Jump to content

Kołowrotek

Recommended Posts

40 minut temu, ryukon1975 napisał:

Zagadka nie do odgadnięcia. Różne firmy ,różne wymiary.

40 minut temu, ryukon1975 napisał:

Wiem o tym, ale nie wybiorę kołowrotka o wielkość 1000 na sandacza i okonia, z tym c.w bo szybko go zajadę, ale zastanawiam się czy 2000 nie będzie za mały i szybko mi się  zniszczy a z kolei 2500 może być za  duży i będzie mi się męczyła ręka, pozdrawiam 

Edited by fistaszek
..

Prawa fizyki ze szkoły podstawowej?

Dźwignia dwustronna

300px-FirstClassLever.svg.png

Rys. 1

W dźwigni dwustronnej (dwuramiennej) siły działają po przeciwnych stronach osi obrotu (rys.1). Odległość od miejsca przyłożenia siły do osi nazywa się ramieniem dźwigni. Dźwignia pozostaje w równowadze, gdy wypadkowy moment sił przyłożonych do niej wynosi 0. Dla sytuacji z rys.1 można zapisać to równaniem

{\displaystyle {\vec {r}}_{1}\times {\vec {F}}_{1}+{\vec {r}}_{2}\times {\vec {F}}_{2}=0}

gdzie

{\displaystyle {\vec {F}}_{1},\,\,{\vec {F}}_{2}} – działające siły,
{\displaystyle {\vec {r}}_{1},\,\,{\vec {r}}_{2}} – ich ramiona.
Edited by Wartburg

9 minut temu, Tasiemiec napisał:

2500 ma zawsze mocniejszy hamulec więc na sandacza lepszy

Na jakiej podstawie wysnułeś taką bajeczkę? Skoro to ten sam kołowrotek to i hamulec jest identyczny. Wystarczy sprawdzić masę dwóch kołowrotków o tych rozmiarach z jednej serii. Zazwyczaj są takie same lub różnica wynosi kilka gramów.

Guest mikolaj37

Rozumiem że wędka to spinning. Jeśli 2000 a 2500 nie są tym samym kołowrotkiem różniącym się tylko szpulą to uważam że lepszym wyborem będzie większy model pod warunkiem że nie będzie zbyt ciężki. Nawet nie chodzi tu o trwałość ale o komfort łowienia. Zbyt mały młynek to krótki nawój i wolniejsze zwijanie, krótsze rzuty, słabszy mechanizm i hamulec a zaletą jest tylko waga. Dziś gdy na rynku są kołowrotki o wielkości 3000 i wadze nawet poniżej 200g to już nie jest argument. Wogóle uważam że do żadnej metody spinningowej kołowrotki mniejsze niż 2500 są raczej nieprzydatne. 

6 godzin temu, mikolaj37 napisał:

(…) W_ ogóle uważam że do żadnej metody spinningowej kołowrotki mniejsze niż 2500 są raczej nieprzydatne. 

Jarosławie, już drugą herezję wygłaszasz, nie bierz przykładu ze swojego imiennika Prezesa! Załóż do kijka XUL 1-6g większy niż 1000 i próbuj łowić wzdręgi!

Sławomirze, do wędziska 3-15g nie montowałbym kołowrotka większego niż 2000 (2500 to absolutne maximum). Moja Pani łowi Black Rockiem 3-18g z Ultrisem Aqua 1000 już dwa sezony i z kołowrotkiem nic złego się nie dzieje. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu... ;)

Edited by Alexspin

Guest mikolaj37

No może do takich kijków ultra light to faktycznie przesada ale mnie nie chodzi o wytrzymałość tylko o komfort łowienia a ten oprócz wagi jest lepszy w większym młynku. I żeby nie było że polecam do okoniówek rozm 4000 ale odradzam do spinningu rozmiary 1000 no chyba że mówimy o wędkach ultra delikatnych. 

Fajne stwierdzenie,, z kołowrotkiem nic się nie dzieje,, Ja tego nie miałem zupełnie na myśli że będzie się coś działo ale o komfort rzucania, zwijania itp

Komfort to pojęcie bardzo subiektywne, otóż najpierw przy tym wędzisku 3-18g zamontowałem kołowrotek 3000 i moja Pani nie była zachwycona, po zmianie na 1000 (zaledwie 43g różnicy w ciężarze), zestaw stał się Jej ulubionym.

Dopasowując zestaw trzeba nie tylko brać pod uwagę rozmiar, ale również pozostałe parametry, tak żeby wędka (wędzisko+kołowrotek+linka) spełniały nie tylko warunki skutecznego połowu, ale również komfortu łowienia, a ten komfort każdy może odczuwać w inny sposób. Mam kolegę, który ma wszystkie zestawy lekko przeciążone na dolnik, ja osobiście wolę lekkie przeciążenie "na pysk" i to najlepiej ustalić sobie doświadczalnie, biorąc jednocześnie pod uwagę, gdzie, na co i co łowimy. Wystarczy, że do tego przykładowego wędziska będziemy użyjemy przynęty 3g, a później zmienimy ją na 18g i już charakterystyka się zmieni, odległość rzutu się zmieni, zwijanie się zmieni. Wymaga to odpowiedniego wypośrodkowania z myślą nie tylko o kołowrotku, ale o całym zestawie.

Rozpatrując tylko parametry poszczególnych elementów, moim skromnym zdaniem i z mojego osobistego doświadczenia:

- wędzisko do 7g, kołowrotek 1000

- wędzisko do 15g kołowrotek 2000

- wędzisko do 30g kołowrotek 3000

- wędzisko powyżej 30g kołowrotek 4000

ale to tylko teoria, a gdzie ciężar wędziska, jego długość, wyważenie samego wędziska, jak również akcja? Często trzeba zmienić zdanie, czego przykładem jest wcześniej zaprezentowany zestaw.

Zatem twierdzenie:

13 godzin temu, mikolaj37 napisał:

(...) W_ogóle uważam że do żadnej metody spinningowej kołowrotki mniejsze niż 2500 są raczej nieprzydatne. 

jest herezją.

Guest mikolaj37

Ogólnie się prawie zgadzam poza tym że kołowrotek rozm 1000 nadaje się wg mnie tylko do podlodówki. A argument że moja żona tak łowi jest dość kuriozalny. Ale może niech inni zaprezentują swoje zdanie a nie tylko jeden słuszny fachowiec. Ja się nie upieram a tylko  tak uważam. Każdy ma prawo do swoich opinii. 

6 godzin temu, Alexspin napisał:

Komfort to pojęcie bardzo subiektywne, otóż najpierw przy tym wędzisku 3-18g zamontowałem kołowrotek 3000 i moja Pani nie była zachwycona, po zmianie na 1000 (zaledwie 43g różnicy w ciężarze), zestaw stał się Jej ulubionym.

Dopasowując zestaw trzeba nie tylko brać pod uwagę rozmiar, ale również pozostałe parametry, tak żeby wędka (wędzisko+kołowrotek+linka) spełniały nie tylko warunki skutecznego połowu, ale również komfortu łowienia, a ten komfort każdy może odczuwać w inny sposób. Mam kolegę, który ma wszystkie zestawy lekko przeciążone na dolnik, ja osobiście wolę lekkie przeciążenie "na pysk" i to najlepiej ustalić sobie doświadczalnie, biorąc jednocześnie pod uwagę, gdzie, na co i co łowimy. Wystarczy, że do tego przykładowego wędziska będziemy użyjemy przynęty 3g, a później zmienimy ją na 18g i już charakterystyka się zmieni, odległość rzutu się zmieni, zwijanie się zmieni. Wymaga to odpowiedniego wypośrodkowania z myślą nie tylko o kołowrotku, ale o całym zestawie.

Rozpatrując tylko parametry poszczególnych elementów, moim skromnym zdaniem i z mojego osobistego doświadczenia:

- wędzisko do 7g, kołowrotek 1000

- wędzisko do 15g kołowrotek 2000

- wędzisko do 30g kołowrotek 3000

- wędzisko powyżej 30g kołowrotek 4000

ale to tylko teoria, a gdzie ciężar wędziska, jego długość, wyważenie samego wędziska, jak również akcja? Często trzeba zmienić zdanie, czego przykładem jest wcześniej zaprezentowany zestaw.

Zatem twierdzenie:

jest herezją.

Dziękuję Panu bardzo za pomoc, jedyna odpowiedź godna uwagi pozdrawiam 

• 4 weeks later...
W dniu 13.11.2020 o 12:55, ryukon1975 napisał:

Na jakiej podstawie wysnułeś taką bajeczkę? Skoro to ten sam kołowrotek to i hamulec jest identyczny. Wystarczy sprawdzić masę dwóch kołowrotków o tych rozmiarach z jednej serii. Zazwyczaj są takie same lub różnica wynosi kilka gramów.

Przykład - Shimano Nasci. Moc hamulca 2000 to 3kg a 2500 4 kg. Taka bajeczka...

Mogę zapytać jak to sprawdzałeś?

Ja sprawdzałem sąsiednie modele z poszczególnych serii. Zarówno kołowrotki jak i niektóre wędziska np. szczytówki przy feederach i jakoś różnic nie stwierdziłem. Może są tam gdzie za kołowrotek płaci się od 1500 w górę, podobnie jak i za kij. Jednak na pewno nie ma tych różnic w masówce za 200-300 zł.

Przykładowo w "normalnych" feederach tej samej serii model o cw 90 g będzie miał te same szczytówki sygnalizacyjne co model 120 g. Ta sama średnica ta sama moc.

Wszystko po to by tanio wyprodukować drogo sprzedać. Więc czasem zbytnie rozczulanie się nad sprzętem i jego właściwościami technicznymi czasem nie ma sensu. Najpierw należy je poznać. Nie liczyłbym że ktoś mnie poprowadzi za rękę. Człowiek zawsze był skazany na siebie i nic w tym temacie się nie zmieniło.

Tak samo jak nie zmienisz tego że światem rządzi pieniądz a bardzo niewielu potrafi się od dążenia do niego odwrócić i zachować przy tym pełną równowagę.

Edited by ryukon1975

• 3 months later...
W dniu 16.11.2020 o 06:33, Alexspin napisał:

Jarosławie, już drugą herezję wygłaszasz, nie bierz przykładu ze swojego imiennika Prezesa! Załóż do kijka XUL 1-6g większy niż 1000 i próbuj łowić wzdręgi!

Sławomirze, do wędziska 3-15g nie montowałbym kołowrotka większego niż 2000 (2500 to absolutne maximum). Moja Pani łowi Black Rockiem 3-18g z Ultrisem Aqua 1000 już dwa sezony i z kołowrotkiem nic złego się nie dzieje. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu... ;)

Jeżeli finanse nie są decydujące, to chyba jednak wolałbym shimanowskie 2000 S (np. Stradic) niż kongerowskie 1000. Różnica 90 g w przypadku zestawu XUL jest niebagatelna. Można by było jeszcze zmierzyć średnicę szpuli. Jeżeli okazałaby się szersza to pomogłaby w osiąganiu większych odległości w przypadku rzucania mikrusami :)

Z tym się zgadzam, ciężar kołowrotka ma duże znaczenie w zestawie XUL. Dla tego od ubiegłego sezonu z kijkiem 1-7g (od Mekamila) jest sparowany Fuego LT1000, zaledwie 20g cięższy od Stradica 2000S. Ta para tworzy niemal doskonałe narzędzie do okoniowych łowów.