Skocz do zawartości

Spinning i kołowrotek dla początkującego


Michal_L
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym wszystkich przywitać jako to mój pierwszy post na forum, także witam serdecznie wszystkich :)

Przejdźmy jednak do rzeczy, jakieś 9 lat temu  gdy to się wyprowadziłem z Warmi i Mazur skończyła się także moja przygoda z wędkowanie, więc na chwilę obecną można powiedzieć, że zaczynam od zera zupełnie bo taki kawał czasu to wystarczająca ilość żeby wypaść kompletnie z obiegu :)

Mam do Was ogromną prośbę odnośnie doboru sprzętu do spinning, otóż poszukuję sprzętu do połowu z brzegu na wodach zarówno strojących jak i rzekach. Chciałbym również (oczywiście w miarę możliwości, gdyż wiem, że takie dopasowanie jest niemal nie możliwe) żeby sprzęt było dość uniwersalny tzn, by dało radę połapać zarówno okonki jak i okazyjnie jakiegoś szczupaka jak się trafi :)

Budżet jakim dysponuje to powiedzmy +- 150zł na kij i +- 300zł na kołowrotek.

To na co osobiście trafiłem przeglądając różne wątki na internecie to następujący sprzęt:

Wędki: 

  1. Jaxon Extera Spinning 2,70m / 5-20g
  2. Jaxon Ferox Ultra Spin 2,70m / 5-20g
  3. Mikado Nihonto Red Cut Diamond 2.70m/17g
  4. Mikado Nihonto Red Cut Pike 260 / 5-28g
  5. KONGER TROKER SPIN ML 2,70m / 5-20g

Kołowrotki:

  1. RYOBI ZAUBER
  2. DAM QUICK IMPULSE FD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omijaj Exterę szerokim łukiem, straszny chłam, badziew, shit!:angry:

Polecam Feroxa Ultra, bardzo przyzwoite wędzisko w bardzo dobrej cenie. Do tego kołowrotek Serinus - 5 lat gwarancji.

Obydwa przedmioty, to "perełki" w stajni JAXONA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Z kołowrotków do 300zł polecam jeszcze :

DAIWA Ninja

Dragon Nano Lite

Okuma Ceymar CTX

 

Z wymienionych przez Ciebie wędek wybrał bym KONGER Trocker tyle że model Spin L 3-12g jeśli ma być bardziej pod okonia a okazyjnie pod szczupaczka. Wersja ML jest już moim zdaniem odrobinę za mocna na okonia, chociaż szczytówka jest wklejona i wędka jest dość czuła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2017 o 16:58, Michal_L napisał:

Wędki: 

  1. Jaxon Extera Spinning 2,70m / 5-20g
  2. Jaxon Ferox Ultra Spin 2,70m / 5-20g
  3. Mikado Nihonto Red Cut Diamond 2.70m/17g
  4. Mikado Nihonto Red Cut Pike 260 / 5-28g
  5. KONGER TROKER SPIN ML 2,70m / 5-20g

Wszystkie wędziska co wymieniłeś są bardziej pod połowy szczupaków niż okoni.

Z serii Mikado polecić mogę serię Inazuma Flash Perch do 18g. Dobrze pracuje  z obrotówkami roz 1,2 i resztą przynęt do 22g włącznie.  Nadaje się do większych okoni i wytrzyma metrowego szczupaka. 

Osobiście posiadam ten kijek od trzech miesięcy i przy dobrym wyważeniu nie męczy nawet parogodzinne machanie wędziskiem. Wybrałem wersję 240cm która jest do mnie idealnie dopasowana wraz z długością dolnika.

Z firmy Jaxon fenomenem jest kij który napisał Alex Ferox ma CW 5-25 ale obliczone naprawdę rzetelnie i jest faktycznie czuła.

Jeśli chodzi o kije Kongera, czytałem że była seria Trockera w której pękały blanki, ale jeśli nie trafisz na tą serię to też byłby dobry wybór tym bardziej że CW jest odpowiednie pod okonie.

Najważniejsze to abyś takiego kija potrzymał w ręce i sprawdził czy Ci leży bo jeśli będziesz miał wątpliwości to kij nie dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem INAZUMA to nieco za szybki kij na szczupaka, Okoń/Sandacz raczej. Ale wędka jest naprawdę niezła i godna polecenia.

Kongera sprzedajemy regularnie i jeszcze żaden nie wrócił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wędkarstwo U Zbyszka napisał:

Kongera sprzedajemy regularnie i jeszcze żaden nie wrócił :)

Więc może wcześniejsze opinie o pękaniu wynikają po prostu z nieumiejętnego obchodzenia się z wędziskiem, lub Konger poprawił mankament i sprzedaje ulepszoną serię.

Michał napisał że szczupaki będzie łowił okazyjnie więc dlatego poleciłem Inazumę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za tak liczne rady :) Co do kołowrotka to zdecydowałem się już na JAXON SERINUS GTX 300

Co do wędzisk to wacham się między 3:
1) Jaxon Ferox Ultra Spin 2,70m
2) MIKADO Inazuma Flash Perch EVA 240 / 18g lub MIKADO Inazuma Flash Perch 260 cm dlatego że 240 może okazać się za krótka
3) 
KONGER Troker Spin L 270/3-12g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wybierz się do sklepu, weź te wędziska do ręki, dokręć wybrany kołowrotek i pomachaj nimi choćby na sucho. Każde z nich ma trochę inną akcję, każde ma chwyt z innego materiału (Ferox dobrą piankę EVA Inazuma dobrą piankę lub dobry korek, Troker mieszany - foregrip z trochę badziewnego korka resztę z pianki ), nieco inaczej ukształtowany chwyt, inną wagę (Ferox jest najcięższy), są skonstruowane z innych matriałów (Ferox i Inazuma to węglówki, Troker to kompozyt węglowo-szklany), inne wyważenie z kołowrotkiem (uważam, że wybrany przez Ciebie najlepiej wyważy Inazumę 260cm) a to wszystko ma znaczenie dla komfortu łowienia.

Dla mnie najbardziej odpowiadającym wędziskiem z tych trzech jest Ferox, ale to jest bardzo subiektywna sprawa.

Różnica 20cm długości wędziska nie będzie miała jakiegoś znaczącego wpływu na wygodę i skuteczność łowienia, natomiast rozrzut CW pomiędzy 3-12g a 5-20g już może mieć znaczne.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...