Jump to content

Dobiegacz pilkera

grzybek
 Share

Recommended Posts

Co raz częściej słyszę o tzw "dobiegaczu" prawdopodobnie doczepianym do pilkera.
Domyślam się, że jest to jakaś forma przywieszki nie przed pilkerem ale kilkanaście cm za nim.
Nie trafiłem jeszcze na zdjęcia wspomnianej przynęty ani sposobu montowania.
Jakbyście mieli jakieś informacje chętnie przeczytam i nauczę się czegoś nowego.

Może to coś takiego:

post-1419-0-75620900-1428175325.jpg

Zdjęcie z artykułu Janusza Rogulskiego opublikowane w WP kwiecień 2015

LINK

Dawid absolutnie nie odbierz tego jako krytyki, ale czy te krętliki na pewno są odpowiednie? Mając praktykę gruntową z dużymi obciążeniami w żadnym przypadku nie stosuje się zwykłych krętlików ale zawsze łożyskowane. Dodatkowo przy połowie sumów łożyskowane i wzmocnione, a połowy w morzu to nie dłubanie płoteczek i jakaś większa ryba jest całkiem realnie do złowienia z marszu.

Krętliki i kółka łącznikowe ze zdjęcia zwróciły moją uwagę ponieważ zestaw zawsze polegnie na elemencie najsłabszym a one nie wyglądają najokazalej.

Czyli zamiast kotwiczki przy pilkerze kółko łącznikowe (dobrze jeśli nierdzewne), przypon z fluorokarbonu (?) plus przywieszka na agrafce...

Hmmm, może bez agrafki, wiązać bezpośrednio do żyłki?

Jak długi przypon? Ok 15-20cm?

Widzę, że zaopatrzyłeś się w barbariany :) dobry wybór.

Ta trzecia przywieszka licząc od lewej jest moim ulubionym wzorem.

Tzw wsza morska.

Domyślam się, że jeszcze nie zdążyłeś przetestować zestawów.

Ciekawy jestem czy nie będzie się plątać?

Ciekawe rozwiązanie z tym dobieganiem i zgodzę się z Andrzejem,że ta agrafka jest zbędna,

może osłabic system i stawiam na wiązanie bezpośrednie z fluorokarbonem,

a z długością można po eksperymentować.

Druga sprawa. to czy da się wyczuc branie dorsza gdy pilker odpoczywa,

wydaje mi się ,że to może byc martwy punkt,ale to tylko moje spostrzeżenie.

Będąc na wyprawach dorszowych częstym przyłowem były płaskie i ten systemik

może okazac się skuteczniejszy na płaskie,no ale to czas pokaże,

bo teoria swoje,a w praktyce swoje.

Mamy coś nowego,i warto się pobawic

artykuł na plus

@Docio krętliki i agrafki sa sprawdzone w boju :) znajomy używa ich od 3 lat i niczym go nie zaskoczyły, a co do agrafki to można zrezygnować bo ja sobie dowiązałem taka inwencja twórcza, Mariusz powiedział że eksperymentuje z długościami 10cm do 20cm, sprawdza sie po sztormach jak ryba jest rozbita ten dopalacz :)

Myślę, że warto pokleić takie dwie gumki jak z pierwszego posta.

Ja używam zwykłej zapalniczki do spajania silikonu, z którego są zbudowane.

Przypalam boki i kiedy zaczynają się topić, palić spajam je razem i chłodzę w wodzie.

Ogonków bym nie przycinał na początek, mogą być skuteczne.

Moim zdaniem wystarczy zwykła żyłka na takich głębokościach z jednym krętlikiem.

Przy dnie wydaje mi się, że nigdy nie ma bezruchu.

Albo łódź dryfuje albo prąd wody robi swoje czyli taka przynęta zawsze jest w ruchu.

Dorsz, podobnie jak sandacz potrafi przywrzeć do dna przynętę, dlatego bywa podhaczany.

Przynętę można zawiesić nawet na 40cm przyponie - niech pracuje jak liść na wietrze :)

Oczywiście trzeba reagować na każde podejrzane zachowanie.

Muszę wypróbować ten sposób.

Ufam Mariuszowi :D

• 6 months later...

Mistrz Mariusz radzi :) warto obejrzeć, posłuchać i wyciągnąć wnioski

Dobiegacz, kształtowanie pilkerów, żyłka dobiegacza, przywieszki...

Przypomnę: od jakiegoś czasu, w myśl obowiązujących przepisów - jedna przynęta: pilker albo przywieszka.

Nieuzbrojony pilker nie jest przynętą, za to dobiegacz już załapuje się na takie miano :)

Mam kilka pytanek początkującego laika w wędkarstwie morskim.

Czy ta liczba węzłów (3) nie osłabia zbytnio zestawu? Normalnie pilker jest wiązany raz.

Przy takim zestawie pilker pozbawiony kotwiczki nie spełnia definicji przynęty, ale czy nie będzie to powodowało pustych pobić właśnie w pilkera?

Czy ta liczba węzłów (3) nie osłabia zbytnio zestawu?

Każdy węzeł osłabia zestaw ale zwróć uwagę jakiej żyłki używa Mariusz?

To 0,5 - 0,6mm linka, toć bieliznę można na tym wieszać ;)

pilker pozbawiony kotwiczki nie spełnia definicji przynęty, ale czy nie będzie to powodowało pustych pobić właśnie w pilkera?

Może i dorsze będą skubać nieuzbrojonego pilkera ale pewnie tego nie zauważysz.

Chyba, że jakiś bidok trafi na płynącego w górę "dobiegacza" - właśnie poderwanego z dna.

Czasem odnoszę wrażenie, że 2/3 ryb łowionych w morzu to ryby podhaczone przez wędkarzy/amatorów/turystów morskich.

Popłyniesz w morze i przekonasz się, jak bardzo różni się teoria i praktyczne życie na pokładzie.

Nie mam zamiaru przytaczać tu rzeczywistości bo mnie zjedzą na publicznym forum.

Wnioski pewnie potrafisz sam wyciągać.

taką pałą to on morze krowy poganiać
- Mariusz Getka?

Wydaje się, że wie co mówi skoro kilkakrotnie stawał na podium rywalizując w zawodach morskich w Polsce i zagranicą.

Nasze własne preferencje i przyzwyczajenia nijak się mają do jego własnych doświadczeń.

Uważam, że warto uczyć się od najlepszych i porównywać do swoich metod.

Jakoś nie trafiło mi do przekonania wędkowanie morskie wędziskiem 3-metrowym. Może z wielkiego kutra, ale z niewielkiej jednostki jakich jest najwięcej, krótszy kij (2-2,4 m) będzie chyba bardziej komfortowy.

Może się mylę, bo jak napisałem wcześniej jestem w tej dziedzinie nowicjuszem, jeśli tak, to przekonajcie mnie do zmiany moich poglądów. ;)

Edited by Alexspin