Skocz do zawartości

z czym to się je.


Phobos313
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)
przychodzę do was z prośbą o pomoc. w życiu nie łowiłem ryb, wędkę w rękach to miałem może raz. nie mam pojęcia nic o łowieniu ryb. ale ostatnio strasznie spodobało mi się pływanie łódką albo rowerkiem wodnym, latem. i tak sobie pomyślałem że fajnie by było kupić taki rowerek albo łódkę na przyszłe lato i mieć wędkę i sobie dla jaj zarzucić jak tak leże/siedzę sobie na wodzie. dla zabawy nie żeby specjalnie łowić bóg wie jakie okazy itp, po prostu mieć ją i zarzucić co się złowi to się złowi, małe wypuszczę fajniejsze zostawię na obiad. i potrzebował bym od was podstawowych informacji na ten temat:
- jaki tani ale dobry sprzęt.
- jak się łowi ryby, podstawowe porady. 
- jak zdobyć kartę wędkarską
- jakie pozwolenia na łowienie na jeziorze (kierskie duże)
-jakie pozwolenia na pływanie łódką/rowerkiem. (do tej pory pływałem wypożyczonymi rowerkami) 
możecie wypisać mi te swoje dziwne pojęcia jak spinning itp co to jest itp 
i z  góry mówię że nie będę PRO super wędkarzem tylko chodzi o po prostu zarzucenie z łódki/rowerka i tyle podczas zwykłego wypoczywania na wodzie i żeby wszystko było w 100% legalne opłacone itp żeby nikt mi tyłka niczym nie zawracał jak ktoś podpłynie do mnie chce pokazać Flep że mam wszystko opłacone itp i niech spi.....ala :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dużo na raz, tym bardziej, że część problemów rozjaśni sprawę w innych, ale od początku.

Jezioro pod zarządem Gospodarstwa Rybackiego Kiekrz i tam zrobisz opłaty licencyjne.

Karta Wędkarska do wyrobienia w Kole PZW. Proponuję Koło PZW Odlewnik, które ma stanicę nad tym jeziorem, tu jest kontakt pod pozycją 52. Materiały jakie otrzymasz do egzaminu powinny wystarczyć, Porozmawiaj o metodach i technikach połowu, to otrzymasz odpowiedź na kwestie jakie poruszyłeś. Rozmowa na żywo jest o wiele bardziej dynamiczna niż na forum i o wiele prościej o jakiekolwiek korekty. Składki najprawdopodobniej nie będą Cię interesowały, ale gdyby to tutaj możesz poczytać. O opłacie za egzamin dowiesz się, nigdzie nie znalazłem ale wątpię aby było więcej niż 30 pln. Sama Karta Wędkarska to opłata w starostwie, też podobna, oraz zdjęcie do Karty. Poszperaj w bip Poznań, to dane powszechnie dostępne i szczerze pisząc nie chce mi się szukać rzeczy oczywistych.

Połów z łodzi jest dozwolony wyłącznie z zarejestrowanej. Rejestrację łodzi do połowu ryb dokonujesz w starostwie. Jeśli posiadasz łódź zarejestrowaną w rejestrze żeglugi to drugi raz rejestrować nie musisz. Połów z roweru wodnego jest niedozwolony.

Gdy zdasz egzamin, opłacisz odbiór Karty Wędkarskiej, opłacisz licencję połowu w GR, zarejestrujesz łódź, to możesz łowić spokojnie tak jak napisałeś. Łodzie w stanicy nad jeziorem są już zarejestrowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikro uzupełnienie:

7 godzin temu, Phobos313 napisał:

(...)- jaki tani ale dobry sprzęt.(...)

Co rozumiesz pod pojęciem "tani"? Określ ile chcesz (możesz) wydać pieniążków na wędzisko+kołowrotek+plecionkę+przynęty+dodatkowe wyposażenie?

7 godzin temu, Phobos313 napisał:

(...)- jak się łowi ryby, podstawowe porady.

Jaka metoda wędkowania Cię interesuje? Spinning? Casting? Spławik/grunt? Troling?

Poza tym poczytaj Art. 7 - Art. 11 ustawy, RAPR i w końcu szczegółowe tematy na Forum.

Dopiero po tym będziemy mogli cośkolwiek poradzić i podpowiedzieć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym chciał łowić zacząłbym od kupna jakiejś podstawowej książki o wędkarstwie. Poczytałbym o technikach, sprzęcie i wybrał coś co mi się podoba. Reszta sama z czasem przyjdzie jeśli tylko chęci wystarczy dłużej jak na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alexspin napisał:

 

Co rozumiesz pod pojęciem "tani"? Określ ile chcesz (możesz) wydać pieniążków na wędzisko+kołowrotek+plecionkę+przynęty+dodatkowe wyposażenie?

 

 

myśle że budżet w granicach 500zł. a chciał bym łowić metodą na spławik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Docio napisał:

 

Połów z łodzi jest dozwolony wyłącznie z zarejestrowanej. Rejestrację łodzi do połowu ryb dokonujesz w starostwie. Jeśli posiadasz łódź zarejestrowaną w rejestrze żeglugi to drugi raz rejestrować nie musisz. Połów z roweru wodnego jest niedozwolony.

 

rozumiem, a żeby poruszać się taką łodzią muszę posiadać uprawnienia jakieś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Phobos313 napisał:

głownie interesują mnie aspekty prawne tego wszystkiego. sprzęt będę kupował i tak w przyszłym roku na lato, aczkolwiek fajnie znać wasze propozycje sprzętu :) 

Jeśli chodzi o aspekty prawne to nie znam tego łowiska. Szukać mi się nie chce dlatego że masz takie same możliwości jak ja więc możesz to zrobić sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ryukon1975 napisał:

Jeśli chodzi o aspekty prawne to nie znam tego łowiska. Szukać mi się nie chce dlatego że masz takie same możliwości jak ja więc możesz to zrobić sam.

no rozumiem. bardziej miałem na myśli takie ogólne jak ta karta  czy rejestracja łodzi, ale uzyskałem na to odpowiedź już no może prócz mojej ostatniej odpowiedzi 
 

Cytat

a żeby poruszać się taką łodzią muszę posiadać uprawnienia jakieś?  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Phobos313 napisał:

rozumiem, a żeby poruszać się taką łodzią muszę posiadać uprawnienia jakieś? 

Nie, od kilkunastu lat przepisy w tym zakresie są bardzo liberalne, są pewn ograniczenia co do długości łodzi i mocy silnika ale do wędkowania wystarczy łódka mieszcząca się w przepisach zwalniających z konieczności posiadania uprawnień.

Radziłbym też zapoznać się z przepisami żeglugowymi, żeby nie spowodować kolizji i uniknąć niecenzuralnych słów rzucanych w Ciebie przez innych użytkowników wody.

Poza tym musisz dowiedzieć się u dzierżawcy jeziora czy nie ma przypadkiem ograniczeń w używaniu silników.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Phobos313 napisał:

głownie interesują mnie aspekty prawne tego wszystkiego. sprzęt będę kupował i tak w przyszłym roku na lato, aczkolwiek fajnie znać wasze propozycje sprzętu :) 

Więc masz czas. Za sprzętem rozglądniesz się przed zakupem nie teraz. Może znów wpadnie jakaś "rewolucja sprzętowa" i to co teraz jest najlepsze wtedy będzie zabytkiem? :) Żart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Phobos313 napisał:

rozumiem, a żeby poruszać się taką łodzią muszę posiadać uprawnienia jakieś? 

Skoro pływałeś łódką spacerową i rowerkiem wodnym zakładam, ze to będzie nieduża łódka do 5,0 m długości i z góra 2 m szerokości. Wniosek prosty - nie musisz posiadać jakichkolwiek uprawnień do pływania taką łódką. Problemy zaczynają się z dużymi łodziami ale dla wioseł to byłaby raczej galera a nie łódka. :) Łodzie żaglowe żądzą się swoimi prawami, na niektóre nie trzeba patentu, na inne i owszem, i w dodatku na różnym poziomie. Podobnie jest z silnikiem zaburtowym. Doczepiając takowy, niezależnie czy spalinowy, czy elektryczny, bez uprawnień motorowodnych można stosować silnik o mocy do 10 lub 15 KW. Nie pamiętam dokładnie. Niestety zarówno poruszając się żaglówką jak i łodzią z silnikiem zaczynają obowiązywać Cię przepisy żeglugowe, nie tylko co do poruszania się taką łodzią ale także co do jej wyposażenia jak np gaśnica, rzutka, bosak, kamizelki ratunkowe, koła ratunkowe, itp. Łodzie wędkarskie wiosłowe też niby te przepisy obejmują ale po początkowym okresie szaleństwa ok 10 lat temu, wszystkim jakby przeszło, gdyż słusznie doszli do wnioski, że spełnienie wszystkich wymogów stwarza realne zagrożenie dla przebywających w łodzi niż zabezpiecza ich bezpieczeństwo.

To na pewno dość zawiłe dla kogoś nie obeznanego w temacie. Krótko pisząc, bierzesz łódkę ze stanicy lub wodujesz swoją zarejestrowaną, pakujesz do niej kapok, który jest bezwarunkowy, ładujesz swoje manele i płyniesz na rybki. Dobrze jest posiadać Kartę Pływacką gdyby policja się przyczepiła. Osoby nie posiadającej takiej karty powinny mieć założone kapoki dlatego taki popyt mają dobre kamizelki asekuracyjne mimo swojej odlotowej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to chyba wszystko jasne :) 
w duuużym skórcie (pomijam kwestie przeczytania poradników o łowieniu technikach itp co oczywiście zrobię):
1. karta wędkarska
2. zezwolenie na łowienie rybek na jeziorku od dzierżawcy jeziora
3. zarejestrowanie łodzi
4. sprzęt i można iść na rybki

zgadza się? ;]

2 godziny temu, Docio napisał:

Kartę Pływacką gdyby policja się przyczepiła. Osoby nie posiadającej takiej karty powinny mieć założone kapoki dlatego taki popyt mają dobre kamizelki asekuracyjne mimo swojej odlotowej ceny.

pływackiej nie mam ale kapok mi nie straszny :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2020 o 00:41, Docio napisał:

Połów z łodzi jest dozwolony wyłącznie z zarejestrowanej. Rejestrację łodzi do połowu ryb dokonujesz w starostwie. Jeśli posiadasz łódź zarejestrowaną w rejestrze żeglugi to drugi raz rejestrować nie musisz. Połów z roweru wodnego jest niedozwolony.

 

Nie prawda, można łowić z jednostek pływających nie dłuższych niż 7,5m bez rejestracji. Nie ważne czy to łódka, rowerek, deska sup czy dętka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Nie prawda, można łowić z jednostek pływających nie dłuższych niż 7,5m bez rejestracji. Nie ważne czy to łódka, rowerek, deska sup czy dętka

O, czegoś nie wiem. Możesz podać zapis prawny?

W swoim twierdzeniu opieram się na §17 rozporządzenia o chowie, hodowli, itd. z 2018 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Docio napisał:

O, czegoś nie wiem. Możesz podać zapis prawny?

W swoim twierdzeniu opieram się na §17 rozporządzenia o chowie, hodowli, itd. z 2018 r.

ja w swoim na podstawie Ustawy z dnia 12 kwietnia 2020 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o tym nie wiedziałem. Jak widać sprzeczność przepisów wiecznie żywa. Dobrze, że to podałeś, choć przewiduję mocny zamęt, gdyż w ustawie nie ma odniesienia do tego rozporządzenia.

Sprawdziłem na szybko i widzę świeżutkie zmiany, które obowiązują od 01.08.2020. Jest więcej do zapoznania, więc mam co robić. :) 

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...