Jump to content

Wybór kija spinigowego


Recommended Posts

 Witam serdecznie kolegów.   

Potrzebuję pomocy przy wyborze kija jak w temacie wybór to

Mikado Tsubame 2.10 5-25g 

Mikado Tachibana 2.10  10-30g

Mikado Hirameki 2.40  15-35g

Do połowu na rzece Wieprz, Bystrzyca, Tyśmienica lub z brzegu jeziora 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli wędzisko ma odpowiednią dynamikę, to 210cm wystarczy. Mój najdłuższy kijek ma 213cm i stosując odpowiednie dla c.w. przynęty, osiągam nim odległości do 30m. Ulubione wędzisko mojej Pani to OKUMA Black Rock 198cm/3-18g (jednoskład), osiąga nim odległości porównywalne z kijkami 240cm. Krótkie wędzisko jest bardzo przydatne, gdy do stanowiska musimy przedzierać się przez chaszcze, a nad wodą są krzaczory i zwisające gałęzie, wówczas wymach długim kijkiem jest bardzo utrudniony. Poza tym odległości rzutów 20-30m w zupełności wystarczają za wyjątkiem łowienia boleni i kleni. Na to zresztą też jest sposób, łowiąc przynętami pływającymi i powierzchniowymi, pozwalam przynęcie spłynąć z nurtem, a wówczas można uzyskać odległość nawet 100m i więcej. Co jakiś czas przytrzymuję linkę palcem na kilka sekund i delikatnie podszarpuję. Dopiero gdy przynęta odpłynie na tę odległość zaczynam zwijanie, ale trzeba uważnie obserwować przynętę, bo ryby dość chętnie atakują właśnie tak spływającą.

Z zaproponowanych przez Ciebie wybrałbym Tsubame 5-25g, będzie najbardziej uniwersalny. Jeśli zdecydowałbyś się na coś innego, to polecam właśnie jednoskładowego Black Rocka (j. w.), doskonale zgrywa się z kołowrotkiem KONGER Ultris FD 1110 z plecionką 0,08mm. Taki zestaw w zupełności wystarczy do wyholowania każdego okonia, klenia, jak również przyzwoitego szczupaka.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Alexspin napisał:

gdy do stanowiska musimy przedzierać się przez chaszcze, a nad wodą są krzaczory i zwisające gałęzie, wówczas wymach długim kijkiem jest bardzo utrudniony

No chyba, że to Germina z pełnego szkła. :) Pamiętam jak kumple-pstrągarze wręcz tropili te historyczne kijki, na takie właśnie warunki do obrotówek 0 i 1.

Link to comment
Share on other sites

Trudno Ci pomóc jak sam nie wiesz czego do końca potrzebujesz. W długość kija nie wnikam, wyraźnie chcesz krótki 2,1 m lub coś pod średni 2,4 m. Jednak cw wybranych modeli dość znacznie się różnią. Jakie gatunki ryb chcesz łowić nowym wędziskiem?

 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz łowić z brzegu kij powinien być moim zdaniem minimum  średniej długości 2,45- 2,6 m. Nie powinieneś się ograniczać w dystansach rzutu jak i skuteczności zacięć. Na jeziorze i tak zasięg Twoich poczynań będzie znacznie ograniczony przez fakt że chcesz łowić z brzegu.  Uniwersalna średnia długość da radę też na rzekach. Ciężar wyrzutowy kija zależy od kilku czynników. Jako taki uniwersalny na te gatunki wybrałbym 10-35 g. Jednak na niektórych rzecznych miejscówkach może to być trochę mało. Trudno mi coś dokładniej napisać dlatego że nie znam z praktyki tych rzek.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym polecił coś w stylu:

Mikado Inazuma Flash Zander 229cm cw do 22g

Mikado Kamisori Zander 230cm cw do 22g

Wędziska z dedykacją na sandacze, ale raczej nie przestraszy się żadnego szczupłego.

Używam osobiście troszkę delikatniejszej wersji (flasch Perch) i na Warcie ale z powodzeniem obskakuje wszystkie rynny.

W zależności od przynęty można je posłać na znaczne odległości, ale to jest jak napisał Alex - przynętą trzeba umieć łowić. Na rzece woblery można posłać z prądem rzeki, na jeziorze bez łódki czy chociażby woderów na lekkie woblery raczej nie połowisz. Na jeziorze najlepiej sprawdza mi się poczciwa alga L-1 którą bez problemu jestem w stanie wystrzelić na ok 60m

Link to comment
Share on other sites

56 minut temu, jungu napisał:

(…) Na jeziorze najlepiej sprawdza mi się poczciwa alga L-1 którą bez problemu jestem w stanie wystrzelić na ok 60m

Moja ulubiona przynęta na wodach stojących (jeziora, zaporówki). Jak dotąd większość szczupaków złowiłem właśnie na Algę 2, a tylko dwa na woblera i jednego na gumę.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

To zależy do jakiej metody. Wklejka solid jest dobra do drop-shota i do paproszków 0,5-2g, sygnalizuje branie jak feeder ugięciem szczytówki. Wadą jest przesztywnienie w miejscu wklejenia szczytówki. Miałem wklejki, ale zrezygnowałem, nie odpowiadały mi.

Blank tradycyjny tubular jest bardziej uniwersalny. Osobiście preferuję blanki jednolite na całej długości, a sygnalizację brań powierzam plecionce.:)

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...