Jump to content

Spławik normalny a odległościowy


Kuba568
 Share

Recommended Posts

Spławik odległościowy ma wbudowanie obciążenie. Albo jest one regulowane, w postaci małych talerzyków do zdejmowania albo stałe (wbudowane). Spławik odległościowy ma czasem wymienne antenki. Do tego zazwyczaj mają nieco inne kształty, bardziej opływowe pozwalające na bardzo dalekie rzuty

Link to comment
Share on other sites

Normalny to np taki? Krótki korpus, kil i antenka. Mocowany dwupunktowo przy pomocy koszulki igielitowej na kilu i przewlekania żyłki przez oczko lub rurkę w korpusie. 

Spławik odległościowy tzw waggler jest mocowany jednopunktowo za krętlik pod korpusem. Mogą być wstępnie obciążone ale nie muszą. Nisko położony środek ciężkości i długa antenka.

Niektóre modele mogą mieć kil ale to zdecydowanie niewielka grupa. Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle to widzę. Coś takiego

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Kuba568 napisał:

Może mi  ktoś wytłumaczyć czym różni się normalny spławik od odległościowego?

Nim coś napiszę to poproszę o zdefiniowanie, co uważasz za spławik normalny, a co za odległościowy.

Dla mnie wszystkie są normalne tylko używane w różnych technikach. Na pewno jest podział na spławiki do połowu w spokojnej wodzie i do połowu w nurcie. Kolejne podziały też istnieją ale chyba nie ma sensu rozpisywać się o podstawach, które znajdują się w każdej książce o wędkarstwie spławikowym a są to podziały ściśle związane z technikami spławikowymi.

Edited by Docio
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Sandacz70 napisał:

Ja w pytaniu rozumiem że umownie zwany spławik normalny to spławik inny niż odległościowy z wyłączeniem wszystkich wynalazków typu listek, żagiel i inne wynalazki. 

A mi życie i praktyka z forum podpowiada, że autorzy którzy nie potrafią wyrazić poprawnie swoich myśli mogą pisać określenia zupełnie nieadekwatne do nazw powszechnie przyjętych, tak jak i teraz się to odbywa. Według Twojego określenia, notabene mieszczącego się w tym co napisałem powyżej, łowienie odległościowe wymaga jedynie cięższego spławika a dopiero technika angielska wymaga spławika typu waggler. To, że wędkarze chętnie używają spławików waggler do połowu nawet na długość wędziska świadczy jedynie o popularności tych spławików i nieumiejętności składania zestawów.

To utwierdza mnie w słuszności mojego pytania gdyż jest kilka zasadniczych różnic w technice odległościowej a angielskiej, tak powszechnie błędnie określanych wymiennie jako tożsame, a nie mam zamiaru domyślać się "co autor miał na myśli" gdy może to napisać.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...