Skocz do zawartości

jaka wędka na spinning do 250zl


miras_69.2137
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, miras_69.2137 napisał:

ma ktoś do polecenia fajny kijek na spinning do około 200-250zł?

Ile potrzebujesz, bo mogę Ci polecić co najmniej kilka, pod warunkiem, że zdeklarujesz się:

- jakie ryby chciałbyś łowić (nie ma wędzisk uniwersalnych);

- jakich przynęt będziesz używał;

- w jakich łowiskach będziesz łowił (strumyk, rzeczka, rzeka, staw, jezioro, morze;

- jakie warunki łowienia (z brzegu, z łódki);

- jaka odmiana spinnigu Cię interesuje (tradycyjny, casting, trolling).

Taka wiedza pozwoli już, w przybliżeniu, wskazać odpowiedni sprzęt. Bez tych informacji nikt nie podpowie Ci coś sensownego, a jeśli Ci coś poleci, to będzie to na granicy bezsensowności.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, miras_69.2137 napisał:

szczupaki i okonie

nie da się łowić tych dwóch gatunków jednym sprzętem ze względu na to że szczupak jest dużo większy i wędzisko które obsłuży go ma c.w. między 10-40 g a wędzisko które obsłuży okonia ma c.w. 3-7g 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2021 o 07:48, Alexspin napisał:

 

 

16 godzin temu, mikolaj łódzki napisał:

nie da się łowić tych dwóch gatunków jednym sprzętem ze względu na to że szczupak jest dużo większy i wędzisko które obsłuży go ma c.w. między 10-40 g a wędzisko które obsłuży okonia ma c.w. 3-7g 

to jaka wędka na szczupaki do 250zl godna polecenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejdę do tematu od nieco innej strony. Jeśli ma to być staw, to na okazy raczej nie ma co liczyć, nie będą też konieczne bardzo dalekie rzuty, a więc jest szansa na wędzisko zbliżone do takiego co to i na okonia i na szczupaka. Proponuję więc następujący zestaw:

- wędzisko ogarnia przynęty od 3 do 30g, choć najlepiej funkcjonuje w zakresie opisanym, czyli 5-25g, długość jak najbardziej pasująca, gdyż dynamika wędzisk z tej serii jest wyjątkowa i odległości uzyskiwane są co najmniej na poziomie wędzisk o 1 stopień wyższych, czyli w tym przypadku ok 270cm;

- kołowrotek nowość tegoroczna, cena nie odzwierciedla ich walorów, a zostały skonstruowane z myślą o dopasowaniu do serii wędzisk o tej samej nazwie, jestem pewien, że w przyszłym sezonie będą co najmniej o 50% droższe;

- plecionka parametry określone bardzo rzetelnie, nie strzępi się, cena na bardzo przyzwoitym poziomie, zdecydowanie dorównuje swoimi walorami plecionki 50-100% droższe. Gdy wprawisz się w łowieniu, a szczególnie holowaniu złowionych ryb, spokojnie będziesz mógł zejść z grubością plecionki na PE 0,6.

Taki zestaw pozwoli na bezproblemowe połowienie zarówno okoni jak i nieco ponadwymiarowych szczupaków.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.09.2021 o 18:47, mikolaj łódzki napisał:

nie da się łowić tych dwóch gatunków jednym sprzętem ze względu na to że szczupak jest dużo większy i wędzisko które obsłuży go ma c.w. między 10-40 g a wędzisko które obsłuży okonia ma c.w. 3-7g 

Dlaczego akurat taki przedział? Pytam z ciekawości, bo zdarzało mi się łowić okonie z pełną premedytacją na przynęty 4 calowe na 4 g główkach. I to niekoniecznie duże ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2021 o 06:56, Alexspin napisał:

plecionka parametry określone bardzo rzetelnie

Wierzę ale...w opisie jest: średnica PE: 0,8. Czy nie powinno być 0,08? Załączone zdjęcie do opisu pokazuje inną wersję, mocniejszą o 30% ale o średnicy 0,171.

 

1 godzinę temu, HaDe napisał:

Dlaczego akurat taki przedział? Pytam z ciekawości, bo zdarzało mi się łowić okonie z pełną premedytacją na przynęty 4 calowe na 4 g główkach. I to niekoniecznie duże ryby.

Bez ciekawości, standardem u mnie było, że na obrotówkę nr 3 i to ciężką, łaszczyły się okonki, przysłowiowe "palczaki". Kotwiczka była tak duża, że miałem problem z jej wyjęciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,

niejednokrotnie przekonałem się, że wielkość przynęty "wg nas" niekoniecznie pokrywa się z "wg ryb". Dlatego ostrożnie podchodzę do zamykania się w ramach.

 

W dniu 20.09.2021 o 06:56, Alexspin napisał:

- plecionka parametry określone bardzo rzetelnie, nie strzępi się, cena na bardzo przyzwoitym poziomie, zdecydowanie dorównuje swoimi walorami plecionki 50-100% droższe. Gdy wprawisz się w łowieniu, a szczególnie holowaniu złowionych ryb, spokojnie będziesz mógł zejść z grubością plecionki na PE 0,6.

Każdy swoje preferencje ma. PE 0.6 mam przy okoniówkach. Generalnie na sandacze/szczupaki używam PE 1.2. Ale to też wynika z tego, że łowię raczej na lekko. Wczoraj i dziś było ciut cieniej... zaczepy zweryfikowały, czy było warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Docio napisał:

Wierzę ale...w opisie jest: średnica PE: 0,8. Czy nie powinno być 0,08? Załączone zdjęcie do opisu pokazuje inną wersję, mocniejszą o 30% ale o średnicy 0,171.

W tym linku jest - jak dobrze widzę - pe 1.0. 0.17 mm. Dla dużej rzeszy wędkarzy wydaje się powrósłem. Tylko dla tych, co nie mieli tej linki rękach. Ja używam "0.23" i nie uważam, że jest za grubo. Z tymi mm to jest trochę problematycznie. Szkoda, że zniknęły z czeluści netu pomiary plecionek pod mikroskopem. Już od dłuższego czasu nie mogę znaleźć linka ze zdjęciami, które weryfikują pojęcie średnicy plecionek. ;)

Dla fanów podawania średnicy proponuję kupić Power Pro 0.19 i np. Sunine'a Siglona PE 1.2 (0.23 mm) I porównać grubość. Proponuję jeszcze zweryfikować wytrzymałość "na węźle" vs "liniową".

Ciekawy artykuł https://www.fishingworld.com.au/how-to/what-is-pe-rating

Polscy dystrybutorzy napiszą, co polski wędkarz chciałby przeczytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, HaDe napisał:

Dlaczego akurat taki przedział? Pytam z ciekawości, bo zdarzało mi się łowić okonie z pełną premedytacją na przynęty 4 calowe na 4 g główkach. I to niekoniecznie duże ryby.

 

Bo wędzisko 3-7 g będzie na tyle miękkie że nie rozerwie pyszczka okonia który jest przecież bardzo kruchy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie pozwoli być może zaainimować chociażby jaskółki, odpowiednio poprowadzić poppera, itd. ... i jakbyś nie doczytał, to użyć cięższej przynęty niż te umowne 7 g :)

Co ja mam zrobić jeżeli moje jedno z wędzisk okoniowych jest opisane 1-7 g, a drugie 1.5-24 g?  Jedno i drugie skutecznie holuje jak i gubi ryby.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, HaDe napisał:

W tym linku jest - jak dobrze widzę - pe 1.0. 0.17 mm.

Ten #1 to PE? To jakieś oznaczenie dla plecionek? Do tej pory nie spotkałem się z takim oznaczeniem, może dlatego, że w ogóle ich nie używam.

 

20 godzin temu, mikolaj łódzki napisał:

 

Bo wędzisko 3-7 g będzie na tyle miękkie że nie rozerwie pyszczka okonia który jest przecież bardzo kruchy .

Moja stara Germina nie wiem jaki miała cw ale Alga 4 tylko śmigała jak rzucałem. Z okonkami nie miała najmniejszych problemów i rozerwanych pyszczków jakoś nie pamiętam. Może to nie kwestia samego wędziska tylko tego jak wędkarz zacina. Do dziś mam nawyk podwójnego zacięcia przy żywcówce gdy poczuję naprawdę coś większego na drugim końcu. Groty ostre i lekkie zacięcie w zupełności wystarczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HaDe, super tabelki.

Porównanie grubości popularnych cienkich plecionek - od lewej:
Momoi Oshikage 0,053
Sunline Siglon PEx4 #0.5, 8lb
Sunline Siglon PEx4 #0.2, 3lb

Siglon PEx4 0.2 a nawet 0.5 cieńszy od najcieńszej oshikage i znacznie mocniejszy.

b90b0d6de0e16266bda91fbb70f7493c.jpg

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...