Jump to content
 • Slidery - konstrukcyjne niedoskonałości czy buble?


  Jotes
   Share

  Każdy z nas, kupując spławik za 30, czy nawet 60 zł + koszty wysyłki, ma prawo oczekiwać, że zakupiony towar jest najwyższej jakości i spełni nasze oczekiwania. Niestety, teoria i logika sobie, a praktyka sobie. Tak niestety nie jest i należy nad tym ubolewać, że jesteśmy "dymani" za własne pieniądze i zwodzeni reklamami i niemal bajkowymi opisami produktów. Pozostaje nam więc tylko ślepa wiara, że renomowana przecież firma, nie wciśnie nam bubla. A jak to wygląda podczas użytkowania, zgodnego z przeznaczeniem?

  Ponieważ czuję się zawiedziony jakością zakupionych spławików, w tym tekście "biorę na warsztat" pięciu producentów, których produkty posiadam i jestem już po wnikliwych testach i obserwacjach. I jakkolwiek zabrzmi poniższy tekst, będę miły i wyrozumiały, wyliczę wady, a gdzie się da, przedstawię własne pomysły na ewentualne rozwiązanie problemów. A będą to slidery: Traper, Rive, Gut-Mix, Dino i Cralusso.

   

  I - Traper G13

   

  Bez tytułu.jpg

   

  W sklepie internetowym, cena tego spławika wynosi 25 zł, w moim mieście należy za niego zapłacić ca 30 zł.

   

  W opisie na stronie sklepu internetowego, możemy przeczytać same pochwały. A jaka jest rzeczywistość nad wodą?

   

  Kupiłem z tej serii slider 4+10 g i na szczęście tylko ten jeden model. Ale nie byłbym sobą, gdybym kupił tylko jedną sztukę. W sumie kupiłem trzy jednakowe. Na szczęście, bo nie miałbym już dowodu do sfotografowania i opisania w tym tekście.

   

  obraz 075.JPG

   

  Opisując wady tego spławika, należy wymienić ich aż tyle:

   

  1. Podana gramatura ma się nijak do rzeczywistości. Podczas wyważania, okazuje się, że jeden jest niedoszacowany o ok 2 g, a drugi o ponad 2 g. Mowa o dwóch jednakowych przecież spławikach! W opisie powinno być więc 4+12g, co byłoby najbliższe prawdy!

   

  2. Wypadające w trakcie użytkowania dociążenie własne. Podczas połowu z łodzi - z Bogiem sprawa - postawiłem bojkę w nęconym miejscu, podniosłem obie kotwice i popłynąłem po spławik, gdy samo dociążenie zostało na żyłce. Mogłem sobie więc pozwolić na solidne wklejenie. Podczas połowu z brzegu, strata!

   

  438-001.jpg

   

  3. Wypadające gniazdo na antenki. Wkleiłem!

   

  4. Pękające gniazdo antenki na delikatne brania, na węglowym pręciku, powodujące utratę tej antenki. Gniazdo antenki tubowej, rozpycha tę antenkę, a pęknięta również spada i ginie.

   

  438-002.jpg

   

  Na powyższej fotce, wklejona na stałe antenka tubowa.

   

  A tak wygląda teraz całość:

   

  438.jpg

   

  No dobrze, ale co powoduje pękanie tego gniazda i czy można temu jakoś zaradzić na przyszłość?

   

  IMAG0034-001.jpg

   

  Na fotografii przedstawiam oryginalną antenkę na pręciku węglowym Traper i antenkę konkurencyjnej firmy Cralusso. Przyczyn pękania gniazda upatrywałbym w pozycjach 1 i 3, na powyższej fotografii::

   

  1. Grubość pręcika to 1,2 mm, jego długość to 116 mm (wraz z nasadką). Jak widać jest to pokaźnej długości i sztywności dźwignia, która spada na wodę z różnych wysokości i pod różnymi kątami. Siłą rzeczy, przeciążenia działające na cienki plastik, muszą to gniazdo zniszczyć.
  2. Pręcik Cralusso o grubości 1 mm i długości 81 mm (wraz z nasadką). Ta dźwignia z racji swej długości i grubości oraz większej elastyczności (mimo wszystko), nie powoduje aż takich przeciążeń, jak oryginalna. Uważam więc, że taka grubość pręcika i taka jego długość byłaby idealna.
  3. Na końcówce oryginalnej antenki Traper, znajduje się przegrubienie na 2 mm. Moim zdaniem, zamiast niego, producent mógł dołożyć "ciała" do grubości ścianek gniazda. To z kolei wzmocniłoby jego wytrzymałość. Jeszcze inna możliwość i tutaj będę się posiłkował pomysłem z wagglerów Dino. W ten oryginalny otwór 2 mm włożyć odpowiedni kawałek rurki/wężyka silikonowego lub igelitowego, który wzmocniłby gniazdo, a jednocześnie amortyzował uderzenia o wodę.
  4. Na zdjęciu pod tym numerem, zaznaczyłem niewymienną antenkę, co też uważam za błąd i ograniczanie innych możliwości, takich, jak na poniższym zdjęciu:

   

  IMAG0034.jpg

   

  Prawda, że imponująca ilość rozwiązań, w zależności od nasłonecznienia, itp?

   

  5. Słaba konstrukcja korpusu i moim zdaniem zbyt krótki i zbyt gruby element wklejany w korpus. Gdyby to rozwiązanie było podobne, jak w przypadku sliderów Dino, było by solidne i trwałe. Cieńszy i dłuższy fragment dociążenia wklejany w korpus, pozwoliłby na pozostawienie więcej "ciała" korpusu, z delikatnej i kruchej balsy.

   

  Na tej fotce przedstawiam pozostałość po zapasowym sliderze Traper 4+10 g:

   

  442.jpg

   

  Po obejrzeniu pozostałości po sliderze, postanowiłem już po niego nie popłynąć. Miałem go już serdecznie dosyć.

   

  Czy powinienem do zalet tego produktu zaliczyć trwałość lakieru? NIE, bo nikt mi łachy nie robi, że za moje pieniądze towar będzie chociaż w tym jednym miejscu, zgodny z opisem i przeznaczeniem!

   

  II - Slidery Rive

   

  Te spławiki urzekły mnie dokładnością wykonania, graniczącą niemal z perfekcją. Idealnie zachowana oś symetrii. Pokręcając końcówką antenki i trzymając za koniec dociążenia wstępnego, żadnych bić i odchyłek od osi symetrii. Ale na tym koniec, bo przecież nie do tego celu ma służyć, by obracać go w palcach...

   

  433-001.jpg

   

  Wady:

   

  1. Do najważniejszej i dyskwalifikującej te slidery, zaliczam fatalnej jakości lakier. Już po kilku pierwszych wędkowaniach, lakier najpierw spęczniał, porobiły się pęcherze, a następnie odprysł. Oprócz tego, na całej powierzchni korpusu powstały liczne pęknięcia lakieru.

   

  Nowe, wyglądały tak:

   

  DSC_0056.JPG

   

  Po kilu wędkowaniach, tak:

   

  obraz 137.1.jpg

   

  Teraz, po moim lakierowaniu, tak:

   

  433.jpg

   

  Niestety, płacąc za wyroby nawet tak renomowanej firmy, nie mamy żadnej pewności, czy wydane 49 zł,

   

  za 49 zl.jpg

   

  czy 59 zł

   

  za 59 zl.jpg

   

  + koszt wysyłki, to nie jest wyrzucenie pieniędzy w błoto. W moim przypadku tak właśnie się stało, zaufałem firmie, a kupiłem buble...z najwyższej półki cenowej.

   

  Te reakcje lakieru, nie są też spowodowane złym przechowywaniem spławików, gdyż te przechowuję w wentylowanej tubie:

   

  444.jpg

   

  2. Do kolejnej wady zaliczam, mały wybór antenek (w zestawie tylko 2 szt) i zbyt grubą końcówkę pręcika węglowego, co bez odpowiedniej obróbki, uniemożliwia wykorzystanie antenek innych producentów (np Cralusso). Po odpowiednim obrobieniu tej końcówki, stworzyłem teraz nieograniczone możliwości, w zastosowaniu różnych innych antenek. Na zwykłej osełce z piaskowca, dociskając równo palcem ok 1 cm końcówki i pokręcając, zmniejszyłem średnicę na tyle, że pasują teraz wszystkie antenki Cralusso, ale i te oryginalne też. Obrabiając pilnowałem, by tylko i wyłącznie 8 do 10 mm zeszlifować i by było okrąglutkie, nie stożek.

   

  3. W przypadku sliderów z wykorzystaną do budowy stosiną pawiego pióra (za 49 zł), do poważnych wad zaliczam:

   

  a. wypadające gniazdo antenek
  b. pękające gniazdo do antenek na pręciku węglowym
  c. to "nieszczęsne" gniazdo do antenek, ma jeszcze jedną bardzo poważną wadę, a dotyczy ona wszystkich producentów - bez wyjątków. Opiszę ją jednak pod zdjęciem Dino, gdyż ono najlepiej ukazuje istotę tej wady konstrukcyjnej.

   

  Czy za tak wysoką cenę za 1 szt, mam prawo czuć się oszukany i nabity w butelkę? TAK i tak właśnie się czuję! Produkty tej firmy - dla mnie! - nie posiadają już żadnych zalet. Za taką kasę, to te spławiki powinny mi robić takie rzeczy, o których nawet nie napiszę (nieletni mogą czytać). A przecież nie będę specjalnie kupował polskiego lakieru bezbarwnego, do francuskich bubli. No chyba, że to producent dokłada do zakupu i lakier i miłą młodą dziewczynę (Francuzkę, francuskiego pochodzenia) do (z)malowania korpusu... :)

   

  III - Slidery Gut-Mix

   

  Posiadam te trzy sztuki - 3+8, 3+10 i 3+12 g:

   

  436.jpg

   

  Cóż, nie mam dobrego zdania o nich.

   

  Do wad zaliczam:

   

  1. Gigantyczną wadę konstrukcyjną, jaką jest "uciekanie" po żyłce w trakcie lotu zestawu. Spławik nie trzyma się przy ciężarku. Złe wyważenie, niestabilny lot i koziołkowanie uznaję, jako główną przyczynę odstawienia ich do lamusa.

   

  Przyczyną niestabilności w locie mogą być - moim skromnym zdaniem - dwie wady: zbyt krótka antena z pawiego pióra, albo złe dociążenie własne i przesunięty środek ciężkości. Albo i jedno i drugie?...

   

  2. Katastrofalne nieporozumienie z rozwiązaniem mocowania antenek.

   

  436-001.jpg

   

  Na fotce wg numeracji:

   

  1. Gniazdo anteny tubowej ϕ 5 mm - przy zakupie brak ich w komplecie.
  2. Gniazdo antenki wewnętrznej ϕ 3 mm - przy zakupie tylko jedna antenka.
  I? Żadnych innych kombinacji np z antenkami na pręciku węglowym

   

  Jak dla mnie, zbyt mało kombinacji z antenkami i żadnych innych możliwości od producenta.

   

  Gdyby jednak "zapożyczyć" pomysł od Trapera i wkleić dwustopniowe gniazdo, a jeszcze od czoła przewidzieć dodatkowe rozwiązanie, to już bym może nie marudził.

   

  Takie:

   

  098f919b5a5e44b9b51c80c42dba090c.jpg

   

  No cóż! Widziały gały, co brały? No widziały, widziały! Ale, gdybym wiedział przed zakupem, że tak będą się zachowywały w locie, to bym nie kupił. Poza tym, ta "głupia" antenka na pręciku, mogłaby (ale nie musiała!) ustabilizować je w locie.

   

  Te spławiki, po kilku próbach, idą w zapomnienie...

   

  IV - Slidery (i wagglery) Dino

   

  Spławiki tej firmy, kupiłem sobie na "prezent" gwiazdkowy. Wybrałem slidery 10-12 i 14 g, oraz kilka wagglerów.

   

  435.jpg

   

  Poniższa fotka przedstawia wady dotyczące mocowania antenek, zarówno na pręciku węglowym, jak i tubowych:

   

  DSC_0046.JPG

   

  Opisując wg numeracji na zdjęciu:

   

  1. Antenka tubowa, wciskana na gniazdo zewnętrzne nr 4 i 5. To rozwiązanie uważam za porażkę konstrukcyjną związaną z nieznajomością podstawowych praw fizyki. Czemu?

   

  Odpowiedź na poniższej fotce:

   

  434-001.jpg

   

  Gniazdo na tę antenkę jest stożkowe, więc z oczywistych względów musi rozpychać i rozsadzać, delikatną przecież, antenkę tubową. Ten feler przyczynia się do licznych strat tych antenek. Z widocznych na zdjęciu, pozostały mi jedynie niedobitki.

   

  Uwaga! W tym miejscu opiszę problem dotyczący wszystkich spławików wyposażonych w antenę z pawiego pióra, każdego producenta.
  W przypadku zastosowania stosiny pawiego pióra, jako anteny głównej, to gniazdo powinno być montowane tak, by antena wchodziła w środek plastikowej nasadki, nawet na 6 do 10 mm głęboko. Innym rozwiązaniem, byłoby wydłużenie elementu gniazda, powyżej stosiny tak, by było za co przytrzymać.Tylko w ten sposób można uniknąć zgniecenia stosiny w palcach, gdy wciskamy lub wyciągamy ciasno wchodzącą antenkę, zwłaszcza tę na pręciku. A ponieważ jest tak, jak jest, zaliczam to jako kolejną wadę konstrukcyjną, gdyż wszystkie te stosiny ulegają zgnieceniu, podczas wymienionej czynności. Można też spojrzeć na dołączone zdjęcia. Czy jest za co przytrzymać palcami, podczas montażu i demontażu antenki? NIE! Jest tylko delikatna stosina. Zbyt delikatna do moich spracowanych silnych "paluchów"...

   

  Widoczny na zdjęciu slider z antenką tubową (10 g), ma już na stałe wklejoną antenkę tubową. Przyczyną było zastosowanie przeze mnie antenki na pręciku węglowym Cralusso, ciut ciaśniej wchodzący w gniazdo. W efekcie, podczas zmiany antenki, pręcik się ułamał w środku gniazda, i tam pozostał, gdyż nie miałem za co przytrzymać podczas próby wymiany. To zmusiło mnie do wklejenia tej antenki.

   

  2. Antenka na delikatne brania, na węglowym pręciku do sliderów widocznych na ogólnej fotografii. Niedoskonałość polega na tym, że pręcik jest zbyt małej średnicy, w stosunku do gniazda i ciągle wypadają z niego te antenki. W komplecie nie ma antenek na odpowiednio ciasno osadzanym pręciku. Nie pasują też nieco grubsze antenki od wagglerów. Te są z kolei zbyt grube. Ten feler również skutkuje licznymi stratami antenek.

   

  3. W zaznaczonym polu, widoczna jest końcówka antenki na pręciku węglowym, do wagglera Dino. Pomimo fabrycznego (?) nałożenia na pręcik silikonowej tulejki, antenka zbyt luźno wchodzi w gniazdo, co także powoduje straty antenek. Z kolei w gnieździe (nr 5) osadzona jest druga silikonowa lub plastikowa tulejka (zielona), która ma zapobiegać pękaniu tego gniazda. Pomysł niemal genialny, gdyby nie felerne pręciki i silikon na nim. Mimo wszystko, luźno to wchodzi.

   

  4 i 5. Uwidocznione gniazda antenek. I o ile w zamyśle rozwiązanie niemal doskonałe, gdyż otwory w gniazdach są głębokie, niektóre wyłożone silikonem i te nie pękają, o tyle średnica samych pręcików węglowych, źle dobrana.
  To rozwiązanie przekonuje mnie, iż producenci - w większości zawodnicy wyczynowi, praktycy - doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ten delikatny, plastikowy element pęka od uderzeń o wodę i powoduje straty nie tylko antenek przecież, ale i pieniędzy na nie i czasu. Pęknięte wzdłuż gniazdo, czyni cały spławik ułomnym (delikatnie nazywając). Ale może właśnie o to chodzi? Może ci praktycy na inne spławiki łowią, a inne sprzedają? Może ich spławiki nie posiadają tych wad? Na rynek trafia tylko tandetna masówka?

   

  Kolejnym, poważnym błędem konstrukcyjnym, jest dociążenie wstępne, a dokładniej, zbyt duża średnica jego końcówki. Ten feler uniemożliwia dobranie właściwego łącznika silikonowego z krętlikiem, do montażu na żyłce.

   

  IMAG0026.jpg

   

  By odpowiednio dopasować końcówkę, do tulejek silikonowych Drennan, musiałem obrobić ją na ostrzałce stołowej (szlifierce), a potem ręcznie, papierem ściernym 400. I o ile nie było problemu w przypadku slidera 10 g, o tyle 12 i 14 g należało dopasować. Na zdjęciu numerami 1 i 2 oznaczyłem miejsca szlifowania. Dopiero na tak oszlifowaną i wygładzoną końcówkę, można naciągnąć silikon.
  Jeśli ktoś uważa, że zmieniłem w ten sposób wyważenie spławika? Coś popsułem? Zaręczam, że nie. Bo przecież o ile zeszlifowałem ten fragment, o 0,10-0,15 g? W każdym razie, po tym "zabiegu" wciąż pięknie i prościutko lecą do celu. I o to w końcu chodzi!

   

  Pomimo wymienionych licznych wad konstrukcyjnych, tych spławików jednak nie przekreślam całkowicie i wciąż jestem gotów dać im szansę. Czemu? Bo są idealnie wyważone, w locie zachowują się bardzo stabilnie, co przyczynia się do dużej celności rzutów. Bo do lakieru nie mam prawa mieć zastrzeżeń. Jest OK!
  Poza tym, jeden z tych sliderów zapisał się już pewną ciekawostką w mojej historii. Okazał się bardzo prowokujący dla... sandaczy. Na jednym z moich wędkowań, kiedy zająłem się złowionym leszczem, wyjęty z pyska ryby haczyk wyrzuciłem za burtę łodzi i cały zestaw, tak sobie bujał się na fali. Spławik został zaatakowany przez niemałego sandacza i przegryziony - Opis tutaj.

   

  IMAG0149.jpg

   

  Na tym zdjęciu widać też długość elementu dociążenia własnego, wklejanego głęboko w korpus (podpowiedź dla Trapera). ;)

   

  I widoczne na nim dowody ugryzienia sandaczowego, o rozstawie zębów 28 mm:

   

  uszkodzenie2.jpg

   

  Spławik już jest sklejony i polakierowany, gotowy do dalszej "posługi". :)

   

  V - Cralusso Pro Slider

   

  Zakupiłem te najbardziej potrzebne na moim ulubionym łowisku - 10 - 12 i 14 g:

   

  441.jpg

   

  Kolejne, niemal doskonałe spławiki, gdyby nie ich istotny i właściwie jedyny feler.

   

  440-001.jpg

   

  Na zdjęciu zaznaczyłem, właściwie jedyny błąd konstrukcyjny tych sliderów. Jest to niczym nieuszczelnione ruchome połączenie, anteny głównej z korpusem. Gdyby ta antena wciskana była we wklejoną/wciśniętą/włożoną (?) w korpus silikonową tulejkę, rurkę, to nie miałoby miejsca wciekanie tam wody i gromadzenie się jej wewnątrz anteny, a co za tym idzie, również nasiąkania korpusu. Taki dodatkowy element silikonowy, byłby wzajemnym uszczelnieniem i dla anteny i dla korpusu. Ta wada powoduje, że w miarę wędkowania, z czasem zaczyna brakować regulacji wyporności na antenie i należy zdjąć śrucinę.

   

  Obecnie będę próbował uszczelnić je taśmą teflonową - 1 zwój. Jeśli jednak to nie pomoże, to zastosuję bardziej radykalne rozwiązanie - klej.

   

  Kończąc powtórzę - Widziały gały, co brały? Widziały! I cóż z tego? Nie mogłem przewidzieć aż tylu mankamentów, wad, usterek, niedoróbek (?), nie da się tak "na oko" i na odległość. Przeglądam ofertę, akceptuję cenę, kupuję i wszystko ma być na najwyższym poziomie, a latać ma jak "strzałeczka".
  A może po prostu nie potrafię się posługiwać tymi spławikami? Hmm! Wszystko można mi przypisać, ale skoro tak, to co z felerami nie związanymi z ich lotem? Lakier, pękające gniazda, rozsadzane antenki tubowe, zgniatanie stosiny, wypadanie obciążenia własnego, etc, etc? A podobnych pretensji jest mnóstwo w necie. I nie da się z tym nic zrobić?
  No tak, ale jak czytam na innych forach, to "każdy orze, jak może". Kupują spławiki, kupują od razu porządny lakier i sami sobie radzą. OK, jeśli chcą mieć dobrze zrobione, nie ma sprawy. Ale po takich producentach powinno się non stop jeździć w necie, na forach i pod ich ofertami sklepowymi, jak po łysej kobyle. Może to by ich nauczyło choć odrobinę uczciwości, bo jeśli chodzi tylko o sam lakier na spławikach, to temat jest stary, jak świat. Jeśli sami nie potrafimy się postawić i walczyć o należny szacunek, to nas tak będą dymać za naszą kasę, do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej!

   

  Podsumowując już całość, zastanawiam się, gdzie leżą granice zwykłej, ludzkiej przyzwoitości? Co skłania firmy do wypuszczania na rynek takich niedoróbek? Tylko popyt? A co z renomą tych firm? Co z kontrolą jakości? Czy my mamy do każdej zakupionej rzeczy dokupować całą masę akcesoriów, do ewentualnych napraw, sprzedawanych nam bubli?

   

  Coś tu jest bardzo "nie halo"! Jestem wściekły, bo w opisanych spławikach ulokowałem niemałą kasę. Lubię mieć ładne i markowe rzeczy, ale nie lubię być oszukiwany. Chyba nikt tego nie lubi... Dlatego postanowiłem opisać swoje doświadczenia z tymi spławikami i tymi konkretnymi producentami. Pod rozwagę i ku przestrodze! Bowiem - "nie wszystko złoto, co się świeci". Nie zadowala mnie stwierdzenie "niemal doskonałe spławiki". Za tę cenę, mam prawo wymagać pełnej doskonałości i perfekcji wykonania. Nie pochwalam brakoróbstwa!
  Nie wiem, czy jeszcze ktoś ma podobne do moich doświadczenia z tymi produktami, ale po to jest net, by dzielić się doświadczeniami. I tak niniejszym czynię. Na postawione w tytule pytanie, każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie, jak i ja uczyniłem i wiem, czego już unikać. Za to teraz, pozostaję z pytaniem, co w takim razie kupować i komu zaufać?...
  Tylko proszę, niech nikt nie napisze, żeby kupować tanie wyroby, by uniknąć kosztownych rozczarowań, bo to nie jest recepta na pozbycie się markowych bubli z rynku!

   

  Są jeszcze inni producenci. Ich wyrobom się przyjrzę...

   

  Klucz widoczny na zdjęciach, jest przypadkowy. To nie jest klucz do rozwiązania problemu, choć "szczęśliwym posiadaczom" jakieś pomysły i lepsze rozwiązania, podsuwam. Niech więc to będzie klucz, do wędkarskich sukcesów. I tego wszystkim życzę! :)

   Share


  User Feedback

  Recommended Comments

  Ależ się napracował ze spławikami oraz tekstem wyżej. Masz absolutną rację z w.w. produktami. 

  Sam się z nimi borykam. Mogę się podzielić swoimi uwagami/radami:

  Używam tylko dwóch rodzai i modelów spławików:

  1. Na stałe to jest DINO LOGIC. Problem "luźnych" antenek rozwiązałem wklejając w gniazdo, pręcik firmy Cralusso z koszulką silikonową na stałe. Dziki temu pasują prawie wszystkie antenki z firmy Cralusso. Z tym spławikiem trzeba się dość ostrożnie obchodzić i będzie służył, parę mies.

  2. Na przelot to jest PRO SLIDER CRALUSSO. Niuans opisany Ciebie niweluje poprzez wyciągnięcie antenki "al'a strzykawki" przedmuchanie korpusu powietrzem z ust i wymachem antenki tak, aby woda z grubsza wyleciała. Taką czynność wykonuje 2-3 razy podczas 4 godz. wędkowania. Warto pokombinować antenkami "a'la strzykawka" z innych modeli w.w. firmy. Kojarzę, że raz jedną złamałem (z własnej winy) i podmieniłem i ciasno wchodziła, czy szczelnie, trzeba samemu ocenić. Uważam, że te spławiki to rewelacja jeżeli chodzi o Slidery. 

  Link to comment
  Share on other sites

  Najważniejsze jest to, żebyśmy wreszcie nazywali rzeczy po imieniu (oficjalnie!). Rady są bardzo cenne! Ale musimy oficjalnie na forach zacząć nazywać buble - bublami, a cwaniaków producentów, brakorobami, bublorobami i pasożytami, żerującymi na nas! Czasy komuny minęły bezpowrotnie. Już nie musimy kupować wszystkiego, co się w sklepie pokaże, nie patrząc nawet na jakość i bez szemrania...

  "Przespacerowałem się" po znaczących forach, m.in po wyczyn.pl oraz spławik i grunt.pl. Moim oczom ukazał się obraz wiernopoddańczych sługusów (tych brakorobów), którzy wiedząc o problemach, nic z tym nie robią. Nie krzyczą na głos, że kupili najzwyklejszy szajs. A kupuje taki, jeden z drugim spławiki, idzie od razu do OBi, kupuje za 10 zł puszkę lakieru, nakłada od 2 do 3 warstw NA ORYGINALNY nowiutki spławik i nic z tym nie robi. A jeszcze swoim "odkryciem i zaradnością" chwali się na forum, okazując w ten sposób tylko uległość wobec pasożyta, żerującego na nim. A nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie drobny fakt, o którym każdy z tych użytkowników wie. Na tych forach są zarejestrowani i producenci tych bubli i dystrybutorzy i sprzedawcy. Latają po forach, zapuszczają żurawia, o problemach wiedzą, ale skoro nabywcy sobie sami świetnie radzą? To po jaki wuj oni będą łożyć kasę na lepszy lakier i kłaść o 2-3 warstwy więcej? Nabywcy tych BUBLI, sami godzą się na taki los, bo są głupcami - niestety!... Nie dajmy się kroić z kasy! Nie wyręczajmy oszustów, a jeśli już, to nie piszmy o tym na forach. Rady, przekazujmy sobie "pod stołem" (na prywatnym kanale), niech producenci wreszcie zaczną widzieć na forach tylko negatywne komentarze i przestrogi przed zakupem tego badziewia. Niech ich wreszcie zaboli! Dopiero wtedy zaczną naprawiać niedoróby i traktować nas z należytym szacunkiem. Gonić cwaniaków i piętnować! To oni mają nam w cztery litery włazić, za nasze przecież pieniądze! Nie na odwrót!... ;)

   

  I po to jest ten artykuł, w kolejnym już miły dla nich nie będę. Moja cierpliwość się skończyła!

   

  Trzymcie się i połamania! 

  Edited by Jotes
  Link to comment
  Share on other sites

  Jako że stosuję tanie wagglery, takich firm jak Expert, TiM, Hegon, Jaxon, lub "własnej roboty", nie mogę wyrazić żadnej opinii o wagglerach i sliderach z tzw. "górnej półki". Pozostaje mi Jarku udzielić Ci moralnego i duchowego wsparcia w walce o jakość wędkarskich produktów. Tekst przeczytałem z dużym zainteresowaniem, momentami z rozbawieniem (ze względu na emocjonalny, "pieprzny" język). ;) Takie już mamy czasy, że firmy gonią za maksymalizacją zysków a branża wędkarska nie jest tu wyjątkiem. Jakość produktów schodzi na drugi plan, więc coraz częściej pozostaje liczyć na przysłowiowy "łut szczęścia" podczas zakupów. Jak to zwykle bywa, głosy zwolenników i przeciwników danego produktu będą się równoważyć, więc jedna czy druga firma na tzw. renomie nic nie traci.

  Link to comment
  Share on other sites


  Jak to zwykle bywa, głosy zwolenników i przeciwników danego produktu będą się równoważyć, więc jedna czy druga firma na tzw. renomie nic nie traci.

   

  I dlatego wpakowałem ten kij w mrowisko. Masochista jestem. :)

   

  Jutro, może po jutrze ten tekst będzie już dostępny w znacznie większej skali. Pozostaje zaczekać jakiś czas i poznać te głosy. A jakie to będą głosy? Tego nie wiem, ale muszę też brać pod uwagę, że to ja zostanę spuszczony w kanał, w zależności od ambicji użytkowników tych produktów. Jeśli komuś odpowiada taki stan rzeczy, nie przekonam, a i nie odwodzę od kupna. Namawiam tylko do szczerych opinii w necie. 

  No nie można napisać, że coś jest dobre, ale ma do dupy to, czy tamto i tak, a tak należy sobie zaradzić. Co innego napisać, że oryginalny spławik jest do dupy, ale jak go samodzielnie dopracowałem, to jest teraz dobry, bardzo dobry, super. Ale to moja/twoja zasługa, a nie producenta paproka!

  Link to comment
  Share on other sites

  Michał, może to dziwnie zabrzmi, ale generalnie spławiki nie lubią wilgoci. O ile nawet wielogodzinne przebywanie w wodzie podczas łowienia, nie robi na dobrze wykonanym spławiku żadnego wrażenia, o tyle przechowywanie mokrych spławików w pojemnikach/tubach bez możliwości odparowania wilgoci, wcześniej czy później przyniesie negatywne skutki. Może się nawet zdarzyć, że mokre spławiki w szczelnej, nie perforowanej tubie pokryją się pleśnią a lakier zacznie się łuszczyć i zmieniać swoją strukturę. Zwłaszcza, jeżeli taki stan trwa wiele dni czy nawet tygodni. Tak więc spławiki należy przechowywać w stanie suchym, a już na pewno w dziurkowanych tubach. Faktem jest że niektóre spławiki Experta nie grzeszą starannością nałożenia farb i lakierów, ale nie miałem dotychczas problemu z ich wzajemnym sklejaniem. Choć głowy bym za to nie dał, to podejrzewam że przyczyna tkwi właśnie w sposobie ich przechowywania.

  Link to comment
  Share on other sites

  Kiedyś moje tuby były wypchane wagglerami Experta i innych pomniejszych producentów, a było to jeszcze w czasach, gdy nie były przeze mnie powiercone (tuby!). Były więc szczelne! A jednak nie przypominam sobie, by którykolwiek z nich z tego powodu obłaził z lakieru, albo przyklejały się jeden do drugiego. I po sprawiedliwości muszę podkreślić to stanowczo, że z ich lakierem nigdy nie miałem problemów! Przynajmniej sobie nie przypominam.

  Obecnie i głównie ze względu na spore nadal zakwity wody, po każdym użyciu, wszystkie swoje spławiki zanim schowam do perforowanych już tub, to najpierw wycieram do sucha ręcznikiem. Taki, zwykły zabieg, bez względu na wentylację tub. Gdybym tego nie zrobił, to na kolejnym wędkowaniu, byłyby calutkie zielono/szare od zaschniętych glonów. 

  Edited by Jotes
  Link to comment
  Share on other sites

  Napisałem "niektóre spławiki Experta...", gdyż zdarzało się że pod palcem były wyczuwalne grudki (niczym ziarnka piasku). Jednak nie miało to istotnego znaczenia dla wartości użytkowej takiego spławika, gdyż takie niedoskonałości usuwam drobno ziarnistym papierem ściernym i nakładam dwie warstwy bezbarwnego lakieru Vidaron (w odstępie 24h). Kiedyś już pisałem w innym temacie, że tak robię profilaktycznie z każdym nowo zakupionym wagglerem. Tyle tylko, że jeżeli nie ma takiej potrzeby, nie wygładzam papierem ściernym. Jarek, tak sobie pomyślałem, że być może owe zakwity glonów, miały destrukcyjny wpływ (jakaś reakcja?) na lakier w spławikach Rive, czyli tworzenie się wspomnianych w artykule pęcherzy.

  Link to comment
  Share on other sites

  Jarek, tak sobie pomyślałem, że być może owe zakwity glonów, miały destrukcyjny wpływ (jakaś reakcja?) na lakier w spławikach Rive, czyli tworzenie się wspomnianych w artykule pęcherzy.

   

  Nie przypuszczam Zbyszku, bo co w takim razie z innymi, jak chociażby wspomniane już nasze tzw. "przenno/buraczane", czyli z dolnej półki cenowej Experty? Z ich lakierem ja nie miałem "na pieńku"! Rive, to po prostu bubel. Zakwity nie szkodzą innym spławikom, żyłkom, przynętom sztucznym, lakierom na blankach kijków, etc, ale spławikom Rive tak? No to fakjować takie spławiki. Dodam jeszcze, że korpusy tych spławików były najpierw malowane (fabrycznie) czarną farbą i dopiero powinny być lakierowane bezbarwnym. A czy były robione bezbarwnym? Tego już się nie dowiem. To spęczniało razem z tą czarną farbą, a odprysnęło, że aż strukturę pianki (?) widziałem pod spodem (porowate). Może felerna partia? Już mnie to nie obchodzi, szajsu więcej nie kupię.

  Za to teraz czas na wyroby Drennana (choćbym miał je spod ziemi wykopać), a dla równowagi na naszego producenta - Lorpio. :)

  Edited by Jotes
  Link to comment
  Share on other sites

  W przypadku Experta dotyczy to tylko niektórych modeli. Wszystkie są pomalowane podobnym lakierem więc stąd bierze się przyklejanie się do siebie nawzajem.

  Jeśli ktoś jest zainteresowany mogę podać modele z katalogu i dołączyć zdjęcia.

  Nie próbuje zdyskredytowac Experta. Wydaje mi się że warto wiedzieć na co uważać a od producenta zależy czy zechcą coś z tym zrobić.

  Przejechałem się na Gutkiewiczu i drugi raz nie kupię. Po dwóch wyjazdach wypadło gniazdo na wymienne antenki. Spławik do tanich nie należał.

  Link to comment
  Share on other sites


  Nie próbuje zdyskredytowac Experta.

   

  Spoko Michał! Nikt Ci tego nie zarzuca. One są dobre, ale jak dla mnie do zbyt mocno rozbudowanych, to nie należą. Osobiście "rajcuje mnie", gdy taki spławik ma więcej kombinacji z antenkami. ;)

  Link to comment
  Share on other sites

  Zaczyna mi wracać wiara w człowieka. Patrz filmik.  Mam tylko wielką nadzieję, że inni producenci okażą się tak samo uczciwi i wrażliwi na krytykę, jak producent wagglerów i sliderów Dino - wszak jesteśmy jedną wielką rodziną... wędkarzy! - czapka z głowy. Mam, już posiadam spławiki z nowymi rozwiązaniami i sprawiają bardzo pozytywne wrażenie. Jeszcze tylko sprawdzenie ich "w boju" i będę miał o nich pełną wiedzę. A moim i pewnie nie tylko moim życzeniem jest, by każdy producent traktował nas tak serio, jak producent spławików Dino.

  Nie będę ukrywał, że jakąś satysfakcję z tego powodu mam... ;)

  A więc połamania!

  Link to comment
  Share on other sites  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

×
×
 • Create New...