Jump to content

Zestaw kołowrotek+wędzisko

Strzyżak
 Share

Recommended Posts

Co myślicie o tym kołowrotku? KOŁOWROTEK MAP CARPTEK ACS 4000FD

Zależy mi na tym aby kołowrotek miał klips ACS ponieważ mam zamiar łowić na feeder i chciałbym aby moje rzuty były regularne, i żeby w przypadku brania większej ryby żyłka nie została zerwana. Szukam również wędziska do 200 zł ale nie mam niczego na oku. Ryby na łowisku w którym będę łowił w zdecydowanej większości mają max 4 kg, ale jest też parę ryb które podchodzą pod 10 i chciałbym aby ta wędka to wytrzymała, polecicie coś?

Edited by hege
edycja linku

Godzinę temu, Docio napisał:

Na początek jedno pytanie. Ty tak na poważnie, czy to jakiś żart? Jeśli to drugie to nawet udany ale nie w tym dziale.

Bardzo przepraszam że chcę zacząć wędkować i pytam się o coś na forum w taki sposób na ile pozwala mi moja wiedza.

3 godziny temu, Strzyżak napisał:

Bardzo przepraszam że chcę zacząć wędkować i pytam się o coś na forum w taki sposób na ile pozwala mi moja wiedza.

Tylko pytałem, bo nie wierzyłem, ostatnio mamy wysyp dowcipnisiów, a dlaczego pytałem - oto tłumaczenie.

Deklarowana wielkość ryb to 4-10 kg. Wybrany przez Ciebie kołowrotek nie jest maszynką gruntową. W dodatku pod linkiem podane dane są żywcem przeniesione z opisu brytyjskiego: 

Pojemność szpuli: 4/250, 5/200, 6/170 

Podane wartości należy odczytywać jako wytrzymałość linki w lb/ilość jardów. Na polski to 1 lb=0,453 kg a jard=0,914 m. Jak widać, w najmocniejszej wersji linki wybrałeś nawój żyłki o wytrzymałości ok 3 kg i długości ok 150 m. Sam chyba przyznasz, że do rybek o jakich wspomniałeś ma się to nijak. W dodatku ten klips. Zastosowanie klipsa jako stopera propagowane jest jedynie na YT, a przynajmniej ja się tylko tam z tym spotkałem. Jeśli ktoś ma chęć zniszczyć kołowrotek to jak najbardziej takie rozwiązanie polecam. Jeśli nie to polecam nauczyć się rzucać i przyjąć do wiadomości, że klips jest do zaczepienia końcówki żyłki aby sama nie odwijała się ze szpuli. Dodatkowo zastosowanie klipsa jako stopera uniemożliwi korzystanie z hamulca kołowrotka. Na szczęście marketingowcy o tak oczywistej rzeczy zapomnieli i sprzedają kit. A dlaczego zaraz zniszczyć kołowrotek. Ano dlatego, że szpula jest osadzona na osi, która w 99% kołorotków ma jedynie blokadę na łączeniu mechanizmu posuwu szpuli. Mechanizm jarzmowy wytrzyma dłużej, bo jest mocniejszy ale mniej dokładny dlatego producenci stosują o wiele dokładniejszy mechanizm hipoidalny ale łącznik to 5 mm drucik 0,3 mm. W niektórych kołowrotkach nawet lekkie uderzenie w szpulę wybija całą oś z czym miałem już do czynienia.