Jump to content

Szczytowki

Damianoeg
 Share

Recommended Posts

Czesc. Mam pytanko odnosnie szczytowek. Kupilem swojego pierwszego feedera. Daiwa ninja x feeder 40-120g. Mam do niego 3 szczytowki ale nie sa opisane. Sa tylko kolory. Wiem ze zielona najbardziej miekka itp. Ale moje pytanie brzmi jak dobrac szczytowke do lowiska? Czy jak pojade sobie na pierwszy raz na staw komercyjny i bede rzucal koszykami 25g plus zaneta w srodku to ta zielona szczytowka da rade czy sie polamie. To samo z holem ryby. Na tym stawie sa karpie takie 3-5kg. Wiem ze to wedka bardziej na rzeke ale na pierwszy raz chce sprobowac na spokojnie :)

Szczytówki to tylko sygnalizatory, nie mają nic wspólnego z ciężarem wyrzutu. Ciężar wyrzutu dotyczy całego kija a nie szczytówki. Ich miękkość dobierasz do warunków na łowisku. Przykładowo w szybkim nurcie zielona będzie cały czas zgięta w łuk wtedy stosujesz najsztywniejszą.

Edited by wędkarstwo z pasją

2 godziny temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Szczytówki to tylko sygnalizatory, nie mają nic wspólnego z ciężarem wyrzutu. Ciężar wyrzutu dotyczy całego kija a nie szczytówki. Ich miękkość dobierasz do warunków na łowisku. Przykładowo w szybkim nurcie zielona będzie cały czas zgięta w łuk wtedy stosujesz najsztywniejszą.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak jest zależność a wszystko zależy od szczegółów.

Przy rzutach "pod nogi", czyli na 15-20 m faktycznie nie ma co sobie zawracać głowy wytrzymałością szczytówek. Jednak przy dynamicznych rzutach już jak najbardziej. Osobiście kilka złamałem, nad wodą widziałem jak pękały innym.

Dynamika rzutu ma jeszcze jeden szczegół. Miękka szczytówka wpada w wibracje i zdecydowanie potrafi skrócić rzut, a w ekstremalnej sytuacji, gdy żyłka jest trochę skręcona, potrafi nawet oplątać się wokół szczytówki. Zwróćcie uwagę na fakt, że wszystkie wędziska dedykowane dynamicznym rzutom mają nieproporcjonalnie sztywne szczytówki do charakterystyki pracy blanku. Wędziska match czy bolonki są tego doskonałym przykładem.

Damianoeg sam spróbuje i wyrobi sobie zdanie na temat szczytówek do feedera. Każdy dołożył coś od siebie a Autor tematu sprawdzi na żywo co sprawdza się tam gdzie łowi.

3 hours ago, wędkarstwo z pasją said:

Szczytówki to tylko sygnalizatory, nie mają nic wspólnego z ciężarem wyrzutu. Ciężar wyrzutu dotyczy całego kija a nie szczytówki.

Jak najbardziej ale ciężko będzie osiągnąć powtarzalność rzutów z ładunkiem 120g i miękką szczytówką. Szczytówka jest częścią kija i wszystkie elementy muszą do siebie pasować żeby spełniał swoje zadanie.

23 godziny temu, zwykły michał napisał:

Damianoeg sam spróbuje i wyrobi sobie zdanie na temat szczytówek do feedera. Każdy dołożył coś od siebie a Autor tematu sprawdzi na żywo co sprawdza się tam gdzie łowi.

Jak najbardziej ale ciężko będzie osiągnąć powtarzalność rzutów z ładunkiem 120g i miękką szczytówką. Szczytówka jest częścią kija i wszystkie elementy muszą do siebie pasować żeby spełniał swoje zadanie.

Tylko komu i po co 120g i miękka szczytówka? 120g to na rzekę a tam w nurcie stosuje się twardsze szczytówki. Szczytówka to sygnalizator i koniec nie ma co dorabiać jakichś teorii.

W dniu 5.07.2020 o 13:57, Docio napisał:

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak jest zależność a wszystko zależy od szczegółów.

Przy rzutach "pod nogi", czyli na 15-20 m faktycznie nie ma co sobie zawracać głowy wytrzymałością szczytówek. Jednak przy dynamicznych rzutach już jak najbardziej. Osobiście kilka złamałem, nad wodą widziałem jak pękały innym.

Dynamika rzutu ma jeszcze jeden szczegół. Miękka szczytówka wpada w wibracje i zdecydowanie potrafi skrócić rzut, a w ekstremalnej sytuacji, gdy żyłka jest trochę skręcona, potrafi nawet oplątać się wokół szczytówki. Zwróćcie uwagę na fakt, że wszystkie wędziska dedykowane dynamicznym rzutom mają nieproporcjonalnie sztywne szczytówki do charakterystyki pracy blanku. Wędziska match czy bolonki są tego doskonałym przykładem.

Nie wiem czy przy pisaniu o gruntówkach i ich sygnalizatorach spławikówki są doskonałym przykładem. Tam sygnalizatorem jest spławik więc nie posiadają dodatkowego sygnalizatora na szczytówce.

7 minut temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Nie wiem czy przy pisaniu o gruntówkach i ich sygnalizatorach spławikówki są doskonałym przykładem. Tam sygnalizatorem jest spławik więc nie posiadają dodatkowego sygnalizatora na szczytówce.

Nie przejmuj się. Może kiedyś zrozumiesz sens tej myśli. Od razu podpowiem, że spławikówki nie są przykładem dla gruntówek i ich sygnalizatorów. Jestem też pewien, że sam to stosujesz, być może nieświadomie, intuicyjnie, ale jednak.

W rozszyfrowaniu mojej wypowiedzi zdecydowanie może pomóc przypomnienie sobie czym są "części zdania".

1 hour ago, wędkarstwo z pasją said:

Tylko komu i po co 120g i miękka szczytówka? 120g to na rzekę a tam w nurcie stosuje się twardsze szczytówki. Szczytówka to sygnalizator i koniec nie ma co dorabiać jakichś teorii.

Podałem skrajny przykład który może mieć zastosowanie w łowieniu na dużych odległościach w wodach stojących. Jeżeli 120g to za dużo spróbuj 100g. Takie obciążenia to nic nadzwyczajnego.

Kolejny temat w którym nie widzę sensu prowadzenia dyskusji z Tobą. Poddaje się :lol:

16 minut temu, zwykły michał napisał:

Kolejny temat w którym nie widzę sensu prowadzenia dyskusji z Tobą

Nie, no sens raczej jest. Ot po prostu zderzenie praktyki z teorią. Tylko nie rozpoczynaj kwestii jak łowiąc w rzece zawsze wiedzieć, że koszyk jest już pusty, bo to będzie horror. :) 

43 minuty temu, zwykły michał napisał:

Podałem skrajny przykład który może mieć zastosowanie w łowieniu na dużych odległościach w wodach stojących. Jeżeli 120g to za dużo spróbuj 100g. Takie obciążenia to nic nadzwyczajnego.

Kolejny temat w którym nie widzę sensu prowadzenia dyskusji z Tobą. Poddaje się :lol:

I tu masz rację. Poddaj się, bo kolejny raz dowodzisz, że Twoje pojęcie o wędkarstwie jest niewielkie. Profesjonalista, który twierdzi, że zielona szczytówka jest do minimalnego cw a czerwona do maksymalnego. Co za bzdura.

26 minut temu, Docio napisał:

Nie, no sens raczej jest. Ot po prostu zderzenie praktyki z teorią. Tylko nie rozpoczynaj kwestii jak łowiąc w rzece zawsze wiedzieć, że koszyk jest już pusty, bo to będzie horror. :) 

No i pełna zgoda. Takie dyskusje są potrzebne, żeby pewnych teoretyków doszkolić że szczytówka w feederze to sygnalizator. W spinningu jak ma cw 10-30 to też pewnie ma różne szczytówki do granicznych wartości ciężaru wyrzutu.

PS Wystarczy zestaw z wody wyciągnąć i wiadomo ;)

37 minutes ago, wędkarstwo z pasją said:

I tu masz rację. Poddaj się, bo kolejny raz dowodzisz, że Twoje pojęcie o wędkarstwie jest niewielkie. Profesjonalista, który twierdzi, że zielona szczytówka jest do minimalnego cw a czerwona do maksymalnego. Co za bzdura.

Przesadzasz. Od dwóch tygodni jeżdżę na ryby i wiedzę mam sporą. 

Zderzenie teorii z praktyką tak jak w temacie o batach. Autor tematu sam sprawdzi w jaki sposób jest wygodniej łowić. Piszę na podstawie doświadczenia znad wody a Ty jako przedstawiciel handlowy. 

Nadepnąłem Ci na odcisk kwestionując haczyki a później bat Robinsona. Robisz osobiste wycieczki żeby sobie poprawić samopoczucie. Nie podejmuje rękawicy.

Edited by zwykły michał

57 minut temu, zwykły michał napisał:

Przesadzasz. Od dwóch tygodni jeżdżę na ryby i wiedzę mam sporą.

Wyobraź sobie że mam też żółtą szczytówke. 

Zderzenie teorii z praktyką tak jak w temacie o batach. Autor tematu sam sprawdzi w jaki sposób jest wygodniej łowić. Piszę na podstawie doświadczenia znad wody a Ty jako przedstawiciel handlowy. 

Nadepnąłem Ci na odcisk kwestionując haczyki a później bat Robinsona. Robisz osobiste wycieczki żeby sobie poprawić samopoczucie. Nie podejmuje rękawicy.

Jestem księgowym a nie przedstawicielem handlowym jak sugerujesz już któryś raz. Ryby łowię od 25 lat. Nikt mnie tego nie uczył bo w rodzinie nie miałem wędkarza. Cała moja wiedza opiera się na doświadczeniu. Mam daleko w poważaniu Twoje docinki jak i kolegi Docio. Nie ja wchodzę z Wami w dyskusje. Nikogo tu nie cytowałem, napisałem swoje i tyle. To Wy ciągle zaczynacie,  cytujecie mnie i swoje teorie oderwane od rzeczywistości wypisujecie. Autor zaczyna przygodę z wedkarstwem, jest na takim etapie, że nie wie czy na zielonej szczytówce będzie mógł wyciągnąć karpia na stawie. A Wy z dalekimi rzutami, drganiami, i skręcającą się żyłką. Co ma piernik do wiatraka? Jeszcze wczoraj w temacie o tanim feederze pisałeś, że kij do 120g jest za ciężki na wodę stojącą. Dziś żeby poprzeć swoje wydumane teorie sam takie rozwiązania proponujesz. Szczytówki w feederze to sygnalizatory. Oczywiście tak jak napisałem w pierwszym poście ich miękkość dobiera się do warunków na łowisku a więc: uciągu, głębokości, odległości. A to że dobiera się do obciążenia i granicznych cw to bzdura jest.

Edited by wędkarstwo z pasją