Skocz do zawartości

Dodatkowe ograniczenia dla wędkarzy łowiących w wodach PZW okręgu w Gdańsku.


wind
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie,

dla chcących wędkować a naszych wodach, członków PZW w okręgu gdańskim jak i dla gości, którzy zapewne nasz odwiedzą i zechcą łowić rybki.

Najważniejsze zapisy:

 
Uchwała Nr Z – 74/13
Zarządu Okręgu PZW w Gdańsku z dnia 19.11.2013 r. w sprawie okresu i wymiaru ochronnego dla płoci Zarząd Okręgu PZW w Gdańsku realizując Uchwałę XXX OZD wprowadza w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31.12.2017 r. wymiar ochronny dla płoci – do 15 cm. W/w ograniczenie nie obowiązuje na zawodach wędkarskich zorganizowanych dla dzieci do lat 16.

 

 
Uchwała Nr Z – 75/13
Zarządu Okręgu PZW w Gdańsku z dnia 19.11.2013 r. w sprawie ograniczeń w wędkowaniu w rzece Wiśle w r. 2014 Zarząd Okręgu PZW w Gdańsku wprowadza zakaz spinningowania oraz zakaz wędkowania spod lodu od 15 grudnia do końca lutego 2014 r. w rzece Wiśle w rejonie mostu w Kiezmarku na odcinku od km 929+000 do km 931+000.

 

 
Uchwała Nr Z – 77/13
Zarządu Okręgu PZW w Gdańsku z dnia 19.11.2013 r. w sprawie ograniczeń w wędkowaniu w rzekach Wiśle i
Martwej Wiśle Zarząd Okręgu PZW w Gdańsku wprowadza zakaz łowienia ze środków pływających w porze nocnej (od zmierzchu do świtu) na rzekach Wiśle Nr 5 i 6 oraz Martwej Wiśle.

 

 

 
Uchwała Nr Z – 78/13
Zarządu Okręgu PZW w Gdańsku z dnia 19.11.2013 r. w sprawie ograniczeń w wędkowaniu na jeziorach , zbiornikach i kanałach Zarząd Okręgu PZW w Gdańsku wprowadza w okresie od 1.01. do 31.12.2014 r. zakaz
połowu ryb ze środków pływających na następujących jeziorach i kanałach:
- jeziora: Drzędno, Kapliczne, Mielonko, Staw Gierwaza, Rokitki, Żygowice
- zbiorniki: Zbiornik Borowiec I, Zbiornik Borowiec II,
- kanały: Kanał Śledziowy, Kanał Piaskowy, Kanał Gołębi.

 

 
Uchwała Nr Z – 79/13
Zarządu Okręgu PZW w Gdańsku z dnia 19.11.2013 r. w sprawie okresowych ograniczeń połowu ryb metodą t
rollingu w Martwej Wiśle Zarząd Okręgu PZW w Gdańsku wprowadza zakaz połowu ryb metodą trollingu w wodach Martwej Wisły od 1 stycznia do 31 maja każdego roku.

 

 
Cały tekst komunikatu Zarządu Okręgu w Gdańsku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za widomości! No to ostro pojechali z tymi zakazami.

Chyba za dobrze szło wędkarzom w tym roku.

Będzie trochę bezpieczniej na MW, może i coś więcej ryb się uchowa na łowienie dzienne.

Jakoś było cicho na forach, a chyba to w październiku utonął wędkarz nocą przy "fosforach", łódka wywrócona.

Nikt nie wie jak to się stało, na łódkę trafił przypadkiem spływający kolega, a nurkowie szukali chyba 2 dni.

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo na wodzie i lodzie!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co raz mniej ryb

Zdaje się, że Twoje wpisy w tym sezonie mówią nam coś całkiem innego. ;) Niektórych krew zalewała ;).

Moim zdaniem każda z przytoczonych uchwał może się obronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wcale te uchwały nie przeszkadzają.

Spokojnie można się dostosować.

Ważne żeby wiedzieć o obowiązujących obostrzeniach żeby się nie pogubić.

 

Domyślam się, że zakazy pozwolą oszczędzić kilka ryb choć i w to nie wierzę.

Zbyt wiele skrótów cennych gatunków ryb pada łupem wędkarzy teoretycznie wędkujących zgodnie z prawem.

Same zakazy nic nie dadzą jeżeli nie pójdą za tymi skuteczne kontrole i wysokie kary.

 

Wątpię, żeby w naszym społeczeństwie szybko zagościło przeświadczenie o nieuchronności kary.

Służby działają tak jak to widzimy, tu przypominam o kradzieży wędkarskiej łódki z całym wyposażeniem... :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tylko ten wymiar płotki przeszkadza, bo będę musiał je mierzyć :( a i może nawet wypuszczać

Masz to samo w tej chwili z krasnopiórką, więc i tak musisz się pilnować. Zdaje mi się, że bardzo, bardzo dawno temu juz obowiązywał taki wymiar dla płotki. ale prosiłbym o potwierdzenie starszych ode mnie wędkarzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to samo w tej chwili z krasnopiórką, więc i tak musisz się pilnować.

 

Wzdręgę ostatnio to złapałem parę lat temu :)

 

grzybek@ ja do tej pory żadnej płotki nie przepuściłem, wszystko do siatki trafiało. Teraz będę musiał mierzyć. Pociesza mnie tylko fakt, że rzadko łowie płotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanałach, gdzie często obaj łowimy stosunkowo popularną rybką jest wzdręga. Łowię je dość regularnie, więc to żadna rzadkość. Warto wziąść też po uwagę, ze niestety nie każdy strażnik potrafi rozróżnić wzdręgę od płoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie każdy strażnik potrafi rozróżnić wzdręgę od płoci
- no, nie wierzę...

 

Co to za strażnicy? Dla kilku procent zniżki na zezwolenie do wędkowania?

Nie dziwota, że nie widać ich nad wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odróżnienie wzdręgi od płoci jest banalne. Równie dobrze można by było dywagować nad odróżnieniem sandacza od okonia z powodu pasków. Według mnie problem leży gdzie indziej. Nasze karpiowate uwielbiają te same miejsca tarłowe a wręcz wspólne tarła. Nie ma co się dziwić, że w wodzie pływa niezliczona ilość kombinacji gatunkowej naukowo zwanej bastardami. Część wędkarzy, którzy nie stwierdzają cech charakterystycznych danego gatunku, przyporządkowują zdobycz do gatunku najbardziej podobnego, choć biologicznie może być zupełnie inaczej. Niestety ina część na podstawie koloru płetw lub tęczówki oka produkuje "prawdziwe wędkarskie baśnie", które powtórzone po tysiąckroć nabierają cech autentyczności.

Znany mi ichtiolog, wykładowca SGGW, podczas jednej z licznych rozmów wprost mi oświadczył iż rozróżnienie poprawne danego gatunku ryby karpiowatej, której wielkość nie przekracza 5cm jest nierealna. Od razu wypaliłem, że krąpia od płoci nie problem odróżnić, gdyż budowa anatomiczna jest diametralnie różna. Na to on mi, że we wszystkim potrzeba rozsądku i skoro jestem taki pewny to powinienem odróżnić mikro krąpia od mikro leszcza, riozpióra i sapy. Z miejsca wymieniłem cechy i wtedy się dowiedziałem, że te 5cm to magiczna miara po której osiągnięciu dopiero wykształcają się lub uwydatniają cechy charakterystyczne dla danego gatunku.

 

Na początku tego wieku w grupie kumpli spotkaliśmy się nad Narwią, aby się spotkać i połowić. Jeden z nas zaczął łowić jazie na przepływankę. Nikt z nas nie mógł jednoznacznie stwierdzić co to za gatunek. Jedno co było pewne, że ryby są bardzo podobne do jazi. No własciwie to jazie tylko te kolory dziwne. Nie, nie, to też nie były jazie złociste. :) Ryby wyglądały prześlicznie. Budowa jak jaź ale płetwy krwistoczerwone, nie blade tylko wręcz jakby świeciły na czerwono. Od grzbietu do linii bocznej bardzo duże łuski u podstawy również krwistoczerwone, stopniowo blednące by na końcówce przejść do jednolitego perłowego koloru. Normalnie jak pomalowane.

Nie była to jedna, dwie czy trzy sztuki. Marek wyciągnął je pod rząd aż dziewięć.

 

A co do wzdręgi i płoci to w swoim życiu złowiłem trochę płoci w Wiśle. Wzdręgi tylko w dwóch jeziorach, Orzysz i Pauzeńskim. Reszta zdobyczy to bastardy, która miała dość popularną nazwę - krasnopiórki, czyli wygląd niemal jak płoć a ubarwienie bardziej jak wzdręga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanałach, gdzie często obaj łowimy stosunkowo popularną rybką jest wzdręga.

 

@wind, to że łowimy na tym samym kanale, nie znaczy że łowimy takie same ryby. Na odcinku gdzie ja najczęściej łowię jeszcze nie złowiłem wzdręgi, łowi się krąpie i leszcze oraz ukleje, trafiają się pojedyncze płotki max 3 szt. na turę :)

Gdybym usiadł w innym miejscu łowił bym same płotki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...