Jump to content

Recommended Posts

Na jakie ryby? Bo generalnie do podbierania takich ryb jak płoć, leszcz, krąp, jaź, kleń, stosuje się podbierak płytki. Natomiast na drapieżniki, albo ryby takich gatunków jak karp, amur, tołpyga, obszerne z głęboką matnią.

Link to comment
Share on other sites

Na szczupaka podbieraka nie stosuję. Łapię go za kark, wyrzucam na brzeg i tyle. Nie jestem przekonany do chwytu pod skrzela, kiedyś palce miałem pocięte jak żyletką, więc unikam. O podbieraku w trakcie spinningowania łatwo zapomnieć. Wiem coś o tym, bo zdarza mi się znaleźć zupełnie nowe, idąc wzdłuż rzeki. Chyba że łowił byś z łódki, to warto mieć.

Link to comment
Share on other sites

Dziecioki, dziecioki.Radził bym udać się do pierwszego lepszego sklepu wędkarskiego, tam Ci doradzą.No chyba że będziesz miał ph. i trafisz na surowca (obojętnie płci jakiej). Wtedy szukaj w sklepach int. czego osobiście nie polecam.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam Taki 70x70x300 cm.

Ale Tobie doradzam poszukać Takiego i to o ile są takie dostępne, to też z koszem 70x70. Tak duży kosz, to minimum, jeśli chcesz łowić i szczupaki i karpie i jeszcze inne. A żyłkowy, bo wtedy unikniesz wplątania kotwicy w siatkę. Ja odłamuję grot kotwicy, jak się wplącze, ale są idioci, którym szkoda głupiej kotwicy i tną siatkę podbieraka.  ;)

Edited by Jotes
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Poszukuję podbieraka trociowego 150-200cm długości, najlepiej 3-składowego, żeby był łatwy w transporcie i oczywiście za przyzwoitą cenę.

Miałem model PL-AXMB190F ale rozlazł mi się na łączeniu elementów.

 

Ps

Czy w związku ze zmianami regulaminu można nadal używać podbieraków z żyłki nylonowej?

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

W RAPR PZW jest zapis o siatce do przetrzymywania żywych ryb i ma ona być wykonana z miękkich nici oraz rozpięta na sztywnych obręczach. To kolejny "kwach" bo nijak nie można nazwać tych siatek jako wykonanych z nici a sztywność obręczy jest jedynie umowna. Podczas dyskusji z kumplami doszliśmy do tego samego wniosku, co Ty, że chodzi o to, aby ryby się nie samookaleczały. Bardzo możliwe, że nawet razem dyskutowaliśmy na ten temat na PW albo RO. Niestety większość siatek nie jest tkana lecz pleciona węzełkowo i to nie z nici a cienkich plecionych sznurków. Nici są najzwyczajniej za słabe i nie istnieje taka siatka zgodna z tym zapisem. 

Aby było śmieszniej całkiem gładkie i ekstra obślizłe są właśnie siatki z tworzywa, coś na wzór moskitier do okien. 

Kosze do podbieraków z tego samego tworzywa są uznawane w normalnym świecie wędkarskim za najbezpieczniejsze dla ryb o ile mają być wypuszczone. W standardowych podbierakach ryby nie tylko mogą pocharatać sobie oczy ale także zdzierają łuski, że o śluzie nie wspomnę. Dla ryb, a szczególnie leszcza, ten śluz to główna obrona przed pasożytami.

Kończę bo się znów nakręcam, ale w tym względzie święty nie jestem i jawnie ignoruję ten zapis. Mam i używam siatkę z tworzywa a nie pseudo nici zgodnych z zapisem. Przynajmniej mam świadomość, że wypuszczone ryby nic sobie w siatce nie zrobiły.

Link to comment
Share on other sites

Mnie się kiedyś o uszy lub o oczy obiło, że chodzi o to, żeby siatka nie miała żadnych pęczków. Zdaje się, że chodzi o możliwość poranienia rybich oczu. Może o to idzie Alkowi? 

 

Chyba chodzi o coś takiego link. Jeżeli chodzi o taki podbierak to chyba obowiązują na OS (Odcinkach Specjalnych) rzek, na takich odcinkach obowiązuję dodatkowy wymóg: haczyk bezzadziorowy (a nawet może być tylko jedna kotwica bezzadziorowa) no i wspomniany podbierak i jak doczytałem to nawet sprawdzają czy mamy szczypczyki do odhaczania. I chyba takie odcinki dotyczą przede wszystkim,  łowienia metodą spinningową i muchową. 

 

Link do regulaminu OS Raba i podobnie jest na każdym OS.

 

Może o to Alkowi chodziło?

 

Jeśli, źle mówię to nie ucinajcie mi ręki, bo mi będzie ciężko łowić :D

 

I chyba, coraz bardziej modne stają się podbieraki z gumową siatką. 

Edited by marckus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...