Jump to content

karta wedkarska


Recommended Posts

witam jestem nowy na forum i to mój pieszy post .

dzisiaj poszedłem do sklepu wedkarskiego i poprosiłem o zrobienie karty wedkarskiej pani powiedziała ze jeżeli karta będzie gotowa to zadzwoni a moje pytanie to czy będę musiał pisać jeszcze jakiś egzamin

Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum.

Rzecz przedstawia się następująco:

Egzamin na kartę wędkarską zdajesz w najbliższym kole PZW. Opłata zależy od okręgu. Z zaświadczeniem o zdanym egzaminie udajesz się do swojego starostwa powiatowego i w wydziale odpowiednim ( ochrony środowiska chyba :) ) wydadzą Ci tzw. białą kartę czyli stricte kartę wędkarską. Opłata 10zł. Jeżeli będziesz łowił na wodach PZW powinieneś zapisać się do wybranego koła, zapłacić wpisowe, opłatę za legitymację i odpowiednie składki. Otrzymasz też Rejestr połowu.

Link to comment
Share on other sites

Czasem skarbnicy kół pracują w sklepie lub bywają w określone dni i mozna to tak załatwić - słyszałem, ze niektóre koła tak funkcjonują. Normalnie powinieneś miec egzami, ale teraz dla PZW liczy się kolejna "sztuka" w szeregach, więc całkiem prawdopodobne, że nie będzie egzaminu.

Link to comment
Share on other sites

Ja także "zdawałem" egzamin w sklepie. Poproszono mnie o wpisanie wcześniejszej daty na wniosku, nagle okazało się że właśnie zebrala się komisja egzaminacyjna i zdałem egzamin. Dostalem papiery i sio do starostwa.

Link to comment
Share on other sites

Ja jak zapisywałem się do koła, nawet w starostwie nie byłem... musiałem tylko dostarczyć kasę i zdjęcia, a po kilku dniach miałem do odbioru kartę. Egzamin na kartę to jest jeden wielki pic na wodę. Tak na prawdę nikt tego nie kontroluje i silą rzeczy w kołach jest jedna wielka wolna amerykanka. Ważne jest żeby kasa była w terminie wpłacona. nic więcej PZW nie interesuje.

Link to comment
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem egzamin na kartę wędkarską to post-komunistyczny wynalazek mający na celu wyciągnięcie kaski i służący jako usprawiedliwienie dla istnienia rozbudowanego aparatu administracyjnego. Łowiłem w różnych miejscach na świecie i powiem wam że w normalnym kraju idzie się kupić licencję i na niej jest napisane co wolno, a czego nie wolno. Ale cóż Polacy miłują się w różnego rodzaju pozwoleniach, licencjach itp... Dość powiedzieć że jesteśmy jedynym krajem na świecie gdzie trzeba mieć licencję na ciągnięcie narciarza wodnego, oprócz patentu motorowodnego.

Link to comment
Share on other sites

bo im wieksza ilośc członków w kole, tym wiecej kasy w nim zostaje

Zapewne masz na myśli to, że opłaty za egzamin zostają do dyspozycji koła i nie wędrują do ZO. Pamiętasz pewnie, że do niedawna nasze koło prowadziło takie egzaminy przez internet, niezła była awantura i w końcu dostali zakaz.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem egzamin z prawdziwego zdarzenia :) Chłopaczek przed trójką starych wyg wędkarskich....wykuty byłem na blachę :) Wszystkie pytania zaliczone - z perspektywy powiem , że dużo mi to dało - do dziś wiele pamiętam z "kodexu". Jestem jak najbardziej za egzaminem - szczególnie jeśli chodzi o młodych adeptów...trochę wiedzy i jako takiej "moralności" nie zaszkodzi....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ja miałem egzamin z prawdziwego zdarzenia :)

Ja właśnie dzisiaj zdałem mój egzamin na kartę wędkarską...

Wchodzę do biura zarządu naszego koła i zestresowany odpowiadam na kolejne pytania...

Pytano o różności:

- zachowanie na łowisku

- wymiary i okresy ochronne

- metody wędkowania...

Z każdym pytaniem stres coraz mniejszy, i po jakichś 20 minutach rozmowy usłyszałem: "Gratulujemy i witamy wśród swoich... Połamania wędek..."

Warto było się przygotować... B)

Link to comment
Share on other sites

Wielkie gratulacje !!!!

W koncu możemy powitać Cię oficjalnie wśród braci wędkarskiej :)

Miło, że tak zacny i humanitarny gość bedzie szerzył wiedzę wędkarską wśród ludu :)

W przyszłym sezonie to na jakieś zawody obowiązkowo musimy się wybrać :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Można łowic na jedną kartę wędkarską w kilka osób? Ewentualnie czy istnieje coś takiego jak pozwolenie łowienia przy osobie posiadającej kartę wędkarską?

Można, ale .... :

Jesli Ty masz kartę wędkarską, może z Tobą łowić, w ramach Twojego stanowiska i limitu osoba do 14 roku życia. Ty możesz łowić z kimś posiadającym kartę wędkarska o ile masz mniej niż 14 lat. Oczywiście pod warunkiem posiadania przez posiadacza ( masło maślane ;) ) karty zezwolenia od użytkownika rybackiego danego łowiska. Ponadto powyższe zasady dotyczą łowisk PZW.

Link to comment
Share on other sites

Można opłacić kartę wędkarska na kilka miesięcy? Kolega mi mówił, że jeśli w tym momęcie opłacę kartę wędkarską to obowiązywać będzie do końca tego roku a nie do październia 2013 roku a zapłacić muszętyle samo co zaokres roczny. Czy to prawda?

Link to comment
Share on other sites

Tak, Twój kolega ma ma rację. Szczerze mówiąc, to podejrzewam, że w kole juz nie opłacisz składek, skarbnicy pewnie rozliczyli się ze skladek i znaczków, wszak mamy koniec października. W połowie grudnia powinny być już dostępne znaki na 2013, z tym, że będą one ważne od 1 stycznia. Proponuję poczekać lub udać się na komercję. Inne wyjście to opłacenie składki okresowej, ale to kuuuupa kasy.

Link to comment
Share on other sites

Karta wędkarska jest wydana do "końca życia" ;), no, chyba, że zostanie cofnięta przez sąd ;). Za to legitymacja PZW to już inna historia, jeżeli nie opłacisz skladek do końca kwietnia będziesz musiał ponownie zapłacić tzw. wpisowe. Chociaż nie każde koło tego wymaga. Żeby było jasne i zrozumiałe: masz składki za 2012 opłacone, w 2013 nie zapłacisz do końca kwietnia opłaty zwiększają sie o wspomniane wpisowe.

Link to comment
Share on other sites

Wyrobiłem sobie niedawno kartę i pozostaje mi ją tylko opłacić. Nie mam jeszcze swoich ulubionych miejsc więc na początku zamierzam wędkować niedaleko domu a mianowiceie rzeki: Wisła, Soła, Skawa. Podobno Skawa to rzeka górska więc czy będę mógł na niej legalnie łowić gdy opłacę normalną składkę? Ewentualnie czy można wykupić pozwolenie na wybrane rzeki?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...