Jump to content

Recommended Posts

Szukam na tym forum pomocy. Mój tata zapalony wędkarz (jego rekord sum 201 cm) zgubił ostatnio nóż, którym często obierał ryby. Ja się na tym kompletnie nie znam, a zbliżają się jego urodziny i chciałabym mu sprawić jakiś fajny prezent. Do poprzedniego noża był bardzo przywiązany. Podobno zawsze ostry itp. Czy pomogą mi Państwo w doborze odpowiedniego sprzętu dla taty? Oglądam jedną stronę https://www.bron.pl/noze-scyzoryki-maczety/noze  tylko jak wspomniałam ja się na tym nie znam. Jestem ze śląska, a tata często jeździ nad Wisłę i Skawinę.  Łowi sumy i brzany. I chcę wybrać odpowiedni nóż do tych ryb.

Pamiętasz może kształt i wielkość starego noża? Na FB można znaleźć ludzi, którzy sami wyrabiają piękne noże. Za stosunkowo nieduże pieniądze można zamówić niepowtarzalny nóż na prezent.

Co wyczytałem z postu Pani Sylwii.

- zawsze ostry nóż;

- nóż do obierania ryb;

- sumy i brzany.

Nóż do obierania ryb, czyli do oprawiania, czyli do filetowania. Klinga dłuższa od przeciętnej (coś jak długość "szefa kuchni" ale krótszy od "chlebowego"), bardzo cienka i z tego powodu niesamowicie elastyczna, która sama układa się na delikatnej skórze i niewielkimi ruchami precyzyjnie oddziela ją od mięsa.

Zawsze ostry czyli nie potrzebujący ostrzenia. Może to być ostrze jednostronne ostrzone chemicznie lub ostrze dwustronne ze specjalnej stali.  W obu przypadkach kraj produkcji ma znaczenie, tradycje osadzone w tradycyjnej kuchni a jednocześnie nie bojące się innowacji przemysłowych. W pierwszym przypadku szukałbym wyrobów specjalistycznych z Kanady a w drugim w Niemczech. Jednak to do mnie, jako wędkarza nie przemawia. Raczej z takiego stwierdzenia wynika, że nóż był jednak ostrzony ale, że był wykonany z odpowiednio twardej stali utrzymywał bardzo długo stan naostrzenia i dodatkowo był chroniony pokrowcem.

Wielu osobom nasuwa się też Norwegia, Szwecja i Finlandia jako chyba najbardziej znane u nas kraje takich noży ale nie znam ich wyrobów, które nie wymagałyby ostrzenia.

Z podanego linku najbliższy tematowi jest ten wyrób ale to nie do końca to, gdyż wymaga ostrzenia. Nóż do filetowania jest specyficzny w kuchni tak jak nóż do chleba i nie rozumiem dlaczego Pani szukała takiego na stronie z bronią.

Trudno konkretnie doradzić i Wind dobrze zapytał o kształt, gdyż to determinuje preferencja wędkarska. Jedni wolą nieco wygięte, inni bardziej wygięte a jeszcze inni zupełnie proste. Podaję kilka linków, moim zdaniem lepszych od wspomnianego wyżej: 123. Koniecznie trzeba czytać opisy i uważnie się przyglądać, gdyż nie tylko ryby się filetuje lecz również mięsa a to zupełnie inne noże.

No i ostatnie. Sumy i brzany. To akurat rybki o bardzo twardej strukturze szkieletowej i standardowy bardzo elastyczny nóż może nie dać rady. Musi też mieć dość długą klingę bo niewielkie ruchy nie podzielą wstępnie ryby. O użytej sile przy krojeniu nawet nie wspominam i nóż musi być po prostu mocny jak ten przykład. 

A na koniec. Dobre noże do filetowania ryb, według mnie, to takie, które nie mają w nazwie "wędkarski". Filetowanie ryb to kuchnia a filetowanie ryb wędkarskie to przygotowywanie rybek na przynętę, dlatego są tak małe. Nożem wędkarskim do filetowania nie z filetuje się nawet 1,5 kg leszczyka, gdyż klinga jest zbyt krótka i naszarpie się mnóstwo mięska nim oddzieli skórę. 

Osobiście posiadam komplet noży kanadyjskich Cuisine (firma chyba już nie istnieje), które pracują stale w kuchni, a te do filetowania przerobiły dziesiątki kilogramów ryb, o ile nie więcej. Noże nie wymagają ostrzenia a służą już od niemal 30-tu lat. Są jednak specyficzne (ostrze jednostronne) i trudne do przyzwyczajenia dlatego na co dzień używam tradycyjnego Masterszefa. :) 

No i oszukałem. ;) Nie od 30-tu lat lecz od niemal 20-tu lat. Kupiłem komplet w 1999 lub w 2000 roku.

Edited by Docio
pomyłka

• 1 year later...
  • 2 months later...