jakiś centymetr,dwa od haczyka,czy też węzła pętli przyponowej.Owszem zdarza się że mały haczyk,wyśliźnie się z węzła,ale wtedy jest to ewidentnie mój błąd,bo węzeł był niestarannie dociągnięty.Tak na mój chłopski rozum,jednolita żyłka powiedzmy 6m,od szczytówki do haczyka,przy próbie zerwania, powinna pęknąć na około 1/3 swej długości (od strony haczyka).Przy tym biorę pod uwagę tylko żyłki dobrej jakości,trzymające średnicę na całej swej długości.Marne żyłki z przegrubieniami,mogą "chlasnąć" w zupełnie nieprzewidywalnym miejscu.Co do łączników,to zacząłem je stosować gdy tylko pojawiły się w handlu.Wcześniej podobnie jak Ty stosowałem rozwiązanie z koszulkami.

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

W moich zestawach,żyłka podczas zrywania (np.na zaczepach),jakoś nie pęka dokładnie na węzłach.Zawsze jakiś centymetr,dwa od haczyka,czy też węzła pętli przyponowej.

No to jakoś dziwnie, bo mimo, że stosuję żyłki najwyższej jakości, zawsze pękają mi na węzłach, z resztą zgodnie z moim założeniem, bo najczęściej zrywam przypn na węźle pętli przyponowej.

Link to comment
Share on other sites


Zawsze jakiś centymetr,dwa od haczyka

Oooo, no to jak u mnie przy cienkich żyłkach. Jednak ja zauważyłem, że przeciągam węzły i zyłka ponad haczykiem jest delikatnie ale nadciągnięta. Mocno dociągniety węzeł też to powoduje ,ze żyłka na węźle jest nadciągnięta. Dlatego kiedy mogę stosuję haczyki z oczkiem i stosuję węzeł samodociągający zwany spinningowym.

Link to comment
Share on other sites

Docio,dałeś mi do myślenia z tą nadciągniętą żyłką.Tak na szybko zawiązałem kilka haczyków,,ale nie zauważyłem żebym miał tendencję do przeciągania żyłki/węzłów.Ale być może pod wpływem Twojej sugestii,robiłem to ostrożniej.Zawsze po uformowaniu węzła,ale przed jego ostatecznym dociągnięciem,ślinię go lekko w ustach,gdyż wtedy węzeł staranniej się układa.

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

Trochę czasu minęło od publikacji artykułu, i nikt nie zadał pytania na które liczyłem :) A chodzi mi konkretnie o smarowanie amortyzatora - smarować, czy nie?

Ale skoro wszystko jasne, zostawie ten temat otwarty...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Pewnie podpadnę wielu ale od lat ponad 30-tu, czyli od czasu technikum, nie neguję ślinienia węzłów z żyłki przed dociągnięciem ale absolutnie nie wierzę w skuteczność tego zabiegu. Gdyby własności penetracyjne śliny były tak doskonałe aby przecisnąć się przez setne części milimetra pomiędzy splotami, to ludzie mieliby stały zarobek, bo w przemyśle takie środki są pieruńsko drogie.

Ślinienie na pewno poprawia nam nastrój, umacnia w przekonaniu, że zrobiło się wszystko dobrze i nic nie powinno nawalić a jak już to wina żyłki. :) Dla mnie może być i tak, za duża głupota aby się o nią spierać. :) 

Link to comment
Share on other sites

No i podpadłeś mi.... :D  Ja ślinię węzeł jak odległość między zwojami wynosi 0,0057 mm i ciecz swobodnie  penetruje wszystkie zwoje. ;)  Zresztą tak apropoos penetracji... to ślinienie zawsze pomaga. I wtedy jak słusznie piszesz - poprawia nam to nastrój :D

Link to comment
Share on other sites

Mylny błąd Dociu.Chyba nie uważnie przeczytałeś mój post.Napisałem bowiem,że ślinię węzeł po jego uformowaniu,ale przed ostatecznym dociągnięciem.Ślina więc swobodnie przenika między zwojami węzła.Powiem wiecej,może jest to głupota,ale wierzę że ślina posiada właściwości amortyzujące i wzmacnia węzeł.A propos amortyzacji i amortyzatorów.Nie smaruję amortyzatora z tej prostej przyczyny,że łowię technikami w których ten element jest zbędny.Za to od czasu do czasu,lubię"posmarować"gardło.

Link to comment
Share on other sites


ślina posiada właściwości amortyzujące i wzmacnia węzeł

Ooooooo, na pewno. Całując codziennie małżonkę amortyzujemy napady gniewu i wzmacniamy węzeł małzeński. 100% prawdy. :D 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...