Jump to content

Zestaw dla początkującego

Recommended Posts

Chcę zacząc przygodę z wędkowaniem i mam problem z wyborem sprzętu. Czy na początek lepiej kupić zestaw np:

zestaw 1

zestaw 2

zestaw 3

zestaw 4

zestaw 5

I z czasem i coraz większym doświadczeniem wymieniać zużywający się sprzęt z zestawu?

Czy lepiej od razu kupić sprzęt lepszej jakości?

Sprzęt ma służyć głownie łowieniu z łodzi. Różne ryby i różne metody połowu.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Edited by wind
edycja linków

Cześć

Wiesz co no te zestawy nie powalają. Skoro będziesz łowił z łodzi to raczej podpórki i zestawy gruntowe nie będą Ci potrzebne.

Pamiętaj jak coś jest do wszystkiego to zawsze do niczego:(

Jeśli stawiasz na łódź to może warto na początek dobry bat kupić. Wydaje mi się, że początki wędkarstwa to powinieneś zacząć od łowienia batem, spławikiem, a w dłuższej perspektywie, w miarę zdobywania doświadczenia przechodzić na bardziej zaawansowane techniki.

Pamiętaj biedny dwa razy traci lepiej kupić mniej ale porządny sprzęt.

A na rybach nie jest najważniejszy sprzęt, tylko towarzystwo, a jeszcze jak towarzysz umie więcej to sukces murowany. Ciężko jest się nauczyć wędkarstwa samemu ,nieocenione jest wsparcie bardziej doświadczonego wędkarza.

Nie nastawiaj się na te zestawy, one są do wszystkiego i do niczego. Skup się raczej na konkretnym typie łowienia, na konkretnej rybie i pod to dobieraj sprzęt. Ale to jest mój punkt widzenia.

powodzenia

Paweł

Nie nastawiaj się na te zestawy, one są do wszystkiego i do niczego. Skup się raczej na konkretnym typie łowienia, na konkretnej rybie i pod to dobieraj sprzęt. Ale to jest mój punkt widzenia.

Popieram.

Zastanów się, jakie ryby będziesz chciał łowić, jeśli z łodzi to na jakiej głębokości, bo pewnie o łowisku już coś wiesz, może częściej z brzegu?? Gruntówka ze spławikiem czy bez??

Tego typu zestawy to najprostszy sposób pozbycia się tzw. "złogów" magazynowych.

Jako że nikt nie jest zbyt wyrywny żeby coś Ci doradzić(nawet Grzybek zapadł chyba w "sen zimowy")więc znowu ja się wychylę.Wybierz spin mocniejszy czyli nr1. Z dwóch powodów.Po pierwsze,mocniejsza wędka jest w stanie znieść więcej błędów,popełnianych nagminnie przez początkujących spiningistów.Choćby holowanie(?)ryb "na wydrę",czyli że ryba tuż po zacięciu,musi być już,zaraz,natychmiast na brzegu lub w łodzi.Albo nerwowe i siłowe wyrywanie przynęt z zaczepów,przy wygiętym na maxa blanku.Po drugie,będziesz mógł zastosować szerszy zakres przynęt.Od średnich obrotówek,poprzez wahadłówki w zasadzie każdej wielkości,średnie i duże woblery,gumy 5-12cm,na główkach 5-15g.Ale nawet jeżeli zastosujesz mniejsze,lżejsze przynęty,(na odpowiednio cienkiej lince)to wielkiego błędu nie popełnisz.Po prostu rzuty będą krótsze i trudniej będzie wyczuć delikatne,subtelne brania.Z tego co zdołałem się dowiedzieć,jest to spin o ugięciu środkowym i akcji średnio-szybkiej,więc na szczupaka będzie w sam akuracik.A i każdej wielkości okonia na niego wyciągniesz.

Edited by Ozet

• 5 weeks later...

Jeżeli chodzi o wędkę na okonie to mogę z pełną odpowiedzialnością polecić wklejkę Alivio firmy shimano wędka na okonia.
Wiem, że cena jest troszkę wyższa niż chcesz wydać, ale na prawdę warto.
Osobiście używam tej wędki w jeszcze delikatniejszej wersji 210 cm c.w. do 10g. Wyholowałem na niej bardzo dużo okoni i sporo ładnych szczupaków oraz sandaczyków.

Ostatni jesienny sandaczyk który zameldował się na tym kijaszku mierzył 74cm i ważył około 3,5kg (oczywiście w tym wypadku wędka była uzbrojona w cienką plecionkę).

W sezonie letnim jest to mój główny kij to metody bocznego troka.

Do delikatnego opadu nadaje się idealnie (oczywiście w tej klasie cenowej).

Jeżeli mówimy o świadomym łowieniu okoni to wędka ciężka i zbyt mocna będzie tylko przeszkadzała.

Wracając do samej wędki.

Dla mnie ważnym parametrem jest waga a ten niepozorny kijek waży jedynie 148g, to przestrzeń zarezerwowana dla dużo droższych wędek.

Wykonanie też jest na przyzwoitym poziomie.

Edited by Feeko

owiedzcie jaką kwotę należałoby przygotować, lepiej zainwestować w coś lepszego, czy na początek lepiej oszczędzić w razie jakby mi się znudziło?

Ale co lepszego?? i od czego??

• 2 weeks later...

Jeśli nie wiesz, czy "łykniesz bakcyla", to pozostaje tylko jeden sposób podejścia. Kup coś taniego. Będzie to mało użyteczne ale tanie i zamkniesz się ze wszystkim do 150zł. Jeśli spodoba Ci się wędkarstwo, to możesz zacząć myśleć, co ci przeszkadza w aktualnym sprzęcie ale nie oceniaj hobby na podstawie posiadanego sprzetu. W ten sposób dojdziesz co konkretnie potrzebujesz. Jakie wedzisko z jaką akcją, jaką wagą, jaką długością, do jakiej metody. A próbuj łowić na wszelkie możliwe metody dla zakupionego wędziska, gdyż inaczej nie dowiesz się co jest możliwe a co nie. :) Na przykład dla wędziska 4,0m z cw 5-30g możesz spróbować zwykłej spławikówki, przepływanki, przystawki a nawet lekkiego gruntu na spokojnej wodzie. Nie musisz od razu zakładać sprężyny lub koszyczka, wystarczy sam ciężarek 10g, hak 8-10 z dużą przynętą i daleki wyrzut. :)