Jump to content

Łowienie spiningowe


Co preferujecie?  

6 members have voted

 1. 1. Gumy, Woblery, Wahadłówki?

  • Gumy
   2
  • Woblery
   1
  • Wahadłówki
   3


Recommended Posts

Witam łowie na spining od ok. 3 miesięcy (na rzece) i mam na koncie trochę okoni i szczupaków jednakże ja najczęściej łowiłem na gumę a teraz kupiłem sobie "blachy". I chce zapytać co było skuteczniejsze u was gumy woblery czy wahadłówki

Link to comment
Share on other sites

Za moich czasów spinningowania gum nie było a woblery to była nieosiągalna nowość. Wszyscy łowili na blachy i wirówki, więc odpowiedź nasuwa się sama.

A przy okazji w zestawieniu moim zdaniem brakuje kogutów i streamerów, których nijak nie idzie podciągnąć pod wymienione a są równie skuteczne.

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Pan Paweł napisał:

Witam łowie na spining od ok. 3 miesięcy (na rzece) i mam na koncie trochę okoni i szczupaków jednakże ja najczęściej łowiłem na gumę a teraz kupiłem sobie "blachy". I chce zapytać co było skuteczniejsze u was gumy woblery czy wahadłówki

Witam. Wszystkie przynęty są skuteczne i każdy rodzaj powinieneś mieć w swoim asortymencie. Już kiedyś pisałem że Tobie nie codzień smakuje schabowy bo wolisz mielonego. Tak samo z drapieżnikiem, jednego dnia woli gumę a innego obrotówkę. To samo dotyczy kolorów. Nie ma najlepszej przynęty niestety. Pozdrawiam i połamania

Link to comment
Share on other sites

90% moich szczupaków złowiłem na Algę (POLSPING), a innych gatunków też sporo, określam na około 60-70%. Najchętniej używam Algi, Gnoma i Kalewy w róznych rozmiarach w zależności od tego na jaką rybę się nastawiam, ale miałem już przypadki okonia na Algę 2 (21g) i szczupaka na Gnomika 0 (4g).

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Alexspin napisał:

90% moich szczupaków złowiłem na Algę (POLSPING), a innych gatunków też sporo, określam na około 60-70%. Najchętniej używam Algi, Gnoma i Kalewy w różnych rozmiarach w zależności od tego na jaką rybę się nastawiam, ale miałem już przypadki okonia na Algę 2 (21g) i szczupaka na Gnomika 0 (4g).

Tylko zapytam - czy to nie jest raczej kwestia prawdopodobieństwa?;) Skoro piszesz, ze tego używasz najchętniej, wiec pewnie i najczęściej - to na to najczęściej łowisz szczupaki:) Jeśli w 80% używasz blach, a w 20% gum, to nie dziwne ze większość szczupaków masz na blachę:) Jeśli używałbys 50/50 to wtedy dałoby to jakieś pojęcie o tym na co biorą, ale jak ktoś wcześniej napisał, pewnie zależy, od pogody, wody itp...  

Link to comment
Share on other sites

Niekoniecznie, szczególnie gdy założenia są błędne choć teza śmiała. :) 

Łowiłem na obrotówki i wahadłówki. Na obrotówki częstym przyłowem były okonie, na wahadła sporadycznie. Na wahadła sporadycznym przyłowem były okonie za to szczupaki waliły aż miło. Po pewnym okresie czasu, gdy wybierałem się na ryby a celem był szczupak to wirówek w ogóle nie brałem. Gdyby teraz Twoją teorię rozpocząć od momentu mojego świadomego wyboru na podstawie doświadczeń własnych, to faktycznie 100% szczupaków było na wahadłówki. Jednak czy to prawda? Czy wybór podlega rachunkowi prawdopodobieństwa? Może podlegać o ile weźmie się za zmienną cel. Jakie będzie prawdopodobieństwo złowienia szczupaka na wahadło o ile zajdą idealne warunki dla takiego połowu a takich nigdy nie ma. I tu z całą przyjemnością mogę spokojnie odnieść się do postu Wartburga.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 2.10.2023 o 08:48, Piexa napisał:

Jeśli w 80% używasz blach, a w 20% gum

Znaczne nadużycie interpretacyjne! Nigdzie nie napisałem, że w takiej proporcji używam gum i blach. Używam również gum woblerów, streamerów, smużaków, obrotówek i innych "wynalazków" i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że stanowią one grubo ponad 50%. Prawda, że z tego wachlarza najchętniej używam blach i blaszek, ale stanowią one w całokształcie nie więcej niż 20%. Zatem Twoje wywody, niestety, zupełnie nie mają wartości poznawczej, ani statystycznej.

Ps
Skuteczności wahadłówek dopatrywałbym się raczej w czym innym niż w samej ich konstrukcji i pracy. Kiedyś istniało zjawisko "przebłyszczenia" wód, teraz ryby już zapamiętały, że guma jest raczej niesmaczna, a streamer łaskocze w podniebienie. Tak jak kiedyś guma była dla nich nowością, tak teraz czymś co wzbudza większe zainteresowanie są znacznie rzadziej używane blaszki i to jest "tajemnica wiary".

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Napisałeś "Najchętniej używam Algi, Gnoma i Kalewy w róznych rozmiarach", stąd moje domysły, ze łowisz głownie na blachy. Czy mógłbyś jeszcze napisać o jakiej porze roku te blachy u ciebie działały??? Czy tak samo łowiłeś te szczupaki na blachy na wiosne/lato i tak samo jesienią? Wiosna/lato - więcej słońca, szczupaki sa płycej, blacha swieci po oczach w wodzie, a na jesieni ciemniej, mniej słońca, ryby schodzą głębiej, atakują rzadzej i coś większego (wg tego co słyszałem). Stąd pytanie czy na jesieni tez łowiłeś więcej szczupaków na blachę niż na gumę, no i na jaką gumę łowiłeś? Czy porównywałeś połów gumą 15-20 do blachy która chyba ma max 9cm?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...