Jump to content

Przypon pstrągowy


Recommended Posts

Witam panowie chciałbym spróbować swoich sił w pstrągowaniu , jakich przyponów używacie przy połowie pstrąg? Żyłka plecionka ? Chciałbym używać plecionki jako linki głównej i żyłki 1 metr  0.23 jako przyponu czy będzie to wystarczające ? 

Link to comment
Share on other sites

Jak zwykle wyskakujesz z jakąś "odkrywczą" rewelacją bez ścisłego powiązania z tematem, ale widocznie "ten typ tak ma". Pewnie że może być sama żyłka, ale gdybyś poczytał ze zrozumieniem, to wiedziałbyś, że autor tematu zamierza używać plecionkę, to przypon jest wskazany.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Nie jestem spinningistą a już na pewno nie pstrągarzem. Jednak jeździłem na wspólne wypady z kumplami owładniętymi magią kropkowańców. 

Wieczorne rozmowy przy ognisku miały wiele efektów. Oprócz niesamowitej atmosfery dość dużo usłyszałem o połowie pstrągów na spinning a także o wielu kruczkach i sprzęcie jaki stosują, a było to 20 lat temu.

Generalnie nie stosują jakichkolwiek przyponów, chyba że w łowisku wielce prawdopodobnym jest branie szczupaka. Wtedy stosują przypon z plecionki 30-40 cm, bo generalnie łowią na żyłkę 0,16 - 0,20. Na żyłkę gdyż pstrąg wyskakując z wody znajomo "tańczy" na ogonie i trzęsie łbem w celu uwolnienia się a naprężona żyłka zapewnia te kilkanaście cm rozciągnięcia co pomaga w kontroli i stałym kontakcie z rybą. Plecionka jest sztywna i przy takim akcie ryby od razu ma luz.

Przypon z plecionki zawsze jest zakończony agrafką, która nie rozpina się jak tradycyjna agrafką lecz pod większym obciążeniem zwęża się. Coś takiego na wzór ze zdjęcia.

agrafka-dragon-super-lock-dragon.jpg.3f645c6f1010769df76ffca21269c5c8.jpg

Stosując żyłkę bez przyponu na końcu stosują tę samą agrafkę.

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Alexspin napisał:

Jak zwykle wyskakujesz z jakąś "odkrywczą" rewelacją bez ścisłego powiązania z tematem, ale widocznie "ten typ tak ma"...

Pytając o żyłkę, chciałem zachęcić autora tematu do zwierzeń, z jakiego powodu chce stosować do połowów pstrągów plecionkę. Być może wówczas wywiązałaby się dyskusja na argumenty. Nie jest to żadna "odkrywcza" teoria nie związana z tematem,  co nieco wyżej, jak sądzę, potwierdził Docio.

 

Link to comment
Share on other sites

Zbyszku, masz rację, ale:

Po pierwsze autor wyraźnie pytał o plecionkę i przypon.

Po drugie czasy się zmieniają, pstrągowanie, podobnie jak boleniowanie plecionką jest już coraz częstsze.

Po trzecie jeśli chciałby ktoś przekonać autora do żyłki, to właśnie tak jak Ty to zrobiłeś, a nie zadając głupie pytanie, które nic nie wnosi.

Link to comment
Share on other sites

Skróty myślowe, czyli humor sytuacyjny, fajna rzecz lecz zrozumiała jedynie dla osób, z którymi spędza się dużo czasu. Na forum tak nie jest a mam nieodparte wrażenie, że RBTS użył właśnie skrótu myślowego. Dla mnie też jest niezrozumiałe po co na kropki używać przyponu ale każdy łowi tak jak potrafi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...