Skocz do zawartości

Wędka, kołowrotek - proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Na początku chciałem powiedzieć, że z wędkarstwem nie miałem nigdy do czynienia.

Od nie dawna zaczęło się coś zmieniać i spodobało mi się ono zwłaszcza, że mieszkam

w 'zagłębiu' stawowym. Ale do rzeczy, proszę o pomoc w wyborze wędki kołowrotka i innych

akcesoriów które muszę zakupić do rozpoczęcia przygody z tym sportem/hobby. Mam zamiar łowić przede

wszystkim na stawach (karp) ale może mi się zdarzyć wypad na połów na rzekę. Chciałby aby sprzęt który zakupię 

był dobry, nie koniecznie najdroższy, zwłaszcza dla początkującego wędkarza. 

Z góry dziękuję wszystkim osobom, które będą chciały się podzielić ze mną swoim doświadczeniem. 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale tak jak ja mogę sobie wykupić wejściówkę na cały dzień na staw to też potrzebuję kartę wędkarską?

Ogólnie mój problem jest taki, że nie mam sprzętu do łowienia i chciałbym się poradzić specjalisty w tej dziedzinie.

Bo zakupić wędkę to nie problem ale kupić tą właściwą to już nie lada wyczyn dla osoby, która nie ma do czynienia

z łowieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Na początku chciałem powiedzieć, że z wędkarstwem nie miałem nigdy do czynienia.

Od nie dawna zaczęło się coś zmieniać i spodobało mi się ono zwłaszcza, że mieszkam

w 'zagłębiu' stawowym. Ale do rzeczy, proszę o pomoc w wyborze wędki kołowrotka i innych

akcesoriów które muszę zakupić do rozpoczęcia przygody z tym sportem/hobby. Mam zamiar łowić przede

wszystkim na stawach (karp) ale może mi się zdarzyć wypad na połów na rzekę. Chciałby aby sprzęt który zakupię 

był dobry, nie koniecznie najdroższy, zwłaszcza dla początkującego wędkarza. 

Z góry dziękuję wszystkim osobom, które będą chciały się podzielić ze mną swoim doświadczeniem. 

Pozdrawiam.

Napisz jakie masz fundusze. Karta wędkarska jest niezbędna jeśli chcesz łowić też na rzekach.

Dodam jeszcze, że trudno jest pogodzić sprzęt na karpie ze sprzętem na rzeki.

Oczywiście na prywatne łowiska nie potrzebujesz karty wędkarskiej.

 

JK

Edytowane przez JKarp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Oczywiście na prywatne łowiska nie potrzebujesz karty wędkarskiej.

 

JK

To zależy od właściciela łowiska, ale ostrożnie, bo trzeba rozróżnić wody stricte prywatne, od dzierżawionych (zarządzanych) przez "uprawnionego do rybactwa".

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kwota jaką chciałbym przeznaczyć na początek to 300 zł może być coś ponad tą kwotę.

Jak już wcześniej wspomniałem nigdy nie łowiłem ryb a swoją przygodę chcę rozpocząć na stawach.

Za około 150 zł kupisz wędkę firmy Daiwa seria Phantom. Proponuję długość 12" o mocy 3 lbs. Kołowrotek chyba coś z Okumy za 150 zł da się kupić. W zupełności powinno starczyć na stawy. Ta wędka jest przeznaczona do metody gruntowej.

 

Alex nie chcę rozkminiać tematu stawy prywatne a wody stojące a pobieranie opłat od uprawnionego do rybactwa  ;) .

Zadam tylko Ci jedno pytanie - gdzie uprawniony do rybactwa w myśl ustawy może pobierać opłaty w wysokości przez siebie ustalonej ?

 

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od właściciela łowiska, ale ostrożnie, bo trzeba rozróżnić wody stricte prywatne, od dzierżawionych (zarządzanych) przez "uprawnionego do rybactwa".

Błąd. W myśl ustaw Prawo wodne oraz O rybactwie śródlądowym nie ma rozróżnienia pomiędzy wodami prywatnymi a dzierżawionymi. Jest możliwość połowu bez karty wędkarskiej lecz wiąże się to z zupełnie innymi zależnościami, a raczej wymogami, które musi spełnić osoba, która chce udęstępnić akwen do amatorskiego połowu ryb.

gdzie uprawniony do rybactwa w myśl ustawy może pobierać opłaty w wysokości przez siebie ustalonej

Normalnie szok, tego nie wytrzymałem. :D

Na przykład w swojej siedzibie, albo w punkcie sprzedaży licencji. Dokładnie na tej samej zasadzie, co taki sam model TV sprzedawany jest w różnych sklepach w różnych cenach.

Ok, ale tak jak ja mogę sobie wykupić wejściówkę na cały dzień na staw to też potrzebuję kartę wędkarską?

Ano właśnie. Gdybyś zaczął nie od sprzętu lecz od nauki podstawowych zasad uprawiania wędkarstwa, to wiedzialbyś, czy właściciel stawów wymaga posiadania karty wędkarskiej, czy też nie. Wind bardzo dobrze Ci poradził. Nie wiesz nic o wędkarstwie a przygotowanie do egzaminu pozwoli Ci się zapoznać z bezwzględnymi podstawami. Bez tej znajomości zasypiesz nas tu pytaniami o te podstawy i nie zdziw się jak nikt Ci nie odpowie, gdyż to nie będzie dzielenie się wiedzą lecz wykładanie gotowca, bo samemu się nie chce.

Edytowane przez wind
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za około 150 zł kupisz wędkę firmy Daiwa seria Phantom. Proponuję długość 12" o mocy 3 lbs. Kołowrotek chyba coś z Okumy za 150 zł da się kupić. W zupełności powinno starczyć na stawy. Ta wędka jest przeznaczona do metody gruntowej.

Alex nie chcę rozkminiać tematu stawy prywatne a wody stojące a pobieranie opłat od uprawnionego do rybactwa ;) .

Zadam tylko Ci jedno pytanie - gdzie uprawniony do rybactwa w myśl ustawy może pobierać opłaty w wysokości przez siebie ustalonej ?

JK

Dziękuję JKarp jeżeli mógłbyś mi podać konkretny typ tego kołowrotka i wędki albo podesłać link do jakiegoś sklepu było by fajnie dużo tych kołowrotków jest dostępnych i nie wiem dokładnie o który ci chodziło.

Ano właśnie. Gdybyś zaczął nie od sprzętu lecz od nauki podstawowych zasad uprawiania wędkarstwa, to wiedzialbyś, czy właściciel stawów wymaga posiadania karty wędkarskiej, czy też nie. Wind bardzo dobrze Ci poradził. Nie wiesz nic o wędkarstwie a przygotowanie do egzaminu pozwoli Ci się zapoznać z bezwzględnymi podstawami. Bez tej znajomości zasypiesz nas tu pytaniami o te podstawy i nie zdziw się jak nikt Ci nie odpowie, gdyż to nie będzie dzielenie się wiedzą lecz wykładanie gotowca, bo samemu się nie chce.

Właściciel stawów NIE wymaga ŻADNEJ karty wędkarskiej!!! Jeżeli nie chcesz Docio mi doradzić to się nie wypowiadaj, widocznie nie do ciebie kierowałem prośbę o pomoc! Przypomnij sam sobie jak wyglądały twoje pierwsze kroki w wędkarstwie (Nie pamięta wół jak cielęciem był).

WTF, po drugie nie prosiłem nikogo o to czy mam mieć czy nie jakieś karty wędkarskie tylko chciałem się poradzić o sprzęt, który chcę zakupić.

Edytowane przez wind
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie szok, tego nie wytrzymałem. :D

Na przykład w swojej siedzibie, albo w punkcie sprzedaży licencji. Dokładnie na tej samej zasadzie, co taki sam model TV sprzedawany jest w różnych sklepach w różnych cenach.

Faktem jest, że coś pomerdałem i dopiero do mnie dotarło co napisałem. Chodziło mi o to, że zezwolenie wydaje uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim  :P w wysokości przez siebie ustalonej.

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję JKarp jeżeli mógłbyś mi podać konkretny typ tego kołowrotka i wędki albo podesłać link do jakiegoś sklepu było by fajnie dużo tych kołowrotków jest dostępnych.

i nie wiem dokładnie o który ci chodziło.

Wędka Daiwa Phantom Carp 2cz. 3lbs

Okuma Lexsan Pro Baitfeeder

Okuma Carbonite II Baitfeeder

To są linki do sprzętu o którym mówiłem. Poszukaj może gdzieś indziej jest taniej ale już wiesz czego masz szukać. Kołowrotek proponuję brać w rozmiarze 50 lub 55.

Tu w tym sklepie będą dobre ceny :

Wędziska karpiowe

kołowrotki

Pytaj śmiało jak czegoś nie będziesz wiedział. Służę radą i pomocą :)

JK

 

Do JKarp czy tym zestawem, który mi poradziłeś można łowić również metodą spławikową?

No ciut ten sprzęt za ciężki jak na spławik ale ogólnie na karpia ( i na inne ryby również ), jeśli wędka leży no podpórkach nie widzę przeszkód.

Ja sugerowałem się tym, że mówisz cały czas o stawach prywatnych z karpiami.

JK

Edytowane przez wind
edycja linków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak dokładnie stawach prywatnych, na które można przyjechać sobie w niedzielę, zapłacić i móc łowić.

Czyli mówisz, że ten sprzęt będzie za ciężki na metodę spławikową? Nie wiem bo jak wspomniałem na samym 

początku nie miałem do czynienia z łowieniem wcześniej. Jeżeli mógłbyś mi doradzić kiedy metoda gruntowa będzie lepsza

na stawach, a kiedy metoda spławikowa? Czy jest to zależne od wielkości stawu czy czegoś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel stawów NIE wymaga ŻADNEJ karty wędkarskiej!!! Jeżeli nie chcesz Docio mi doradzić to się nie wypowiadaj, widocznie nie do ciebie kierowałem prośbę o pomoc! Przypomnij sam sobie jak wyglądały twoje pierwsze kroki w wędkarstwie (Nie pamięta wół jak cielęciem był).

WTF, po drugie nie prosiłem nikogo o to czy mam mieć czy nie jakieś karty wędkarskie tylko chciałem się poradzić o sprzęt, który chcę zakupić.

Moje pierwsze kroki nie wyglądały bo miałem 5-ć lat. Jak dorosłem to zdałem kartę wędkarską i faktem jest, ze nie musiałem sie o nic pytać, bo już sam wiedziałem.

Napisałeś w swoim pierwszym poście, że oprócz stawów chciałbyś wyskoczyć również nad rzekę. W Polsce nie ma rzek, w których mógłbyś łowić bez karty.

Ale to też byś wiedział, gdybyś nie miał takiego parcia na posiadanie.

Twoje ostatnie zdanie potwierdza jedynie moje podejrzenia. To prawda, Twoje pytanie nie jest skierowane do mnie.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze kroki nie wyglądały bo miałem 5-ć lat. Jak dorosłem to zdałem kartę wędkarską i faktem jest, ze nie musiałem sie o nic pytać, bo już sam wiedziałem.

Napisałeś w swoim pierwszym poście, że oprócz stawów chciałbyś wyskoczyć również nad rzekę. W Polsce nie ma rzek, w których mógłbyś łowić bez karty.

Ale to też byś wiedział, gdybyś nie miał takiego parcia na posiadanie.

Twoje ostatnie zdanie potwierdza jedynie moje podejrzenia. To prawda, Twoje pytanie nie jest skierowane do mnie.

W moim poście występują dwa słowa klucze: PRZEDE WSZYSTKIM i MOŻE. MOŻE oznacza tak albo nie. Z całym szacunkiem do Pana ale na pewno był KTOŚ kiedyś kto Panu doradzał w wędkarstwie. I może za Pana czasów były inne metody komunikacji interpersonalnej ale wydaje mi się, że współcześnie forum jest odpowiednim miejscem do zdobycia informacji/ wiedzy na temat wędkarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak dokładnie stawach prywatnych, na które można przyjechać sobie w niedzielę, zapłacić i móc łowić.

Czyli mówisz, że ten sprzęt będzie za ciężki na metodę spławikową? Nie wiem bo jak wspomniałem na samym 

początku nie miałem do czynienia z łowieniem wcześniej. Jeżeli mógłbyś mi doradzić kiedy metoda gruntowa będzie lepsza

na stawach, a kiedy metoda spławikowa? Czy jest to zależne od wielkości stawu czy czegoś innego?

 

Zestawem gruntowym rzucisz dalej niż spławikowym. Dlaczego o tym piszę ? Czasem jest tak, że nawet na stawach ( łowiskach ) ryby nie żerują blisko brzegu. Jeden powód - ciągły harmider na brzegu skutecznie je płoszy. Drugi - 3/4 wędkarzy łowi jednak z gruntu rzucając te 50 lub więcej metrów od brzegu i jednocześnie tam nęci. Osobiście na łowiskach prywatnych nie użyłbym lekkiej spławikówki z co najmniej jednego powodu - wielkość ryb wyklucza używanie delikatnego sprzętu. Jednak Ty jako początkujący możesz normalnie mieć problem z opanowaniem rzutów metodą gruntową, która jednak jakiejś wprawy wymaga. No ale ponoć ludzie robią dzieci i nikogo nie pytają jak to się robi  :wub:  więc i łowienie z gruntu nie powinno sprawiać szczególnych trudności.

 

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jeżeli nie chcesz Docio mi doradzić to się nie wypowiadaj, widocznie nie do ciebie kierowałem prośbę o pomoc! Przypomnij sam sobie jak wyglądały twoje pierwsze kroki w wędkarstwie (Nie pamięta wół jak cielęciem był).
WTF, po drugie nie prosiłem nikogo o to czy mam mieć czy nie jakieś karty wędkarskie tylko chciałem się poradzić o sprzęt, który chcę zakupić.

 

Jeszcze jedna taka "wycieczka" i będziesz szukał pomocy gdzie indziej. Szczególnie za to "WTF".

 

A teraz trzymamy się tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...