Jump to content

Recommended Posts

Witam. Potrzebuję porady do wyboru kołowrotka do wędki Jaxon Grey stream 2-12g. Będzie to lekki spining będę się skupiał głównie na pstrągach okoniach kleniach lecz nie wykluczam też przylowu jakiegoś bolenia czy też szczupaka . Czy mógłby ktoś pomóc w doborze kołowrotka ? Zaznaczam że nie posiadam jakiegoś ogromnego budżetu wynosi on zaledwie 100-150 zł . Co do zbiornika jest to rzeka San będę łowił w spokojnych dosyć płytkich miejscach ale mogą się też zdarzyc odcinki nieco głębsze i z dosyć silnym prądem. Nie wiem czy to ma znaczenie przy doborze kołowrotka no ale napisałem . Z góry dziękuję za pomoc 

W dniu 4.03.2022 o 22:14, HaDe napisał:

Alex kołowrotek waży prawie 300 g, a ma być to lekki spinning?!

OK, wobec tego odpowiedni model to KONGER Ultris 810. tylko czy on wytrzyma przewidywany przyłów szczupaka, a tym bardziej bolenia? Zwłaszcza, że to San, a to równa się miejscami dość silnemu prądowi, o czym zresztą pisze sam autor.

Edited by Alexspin

Witam. Jestem z podkarpackiego, wodę znam. Duża wymagająca rzeka. Kołowrotek musi być mocny. Zaś co do doboru jego masy żeby w miarę właściwie wyważyć zestaw warto by znać nie tylko cw ale i długość kija której niestety nie podałeś.

Kijki Grey Stream są dość dobrze wyważone same w sobie, więc moim zdaniem dobór ciężaru kołowrotka jest sprawą drugorzędną, natomiast jego moc może mieć podstawowe znaczenie.

Niemożliwą rzeczą jest żeby kij był wyważony sam w sobie. Pomimo ,że wiem iż takie głupoty w opisach katalogowych można spotkać.

Dla przykładu a dokładnie sprawdzenia tego wystarczy do tego samego wędziska założyć po kolei trzy kołowrotki. Pierwszy 200 g, następnie 400 g i na koniec 600 g. Niezależnie jaki to kij gdzieś będzie ten zakres wagi dobrej oraz granice które niestety dyskwalifikują kołowrotek ze względu na jego masę. Zaś ten zakres komfortu jest niestety dość wąski.

Mam tu na myśli głównie metodę spinningową pomimo że w innych metodach też niestety to działa.

Edited by ryukon1975

Guest HaDe
W dniu 1.03.2022 o 09:50, Sanoczanin28 napisał:

Witam. Potrzebuję porady do wyboru kołowrotka do wędki Jaxon Grey stream 2-12g. Będzie to lekki spining będę się skupiał głównie na pstrągach okoniach kleniach lecz nie wykluczam też przylowu jakiegoś bolenia czy też szczupaka . 

10 godzin temu, Alexspin napisał:

OK, wobec tego odpowiedni model to KONGER Ultris 810. tylko czy on wytrzyma przewidywany przyłów szczupaka, a tym bardziej bolenia? Zwłaszcza, że to San, a to równa się miejscami dość silnemu prądowi, o czym zresztą pisze sam autor.

9 godzin temu, ryukon1975 napisał:

Niemożliwą rzeczą jest żeby kij był wyważony sam w sobie. Pomimo ,że wiem iż takie głupoty w opisach katalogowych można spotkać.

Dla przykładu a dokładnie sprawdzenia tego wystarczy do tego samego wędziska założyć po kolei trzy kołowrotki. Pierwszy 200 g, następnie 400 g i na koniec 600 g. Niezależnie jaki to kij gdzieś będzie ten zakres wagi dobrej oraz granice które niestety dyskwalifikują kołowrotek ze względu na jego masę. Zaś ten zakres komfortu jest niestety dość wąski.

Mam tu na myśli głównie metodę spinningową pomimo że w innych metodach też niestety to działa.

Już kiedyś wrzuciłem kontrowersyjny temat o łowieniu wszystkiego na jeden zestaw. ;)

Jakich przynęt będzie używał Autor pytania? Docelowo mają to być pstrągi, klenie i okonie. Dedukuję, że przynęty nie zamordują kołowrotka. A nawet jak kołowrotek się posypie, to ciekawe po jakim czasie. Nie sądzę, żeby miał służyć dożywotnio.

Przyłowy pominę, bo być może dla wędziska i linki będzie nie lada wyzwaniem wyholowanie okazałych ryb z takiej rzeki.

Kwestia wyważania wraca jak bumerang. Na zdjęciach kołowrotki ważące 260 i 160 g. O ile przesunął się środek ciężkości można zobaczyć (wędzisko 213 cm).

wyw1.jpg

wyw2.jpg

Edited by HaDe

Godzinę temu, HaDe napisał:

Kwestia wyważania wraca jak bumerang. Na zdjęciach kołowrotki ważące 260 i 160 g. O ile przesunął się środek ciężkości można zobaczyć (wędzisko 213 cm).

1. Wędzisko jest krótkie, różnica nie będzie wielka. Ja też nie jestem czarodziejem i tu przez internet ideału nie wywróżę. Wpływ na wyważenie ma kilka czynników których w końcu i tak nie znam. Chodzi tylko o jakieś rozsądne przybliżenie.

2. Pomyśl co by było gdyby kołowrotek miał 400 g lub wcale go nie było jak to piszą w katalogach że "wędzisko jest doskonale wyważone" przy opisie samego wędziska.

3. Pomyśl też co by się stało gdyby to nie był chrust na okonie (gdzie tu cały zestaw waży tyle co nic) tylko mocne w miarę długie i znacznie cięższe wędzisko do połowu dużych ryb. Zestaw powiedzmy 250+400 g o cw. do 100 g razem 700-750 g. Z tego prawie 100 poniewierane gdzieś tam w nurcie i szarpiące za szczytówkę. Jak długo byłbyś w stanie nim w miarę sprawnie i precyzyjnie operować gdyby zostało źle wyważone? Najlepiej żeby doszło jeszcze trudne głębokie łowisko z nurtem.

W wyważeniu nie chodzi o miligramy, szczególnie w tak lekkich zestawach. Do jubilera ważyć nikt tego nie biega ale jakoś ogólnie należy to ogarnąć.

Edited by ryukon1975

O kurcze ale się rozwinął temat... Widzę że Panowie bardzo profesjonalnie podchodzą do tematu i proszę mnie tu źle nie zrozumieć bardzo to szanuje . Widać że Panowie znają się na rzeczy i w porównaniu do Panów jestem że tak powiem "leszczem". 

Kołowrotek już wybrałem jest to Jaxon neox carbon rozmiar 2000. Jak narazie po kilku wypadach jestem zadowolony jak na moje wędkowanie . Udało się wyjąć kilka okoni i było okej . Z tego co wiem firma Jaxon nie szczyci się dobrymi opiniami jeśli chodzi o kołowrotki no ale cóż sprzedawca zapewniał mnie że będę zadowolony . 

Dziękuję wszystkim za pomoc i dyskusje . Coś mi się wydaje że dużo się tutaj nauczę od Panow . Pozdrawiam 

Guest HaDe
2 godziny temu, ryukon1975 napisał:

1. Wędzisko jest krótkie, różnica nie będzie wielka. Ja też nie jestem czarodziejem i tu przez internet ideału nie wywróżę. Wpływ na wyważenie ma kilka czynników których w końcu i tak nie znam. Chodzi tylko o jakieś rozsądne przybliżenie.

2. Pomyśl co by było gdyby kołowrotek miał 400 g lub wcale go nie było jak to piszą w katalogach że "wędzisko jest doskonale wyważone" przy opisie samego wędziska.

3. Pomyśl też co by się stało gdyby to nie był chrust na okonie (gdzie tu cały zestaw waży tyle co nic) tylko mocne w miarę długie i znacznie cięższe wędzisko do połowu dużych ryb. Zestaw powiedzmy 250+400 g o cw. do 100 g razem 700-750 g. Z tego prawie 100 poniewierane gdzieś tam w nurcie i szarpiące za szczytówkę. Jak długo byłbyś w stanie nim w miarę sprawnie i precyzyjnie operować gdyby zostało źle wyważone? Najlepiej żeby doszło jeszcze trudne głębokie łowisko z nurtem.

W wyważeniu nie chodzi o miligramy, szczególnie w tak lekkich zestawach. Do jubilera ważyć nikt tego nie biega ale jakoś ogólnie należy to ogarnąć.

Temat rzeka :)

Stu gramowej przynęty w nurcie jakoś nie mogę sobie wyobrazić, ale ja tak nie łowię. I zapewne niewielu wędkarzy również. Zaczynamy pisać o jakichś ekstremalnych sytuacjach :). Jednakże wielu osób używa przynęty znacznie przekraczające przysłowiowe 100 g w stojącej wodzie. Tylko, że nie męczy się łowiąc stałoszpulowcem. 

Niestety wrzucę za chwilę swoje "posty pod postem", bo nie umiem wrzucić zdjęć tak, żeby się do każdego odnieść oddzielnie. 

19 minut temu, Sanoczanin28 napisał:

O kurcze ale się rozwinął temat... Widzę że Panowie bardzo profesjonalnie podchodzą do tematu i proszę mnie tu źle nie zrozumieć bardzo to szanuje . Widać że Panowie znają się na rzeczy i w porównaniu do Panów jestem że tak powiem "leszczem". 

Kołowrotek już wybrałem jest to Jaxon neox carbon rozmiar 2000. Jak narazie po kilku wypadach jestem zadowolony jak na moje wędkowanie . Udało się wyjąć kilka okoni i było okej . Z tego co wiem firma Jaxon nie szczyci się dobrymi opiniami jeśli chodzi o kołowrotki no ale cóż sprzedawca zapewniał mnie że będę zadowolony . 

Dziękuję wszystkim za pomoc i dyskusje . Coś mi się wydaje że dużo się tutaj nauczę od Panow . Pozdrawiam 

Nie ważna jaka firma, Tobie ma się łowić przyjemnie :) Jeżeli sprzęt się sprawdza to super!

Guest HaDe

3 kołowrotki (165, 260 i 350 g) podpięte pod wędzisko kleniojaziowe długości 285 cm. Środek ciężkości przesunął się o 5 cm w stosunku między najlżejszym, a najcięższym. Mimo tego i tak najlżejszym zestawem operuje się najprzyjemniej. I można pisać, że lekkimi zestawami łowią mientkie kluchy. Mój nadgarstek i tak wie lepiej.

1-160.jpg

1-260.jpg

1-350.jpg

Guest HaDe

I przykład różnych koncepcji. Pierwsze wędzisko waży 88 g i jest o 5 cm dłuższe od drugiego(140 g). Drugie ma dłuższy dolnik przez co środek ciężkości jest bliżej multiplikatora. Chyba jednak można zaprojektować wędzisko, żeby było "dobrze wyważone"? Można!

Wrzuć proszę zdjęcia jakiegoś długiego szczupakowego wędziska z najlżejszym i najcięższym kołowrotkiem. Każde doświadczenie bezcenne :)

1a.jpg

1b.jpg

Edited by HaDe

Fakt temat rzeka ale my tu nie walczymy o Olimpijskie złoto. Ktoś przeczyta wyciągnie wnioski i coś tam stworzy. Jeśli mu nie wyjdzie poprawi zgodnie z swoimi obserwacjami. W ten sposób nauczy się dobierać zestaw według własnych potrzeby. Potrzeby te zaś mogą być inne zarówno od tego co ja piszę jak i Ty. Zaś mnie to w sumie nie interesuje i nie pojadę kontrolować świadectwa nie wystawiam, interesuje mnie jak ja łowię i tak podpowiadam.