Skocz do zawartości

Rozporządzenie MinRol w/s amatorskiego i sportowego połowu ryb w wodach morskich


wind
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jeszcze trochę o prawie dla wędkarzy, tym razem dla "wilków morskich" ;).

tekst znajdziecie tutaj

Trochę inne są też wymiary i okresy ochronne:

§ 2. 1. Na morzu terytorialnym ustanawia sie wymiary ochronne dla nastepujacych gatunków ryb:

1) certy (Vimba vimba L.) - 30 cm;

2) leszcza (Abramis brama L.) - 40 cm;

3) okonia (Perca fluviatilis L.) - 17 cm;

4) płoci (Rutilus rutilus L.) - 20 cm;

5) sandacza (Stizostedion lucioperca L.) - 45 cm;

6) siei (Coregonus lavaretus L.) - 40 cm;

7) szczupaka (Esox lucius L.) - 45 cm;

8) pstraga teczowego (Oncorhynchus mykiss Walb.) - 40 cm;

9) (1) wegorza (Anguilla anguilla L.) - 50 cm.

2. Wymiar ochronny, o którym mowa w ust. 1, ustala sie, mierzac długosc ryby, w stanie swieym, od

poczatku zamknietego pyska do konca najdłuszego promienia płetwy ogonowej.

§ 3. Ustanawia sie okresy ochronne dla nastepujacych gatunków ryb:

1) łososia i troci w terminie od dnia 15 wrzesnia do dnia 15 listopada w 4-milowym pasie wód

przybrzenych z wyłaczeniem wód w granicach własciwosci terytorialnej Okregowego Inspektoratu

Rybołówstwa Morskiego w Gdyni;

2) sandacza w terminie od dnia:

a) 25 marca do dnia 10 maja na obszarze wód na zachód od południka 16°40'00" długo sci

geograficznej wschodniej,

:D 10 kwietnia do dnia 31 maja na obszarze wód pomiedzy południkami 16°40'00" a 19°21'00"

długosci geograficznej wschodniej,

c) 20 kwietnia do dnia 10 czerwca na obszarze wód na wschód od południka 19°21'00" długo sci

geograficznej wschodniej;

3) (2) jesiotra ostronosego w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia na obszarze morza

terytorialnego i w polskiej wyłacznej strefie ekonomicznej.

4) (3) wegorza w terminie od dnia 15 czerwca do dnia 15 lipca na obszarze morza terytorialnego i w

polskiej wyłacznej strefie ekonomicznej.

Źródło:

Rozporządzenie MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1) z dnia 4 marca 2008 r.

w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich oraz szczegółowych warunków

wykonywania rybołówstwa morskiego

(Dz. U. z dnia 14 marca 2008 r.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze o aktualnych kosztach pozwoleń na wędkowanie:

Stawki opłat za wydanie sportowego zezwolenia połowowego:

· za sportowe zezwolenie połowowe na okres 1 miesiąca - 16 zł

· za sportowe zezwolenie połowowe na okres 1 roku:

wydane emerytom, rencistom, młodzieży szkolnej do 24 lat - 31 zł

pozostałym osobom - 49 zł

· za sportowe zezwolenie połowowe na czas trwania zawodów - 15 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ja jako mieszkaniec były Świnoujścia maiłem zawsze Sportowe zezwolenie połowowe, teraz mieszkajc w Wklp. też mam, ale opłacone z góry na rok, jak jadę do siebie w rodzinne strony, to nie muszę martwić się o kartę PZW wystarczy mi moje zezwolenie na wody morskie wydane z OirM Świnoujście!

Wszytskie zezwolenia obowiązują na całym terenie przymorskim! Obojętnie, gdzie zostało wydane zezwolenie w jakiej jednostce OIRM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Może w tym temacie?

 

Choć jestem doświadczonym wędkarzem tych pytań i dylematów mam sporo.

Chodzi o interpretację przepisów na temat wędkowania w morzu.

 

Łowiłem ryby z kutra używając zestawu dorszowego: pilker z kotwicą + przywieszka lub pilker bez kotwicy lub spory ciężarek i dwie przywieszki z pojedyńczymi hakami.

Tak wędkuje większość wędkarzy.

 

Przez jakiś czas wędkowałem także z plaży stosując metodę surfcastingową: obciążenie (ciężarek) i dwa troki boczne z robalami lub filetami.

 

Jakiś czas temu podpatrzyłem w porcie Władysławowo wędkarzy łowiących na dwa boczne troki używających metody spiningowej (Boczny Trok)

Od tego czasu modyfikuję swoje metody i wiadomości z tego zakresu.

 

Łowię w wodach morskich z łódki.

Stosuję dendrobeny lub martwe ryby lub filety do połowu dorsza, flądry, okonia.

Kiedy nie spininguję często wyrzucam zestaw za burtę i czekam na branie.

Czasem ustawiam łódź w dryf i szukam po dnie flądry.

 

Problem tkwi w tym, że nie mam pewności - czy jeśli przesuwam wędką przynęty po dnie to jeszcze metoda gruntowa czy spiningowa?

Nie chciałbym być posądzany o nielegalne czy kłusownicze metody.

Chciałbym to wyjaśnić na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przepisów Andy sprawa jest prosta. Są przepisy główne które Janek ci pokazał i sa rozporządzenia pod nimi regulujące dosłownie wsyztko, rozmiar pilkiera, srednice kotwicy, metodę śledziowa, metodę na flądry itd.

No ale zamiast zgrywac się tu i czekac na gotowe lepiej ruszyc się i zapoznac z przepisami.

Po za trollingiem i ilością wędek nie ma żadnych nie domówień w przepisach morskich. Tylko trzeba czytać a nie pisać posty.

Google wszystko wyświetla, no ale po co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy najbardziej aktualne ale chyba warto opierać się o akty prawne publikowane na stronie OIRM z nadzieję, że są systematycznie aktualizowane.

 

edit: znalazłem ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

 
Wygląda na najbardziej aktualne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najprawdopodobniej aktualne rozporządzenie.

Studiowałem je dziesiątki razy.

 

W razie wątpliwości dzwonię właśnie do inspektorów OIRM Gdynia - łowię ryby na wodach podporządkowanych ich gestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze ja coś podpowiem, choć w morzu nie łowię. :) 

Jeśli ktokolwiek ma dostęp do Dzienników Urzędowych Województwa to warto je przejrzeć pod względem wędkarstwa oraz pływania łodzią. Piszę o nich i dostępie, gdyż w przeciwieństwie do Państwowych aktów prawnych i bezpłatnym do nich dostępie za dostęp do DUW pobierana jest dość pokaźna opłata. Z kolei DUW określa stan prawny prawa lokalnego, które może wprowadzać dopuszczalne zmiany do podstawowych aktów prawnych, a za których nieprzestrzeganie można słono zabulić. Zresztą nie tylko za nieprzestrzeganie, za przestrzeganie też można wylądować przed sądem jeśli trafi się na niedokształconego kontrolującego :) a w ostatniej dekadzie było takich spraw naprawdę mnóstwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przekonujemy się o tych sytuacjach, czasem na własnej skórze.

Inspektorzy też nie zawsze dbają o poprawną definicję urzędowych przepisów, wręcz błędnie je przekazują, interpretują.

Później często wędkarze w najlepszej wierze przekazują je innym.

Pozostawiają nieaktualne informacje choćby na forach internetowych.

Dosłownie kilka dni temu miałem przykład z okresem ochronnym flądry.

Okazało się, że złowiłem rybę na 3h przed końcem terminu i wyszła chryja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paragraf 3/pkt 5 informuje nas o tym czego nie mogłem zrozumieć wcześniej w trakcie rozmowy z policjantami.

 

Wielu wędkarzy twierdzi, że można trolingować (metoda spiningowa) dwoma wędkami.

Wygląda na to, że wędkarze nie mają racji choć i mnie nie jest to na rękę.

 

Poza tym, w tym rozporządzeniu nie mogę znaleźć żadnej informacji jakoby na wodach morskich obowiązywał regulamin RAPR PZW jak ktoś podawał wcześniej.

 

Te rozporządzenia wciąż są aktualizowane i trudno powiedzieć, które jest ostatnie, obowiązujące?

Często dzwonię do inspektorów OIRM i oni także twierdzą, że ten z ich strony jest aktualny.

 

 

 

Jeżeli macie inne informacje podzielcie się w wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę znaleźć żadnej informacji jakoby na wodach morskich obowiązywał regulamin RAPR PZW jak ktoś podawał wcześniej.

 

Nie obowiązuje. PZW by chciało ale .... łapy precz !!! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ciąg dalszy w sprawie okresu ochronnego storni

 

Przytaczam Pismo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Departament Rybołówstwa

 

post-1419-0-22560200-1369946735_thumb.jpg

 

Wynika z niego niezbicie, czarno na białym, że okres ochronny storni nie dotyczy wędkarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie obowiązuje PZW. Wrwście coś jasnego.

 

Oczywiście nie obowiązuje ;). Są tu stosowane odpowiednie rozporządzenia minrol-u ale warto zauważyć, że PZW wysmażyło swojego czasu zbiór przepisów pt.: RAPR PZW na wodach morskich/na morzu czy jakoś tak, które to przepisy powinny być przestrzegane przez członków PZW w czasie połowów na wodach morskich. Tylko na co to komu ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak było Danielu.

Później te przestarzałe przepisy pokutują w internecie tworząc istną kołomyję wśród wędkarzy.

Pamiętam czasy kiedy bez wielu zezwoleń: kapitanatu portu, służb celnych i granicznych, odpowiednio dużej i wyposażonej łodzi nie można było nawet wypłynąć na Zatokę Gdańską.

Od pół wieku mieszkam nad morzem i dopiero kilka lat temu zorientowałem się, że przepisy zmieniły się i można wreszcie wędkować, łowić ryby.

Wędkuję w morzu zaledwie kilka lat i tak jak inni uczę się łowić opierając się na przepisach ze strony OIRM choć wiem na 100%, że inspektorzy też potrafią wprowadzić w błąd.

Nie interesują mnie regulaminy PZW bo nie należę od dawna do tego związku i nie łowię na ich przełowionych akwenach.

Wręcz cieszę, że władzom PZW nie oddaje się pod pieczę tych wód i jest to dla większości zrozumiałe.

Ciesze się wędkowaniem w słonej wodzie.

Ryby są większe, silniejsze, zdrowsze choć i tu można by polemizować w ostatniej kwestii.

Jeśli ktoś się uprze na słoną wodę może złowić sporo ryb słodkowodnych albo dwuśrodowiskowych.

W przedstawionym wcześniej rozporządzeniu jest także istotna wzmianka o wykupieniu zezwolenia na wędkowanie.

Koszt roczny to niewielka kwota w porównaniu do zezwoleń PZW czy prywatnych dzierżawców wód - 49zł/rok.

Osobno można wykupić zezwolenie tzw "armatorskie" dla posiadacza łodzi.

Koszt ten sam a każdy z wędkujących na danej łódce nie musi mieć osobnego zezwolenia.

Różnica polega na tym, że armator (właściciel) łodzi może wędkować tylko z tej łodzi, nie może wędkować np z brzegu plaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, w trakcie opłacania kolejnego zezwolenia zauważyłem, że zmienił się numer rachunku bankowego, na który trzeba wnosić opłatę za sportowy połów ryb.

Warto zaglądać na stronę OIRM - na niej powinny być najświeższe informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przepisów Andy sprawa jest prosta. Są przepisy główne które Janek ci pokazał i sa rozporządzenia pod nimi regulujące dosłownie wsyztko, rozmiar pilkiera, srednice kotwicy, metodę śledziowa, metodę na flądry itd.

No ale zamiast zgrywac się tu i czekac na gotowe lepiej ruszyc się i zapoznac z przepisami.

Po za trollingiem i ilością wędek nie ma żadnych nie domówień w przepisach morskich. Tylko trzeba czytać a nie pisać posty.

Google wszystko wyświetla, no ale po co...

 

Dzisiaj, przy okazji odbierania kolejnego zezwolenia armatorskiego na sportowe zezwolenie połowowe jeszcze raz zadałem pytanie inspektorowi OIRM: (Inspektor Rybołówstwa Morskiego - p. mgr Jakub Korthals)

 

1 - Co miał na myśli ustawodawca ustalając przepis mówiący o stosowaniu "żywej przynęty" w metodzie spiningowej?

2 - Czy robaki (dendrobeny, rosówki, larwy much i inne, nie chronione tego typu przynęty są dozwolone?

 

Odp:

1 - Ustawodawca przytacza ten przepis odnośnie stosowania żywych ryb.

2 - Można stosować w/w przynęty, także w metodzie spiningowej.

 

Czy trzeba wysyłać kolejne pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi żeby było jaśniej?

Ja tego nie muszę robić.

Czytam i słucham mądrzejszych od siebie i uczę się całe życie.

 

Nie zamierzam się sprzeczać, kłócić, szukać wrogów.

Ten wątek służy do wyjaśnienia sytuacji gdy przepisy wymagają interpretacji.

To także dla wiadomości innych wędkarzy, którzy wymagają czystości przepisów i zachowania rygorów prawa.

Każdy może pomylić się, mieć wątpliwości i próbować doszukać się prawdy.

Edytowane przez wind
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja ta jest interesująca i zostaw ją w spokoju.

 

O ile jest na temat. Takie są zasady, na wszystkich forach.

 

Wyślij pismo.

 

To jest wyjście. Wszyscy wiemy, jak różne i "wprostprzeciwpołożne" ;) bywają wykładnie różnych urzędników w tej samej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Niech pisze ten co oskarża innych

Bardzo słusznie. Póki co, choć żyjemy w dzikim kraju, winę należy udowodnić.

A tak na marginesie. Grzybek gdybyś był naprawdę mocno zainteresowany to takie sprawy załatwia Departament Spraw Obywatelskich MSWiA. :) Można napisać swoje pytania i wątpliwości i nie musi to być ton prawniczy, ważne aby z sensem. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A czy takie rozporządzenie dotyczy również wędkarzy czy tylko rybaków bo nie ma tam żadnej informacji...

http://www.oirm.gdynia.pl/Pliki_tekstowe/Przepisy/zarz_nr1_oirm_1_6_2010.pdf

Skomplikowana sprawa ale o ile niewody, żaki, drygawice i inne wontony mogą być sprzętem wędkarskim to czemu nie.  -_- 

 

A przy okazji, 1.07.2013 powstał jednolity tekst ustawy o rybactwie. Bez obaw można w niego zajrzeć zamiast w ten z 2004 roku oraz do całkiem pokaźnej ilości poprawek w latach późniejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy takie rozporządzenie dotyczy również wędkarzy czy tylko rybaków bo nie ma tam żadnej informacji...

http://www.oirm.gdynia.pl/Pliki_tekstowe/Przepisy/zarz_nr1_oirm_1_6_2010.pdf

zapoznaj się z Ustawą z dnia 19 lutego 2004 r. o rybołówstwie. Tam masz podane definicje zarówno rybołówstwa jaki i rybołówstwa morskiego. To powinno rozwiac Twoje watpliwośći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...