Jump to content

wedka gruntowo - karpiowa [szukam]


Guest Piter
 Share

Recommended Posts

Jaxon Extera Tele Carp 3,30 40-80g
Nie wie ktos czy opis zgadza sie z wedka?
Chodzi dokladnie o ten fragment " to mocne wędki teleskopowe z przelotkami przydatne w łowieniu na cięższe zestawy, wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi złowienie bardzo dużej, przekraczającej nawet 10 kg ryby"

Edited by wind
edycja linku
Link to comment
Share on other sites

A może wreszcie przełam się i napisz do czego ma być to wędzisko oraz gdzie chcesz go używać. Róznica w cw 30-60 a 40-70 jest taka sama jak 5-20 a 10-25, czyli ogromna.

Link to comment
Share on other sites

Piter, wędka spełnia Twoje założenia z pierwszego posta, więc jak napisał Jotes w innym temacie:

"Od biedy może być. Za taką kasę i na pierwszy taki zakup, warto." Czy spełni także Twoje oczekiwania, to okaże się dopiero "w warunkach bojowych". A jakie są to warunki, oraz ryb gatunki, niech pozostanie Twoją słodką tajemnicą. Stawiasz na wersję tele, ale moim zdaniem więcej "uciechy", miałbyś z wędką typu feeder. Za porównywalną kwotę, kupił byś już coś z Kongera, Robinsona, Jaxona, itp. Co do ewentualnych 10kg ryb sugerowanych w opisie, to nawet w to wierzę. Kilkanaście lat temu, byłem świadkiem złowienia suma 26kg, na teleskop z cw. do 60g firmy... Jaxon z serii Phantom.

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm, musi być teleskop? Feeder do 150g praktycznie rozwiązuje Twój problem. Poradzi sobie z delikatniejszymi braniami, będzie odporny na pomyłki wskazań bombki przez wiatr, fale, uciąg i to co pływa po wodzie a czepia się żyłki. Czy chodzi o długość transportową? Jeśli tak to poszperam w sieci.

Link to comment
Share on other sites

Widzę że baaardzo Ci się nie chce użyć kalkulatora, czy poszukać w necie. Ale czego się nie robi dla ulubieńców.

1funt (lb) = około 0,45kg, (dokładnie 0,45359237.)

0,45kg=45dkg=450g

2,75 (lbs) x 450(g) =1237,5g

Coś mi się wydaje, że chcesz sobie wyliczyć z krzywej ugiecia (2,75 lbs), orientacyjny ciężar wyrzutowy (cw). Dobrze się domyślam? (Kiedyś nawet zamieściłeś taką tabelkę, nad którą była dość gorąca dyskusja).

Edited by Ozet
Link to comment
Share on other sites

Krzywa ugięcia a tak na prawdę moc wędki podawana w lbs nie jest ciężarem wyrzutowym wędki.  W wielu przypadkach opis 2,75 lub 3 lbs ma się nijak do tego ile rzeczywiście kijem można rzucić. Właśnie bardzo można się oszukać na wędkach tele lub za przeproszeniem marnej jakości i uszkodzić kijek. 

 

Poza tym krzywa ugięcia mówi nam jaki ciężar zawieszony na wędce spowoduje, że wędka ugnie się pod kątem prostym w stosunku do podłoża. 

 

JK

Link to comment
Share on other sites

Piter, dnia 31 Sty 2015 - 21:18, napisał:

Orientacyjny przelicznik krzywej ugięcia na cięrzar wyrzutu.

Krzywa ugięcia - wartość określająca wytrzymałość wędziska , to siła potrzebna do ugięcia wędziska tak aby szczytówka z dolnikiem tworzyły kąt prosty.

Ciężar wyrzutu - przedział podany w gramach (np. 70-120 g). Parametr ten określa minimalny i maksymalny zakres wyrzucanego ciężaru zestawu zalecanego przez producenta . Zarzucanie zestawu poniżej dolnej granicy ma wpływ jedynie na znaczne skrócenie odległości rzutu ponieważ zestaw lżejszy od dolnej granicy zakresu nie będzie w stanie podczas zarzucania w pełni naładować kija energią, o tyle częste przekraczanie górnego zakresu może doprowadzić do przemęczenia a w następstwie połamania kija.

Można się pokusić o zamianę krzywej ugięcia na ciężar wyrzutu choć do końca nie będzie on wiarygodny ,dlatego ze pojęcie krzywej testowej wprowadzono ponad 100 lat temu a dzisiejsze węglówki wytrzymają o wiele więcej.

Krzywa ugięcia Ciężar wyrzutowy

1 1/4 lb 10-40 g

1 1/2 lb 15-45 g

1 3/4 lb 20-50 g

2 lb 30-70 g

2 1/4 lb 40-85 g

2 3/4 lb 50-100 g

3 lb 60-110 g

3 1/2 lb 70-125 g

4 lb 80-140 g

źródło tamaj.pl

Orientacyjnie tego się trzymaj, i nic a nic nie przejmuj się zamieszczonymi wówczas pod Twoim postem opiniami szanownych kolegów. Bo przecież z samej wartości krzywej ugięcia, wynika tylko czy masz w ręku wędzisko słabsze czy mocniejsze. To co będzie Ciebie realnie i praktycznie interesować, to zakres obciążenia jakie możesz zastosować dla danego wędziska, żeby optymalne wykorzystać jego właściwości rzutowe (czyli zakres cw). Zamiast więc zaczynać dobór obciążenia zupełnie w ciemno, możesz jako punkt wyjścia przyjąć powyższe wartości cw., bez ryzyka uszkodzenia wędki. Zakładając oczywiście że dane na wędzisku, nie są tylko pobożnym życzeniem producenta. Mimo że wyjściowe wartości cw. będą tylko orientacyjne, to już na łowisku będzie Ci łatwiej "wyczuć" wędzisko, dokonując korekt w obciążeniu zestawu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jotes napisał:

A tak jeszcze od siebie napiszę, że jeśli chodzi o kołowrotki, to absolutnie nie przemawiają do mnie konstrukcje Dragona.

Jotesku, czy miałeś jakieś przykre doświadczenia z kołowrotkami Dragona? Rozwiń proszę ten wątek. Osobiście uważam że generalnie kołowrotki Dragona są niedoceniane. Akurat kołowrotki z serii Maxima, są moim zdaniem wyjątkowo udane. Konkretnie mam na myśli model Dragon Maxima Spinn HS 1020 FD. Kołowrotek dedykowany do spinningu, ale ja stosuję go do odległościówki. Solidna konstrukcja, dobrze spasowany, hamulec działa bardzo płynnie, co ma dla mnie duże znaczenie, przy tym jest szybki (przełożenie 6,2:1). Myślę że do technik spławikowych, jest to kołowrotek wręcz na dziesięciolecia. Bo żywotność (każdego) kołowrotka w spinningu, czy przy gruntówce to zupełnie inna bajka. (Modelu Maxima Baitfeeder niestety nie znam, więc nic Piterowi nie będę sugerował.)

Link to comment
Share on other sites

Jotesku, czy miałeś jakieś przykre doświadczenia z kołowrotkami Dragona?

 

Tak Ozeciku, miałem z kilkoma do czynienia, a nawet jeden z nich prześladował mnie przez kilka kolejnych zawodów spinningowych. Serio! Nawet opowiadałem o tym Windowi i chyba Dociowi, jako "ciekawostkę ornitologiczną". :)

 

Miałem ich kilka, ale nazw/modeli już nie pamiętam. Był między innymi karpiowy z wolnym biegiem - Eclipse - (trupa mam jeszcze u siebie "na zakrystii"), mam Millenium 830i (ponoć hicior nad hiciory) za namową kolegów kupiłem, sprawdziłem, przetestowałem na łowisku i... do lamusa odłożyłem. Mam wciąż sprawny Millenium 840i i od bidy, czasem jeszcze go używam na ciężko na sandacze, ale żebym był nim oczarowany, tego nie mogę powiedzieć. Mam nadal funkiel nówkę nie śmiganą w oryginalnym pudełku Millenium RD 620i (kolejny wygrany na zawodach, ale już w tym roku) Tak, czy siak miałem ich ok 10 szt, różnych(oczywiście na przestrzeni lat!).

 

A teraz o prześladowaniu. Swego czasu, już po zakupie Millenium 830i, miałem przyjemność wygrać trzy razy z rzędu zawody i miałem też wtedy nieprzyjemność, za każdą wygraną otrzymać w nagrodę (a może za karę?), Dragon... Millenium 830i. Jednak jako człek mało pazerny, za każdym kolejnym razem wymieniałem tę "nagrodę" z kimś na dalszej pozycji (z trzeciej, a nawet czwartej).

 

Ja wiem Zbyszku, że obecne kołowrotki mogą się diametralnie różnić od tamtych, choć to nadal ta sama niemal "doskonała" konstrukcja systemu nawijania i układania żyłki. Ale, jako, że już się poparzyłem, to wolę dołożyć kilkadziesiąt zł i kupić coś, co nie wywołuje u mnie objawów alergicznych. I dlatego m.in zapytałem Pitera, czy nie lepiej kupić kołowrotek, który cieszy się niezwykłą popularnością i niezawodnością, jakim jest niewątpliwie wspomniana Okuma... ;)

Edited by Jotes
Link to comment
Share on other sites

dlatego m.in zapytałem Pitera, czy nie lepiej kupić kołowrotek, który cieszy się niezwykłą popularnością i niezawodnością, jakim jest niewątpliwie wspomniana Okuma... ;)

Jarku, masz rację, tym bardziej, że OKUMA jest tańszy od DRAGONA pokazanego przez @Pitera o ponad 30 PLN i jest lżejszy.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...