Skocz do zawartości

Spinning czy casting


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie... zakochałem się w spinningu. 

Od zakupu wędki 10-30 g wiele razy byłem na rybach z reguły z baardzo marnym skutkiem, aż  do ostatniej niedzieli... ( tak jak wspomniał Pan Jotes kiedyś, woda mi wynagrodziła cierpliwość)....szczupak 84 cm z brzegu na 20 letnią obrotówkę...

Po mału zastanawiam się nad zakupem zestawu typowo okoniowego bo z garbuskami również miałem do czynienia, ale wędka za mocna i czasami nie czuć dobrze ryby...

Myślę,  że na kołowrotek i wędkę mógłbym wydać ok 500-600 zł max.

Czy możecie mi polecić coś fajnego , sprawdzonego w bojach ??

Oczywiście ja  równolegle szukam itp ale jestem ciekaw Waszego zdania :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do żyłki przypon w ogóle nie jest potrzebny. Do plecionki możesz zastosować o "oczko" słabszy od wytrzymałości plecionki, ale też nie koniecznie. Okoniowi raczej nie przeszkadza plecionka.

Jeśli w łowisku występuje również szczupak, to asekuracyjnie można użyć Surfstrand (minimum 30cm) najlepiej również "oczko" słabszy niż linka główna. Też nie przeszkadza okoniom. Chociaż według mnie to i tak tylko dla uspokojenia sumienia, bo taki zestaw wytrzyma co prawda atak szczupaka 2-3kg, ale jeśli zasmakuje w naszej przynęcie 5-cio kilówka, to i tak go zdemoluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alexspin napisał:

Do żyłki przypon w ogóle nie jest potrzebny. Do plecionki możesz zastosować o "oczko" słabszy od wytrzymałości plecionki, ale też nie koniecznie. Okoniowi raczej nie przeszkadza plecionka.

Jeśli w łowisku występuje również szczupak, to asekuracyjnie można użyć Surfstrand (minimum 30cm) najlepiej również "oczko" słabszy niż linka główna. Też nie przeszkadza okoniom. Chociaż według mnie to i tak tylko dla uspokojenia sumienia, bo taki zestaw wytrzyma co prawda atak szczupaka 2-3kg, ale jeśli zasmakuje w naszej przynęcie 5-cio kilówka, to i tak go zdemoluje.

Kolega ostatnio na zestawie do14 g wyciągnął 4 kg  szczupak bo tak jak Pan wspomniał zasmakowała mu przynęta na okonia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zapewne przeczytałeś:

W dniu ‎28‎.‎07‎.‎2019 o 19:50, Jotes napisał:

(…) Ja łowię okonie, szczupaki i sandacze na kijki max do 10 g. (…)

więc szczupak 4kg na wędkę o CW do 14g, to wcale nie jest wielki wyczyn. Obecne wędziska mają stosunkowo dużą wytrzymałość, a deklarowane przez producentów/dystrybutorów parametry CW określają granice w jakich wędzisko obsługuje przynęty komfortowo.

Osobiście 4kg szczupaka nie złowiłem, ale wyjęcie 3kg "balonem" na wędzisku 0,5-6g i plecionce 0,03mm zaliczyłem bez problemu.

Obecnie mimo, że aktualnie posiadam 6 wędzisk (od 1-7g do 15-40g), najchętniej używam dwa 4-10g (w praktyce 2,5-13g) i 7-21g (w praktyce 5-25g) ,jak dotąd w pełni zaspokajają moje potrzeby i bez kłopotów pozwalają na wyholowanie ryb, które dotychczas udało mi się złowić.:)

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...