Jump to content

Ubarwienie okonia


Recommended Posts

Witam! 

Dzisiaj rano złapałem okonia około 27cm na bardzo płytkiej wodzie, niemalże  do kostek (spod rowera wodnego) i jego ubarwienie było całkowicie żółte bez czarnych pasków lub zaciemnień przy grzbiecie. Wyglądał jak egzotyczna ryba z oceanu ^^. I tu pytanie czy to po prostu rzadkie zjawisko czy też jakaś choroba czy coś innego? Dodam, że wiem o tym, iż ich ubarwienie zmienia się zależnie od tego w jakim miejscu przebywają ale takiego okonia nigdy wcześniej nie wiedziałem. W załączniku dodaje zdjęcie ryby. 

DSC_0138.JPG

Link to comment
Share on other sites

Choroba to raczej zbyt wiele, brak odpowiedniej ilości pigmentów może być związane ze specyficzną dietą. Może też dostosował się do miejsca stałego żerowania. Natura ma różne rozwiązania, których najzwyczajniej nie ogarniamy, bo nie rozumiemy w pełni.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 25.08.2018 o 13:57, Kern122 napisał:

złapałem

Złapałem czy złowiłem - tak dla pewności zapytam, ten okoń był żywy czy nie bo jeśli był nieżywy to kolor okonia wszystko wyjaśnia. Natomiast jak był żywy to obstawiam że ryba żerowała w bardzo przejrzystej, mocno nagrzanej wodzie. Wtedy barwy ryb nieco bledną. Ryby potrafią zmieniać trochę barwę w zależności od "nastroju", stresu, miejsca przebywania i diety.

U mnie w akwarium pawiookie potrafią w chwilę zmienić się w blade szare rybki z bardzo kolorowych z pomarańczowymi plamami, a po wpuszczeniu do oczka na wiosnę robią się jasnoszare.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...