Jump to content

Zestaw dla początkującego


Recommended Posts

Chcę zacząc przygodę z wędkowaniem i mam problem z wyborem sprzętu. Czy na początek lepiej kupić zestaw np:

 

zestaw 1

zestaw 2

zestaw 3

zestaw 4

zestaw 5

I z czasem i coraz większym doświadczeniem wymieniać zużywający się sprzęt z zestawu?

Czy lepiej od razu kupić sprzęt lepszej jakości?

 

Sprzęt ma służyć głownie łowieniu z łodzi. Różne ryby i różne metody połowu.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Edited by wind
edycja linków
Link to comment
Share on other sites

Cześć

 

Wiesz co no te zestawy nie powalają. Skoro będziesz łowił z łodzi to raczej podpórki i zestawy gruntowe nie będą Ci potrzebne.

 

Pamiętaj jak coś jest do wszystkiego to zawsze do niczego:(

 

Jeśli stawiasz na łódź to może warto na początek dobry bat kupić. Wydaje mi się, że początki wędkarstwa to powinieneś zacząć od łowienia batem, spławikiem, a w dłuższej perspektywie, w miarę zdobywania doświadczenia przechodzić na bardziej zaawansowane techniki.

 

Pamiętaj biedny dwa razy traci lepiej kupić mniej ale porządny sprzęt.

 

A na rybach nie jest najważniejszy sprzęt, tylko towarzystwo, a jeszcze jak towarzysz umie więcej to sukces murowany. Ciężko jest się nauczyć wędkarstwa samemu ,nieocenione jest wsparcie bardziej doświadczonego wędkarza.

 

Nie nastawiaj się na te zestawy, one są do wszystkiego i do niczego. Skup się raczej na konkretnym typie łowienia, na konkretnej rybie i pod to dobieraj sprzęt. Ale to jest mój punkt widzenia.

 

powodzenia

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Nie nastawiaj się na te zestawy, one są do wszystkiego i do niczego. Skup się raczej na konkretnym typie łowienia, na konkretnej rybie i pod to dobieraj sprzęt. Ale to jest mój punkt widzenia.

 

Popieram.

Zastanów się, jakie ryby będziesz chciał łowić, jeśli z łodzi to na jakiej głębokości, bo pewnie o łowisku już coś wiesz, może częściej z brzegu?? Gruntówka ze spławikiem czy bez??

Tego typu zestawy to najprostszy sposób pozbycia się tzw. "złogów" magazynowych.

Link to comment
Share on other sites

Jako że nikt nie jest zbyt wyrywny żeby coś Ci doradzić(nawet Grzybek zapadł chyba w "sen zimowy")więc znowu ja się wychylę.Wybierz spin mocniejszy czyli nr1. Z dwóch powodów.Po pierwsze,mocniejsza wędka jest w stanie znieść więcej błędów,popełnianych nagminnie przez początkujących spiningistów.Choćby holowanie(?)ryb "na wydrę",czyli że ryba tuż po zacięciu,musi być już,zaraz,natychmiast na brzegu lub w łodzi.Albo nerwowe i siłowe wyrywanie przynęt z zaczepów,przy wygiętym na maxa blanku.Po drugie,będziesz mógł zastosować szerszy zakres przynęt.Od średnich obrotówek,poprzez wahadłówki w zasadzie każdej wielkości,średnie i duże woblery,gumy 5-12cm,na główkach 5-15g.Ale nawet jeżeli zastosujesz mniejsze,lżejsze przynęty,(na odpowiednio cienkiej lince)to wielkiego błędu nie popełnisz.Po prostu rzuty będą krótsze i trudniej będzie wyczuć delikatne,subtelne brania.Z tego co zdołałem się dowiedzieć,jest to spin o ugięciu środkowym i akcji średnio-szybkiej,więc na szczupaka będzie w sam akuracik.A i każdej wielkości okonia na niego wyciągniesz.

Edited by Ozet
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Jeżeli chodzi o wędkę na okonie to mogę z pełną odpowiedzialnością polecić wklejkę Alivio firmy shimano wędka na okonia.
Wiem, że cena jest troszkę wyższa niż chcesz wydać, ale na prawdę warto.
Osobiście używam tej wędki w jeszcze delikatniejszej wersji 210 cm c.w. do 10g. Wyholowałem na niej bardzo dużo okoni i sporo ładnych szczupaków oraz sandaczyków.

Ostatni jesienny sandaczyk który zameldował się na tym kijaszku mierzył 74cm i ważył około 3,5kg (oczywiście w tym wypadku wędka była uzbrojona w cienką plecionkę).

W sezonie letnim jest to mój główny kij to metody bocznego troka.

 

Do delikatnego opadu nadaje się idealnie (oczywiście w tej klasie cenowej).

 

Jeżeli mówimy o świadomym łowieniu okoni to wędka ciężka i zbyt mocna będzie tylko przeszkadzała.

 

Wracając do samej wędki.

Dla mnie ważnym parametrem jest waga a ten niepozorny kijek waży jedynie 148g, to przestrzeń zarezerwowana dla dużo droższych wędek.

Wykonanie też jest na przyzwoitym poziomie.

Edited by Feeko
Link to comment
Share on other sites


owiedzcie jaką kwotę należałoby przygotować, lepiej zainwestować w coś lepszego, czy na początek lepiej oszczędzić w razie jakby mi się znudziło?

 

Ale co lepszego?? i od czego??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeśli nie wiesz, czy "łykniesz bakcyla", to pozostaje tylko jeden sposób podejścia. Kup coś taniego. Będzie to mało użyteczne ale tanie i zamkniesz się ze wszystkim do 150zł. Jeśli spodoba Ci się wędkarstwo, to możesz zacząć myśleć, co ci przeszkadza w aktualnym sprzęcie ale nie oceniaj hobby na podstawie posiadanego sprzetu. W ten sposób dojdziesz co konkretnie potrzebujesz. Jakie wedzisko z jaką akcją, jaką wagą, jaką długością, do jakiej metody. A próbuj łowić na wszelkie możliwe metody dla zakupionego wędziska, gdyż inaczej nie dowiesz się co jest możliwe a co nie. :) Na przykład dla wędziska 4,0m z cw 5-30g możesz spróbować zwykłej spławikówki, przepływanki, przystawki a nawet lekkiego gruntu na spokojnej wodzie. Nie musisz od razu zakładać sprężyny lub koszyczka, wystarczy sam ciężarek 10g, hak 8-10 z dużą przynętą i daleki wyrzut. :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...