Skocz do zawartości

Łowienie karpii - poradnik.


wind
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

ponieważ jest na forum kilku specjalistów o połowu tych cwanych i silnych ryb postanowiliśmy poprosić Was o podzielenie się wiedzą nt. łowienia tych ryb. Z tego, co tu napiszecie powstanie poradnik, który będzie służył pomocą dla mniej lub bardziej początkujących karpiarzy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy ma swoje sztuczki i małe tajemnice, którymi niechętnie się dzieli ;) ale wierzę w Waszą dobra wolę :).

Temat podzielimy na następujące działy:

1. sprzęt

2. akcesoria

3. zestawy końcowe

4. przynęty - tu szczególna prośba do tych z Was, którzy we własnym zakresie je "produkują"

5. nęcenie

6. taktyka

Prosimy o pisanie z zaznaczenie nazwy działu. Mile widziane są również grafiki. Wiedza, którą się tu z nami podzielicie zostanie przetworzona na poradnik, a każdy, kto dołoży do niego swoją "cegiełkę" otrzyma przewidziane pkt reputacji oraz zaszczytne ;) miano "współpracownika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestaw tematy odwrotnie czyli od 6 do 1, a otrzymasz ranking najważniejszych spraw/rzeczy przy połowie karpia :D.

Wiele gatunków ryb białych i drapieżnych łowię, ale nie spotkałem drugiej takiej by tak dużo elementów miało wpływ na połów. Oczywiście za wyjątkiem łowisk specjalnych itp.

Edytowane przez woldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chodzi o sprzęt to powinno się posiadać wędziska typowo karpiowe do tego większy kołowrotek najlepiej typu big pit ułatwia dalekie rzuty i mieści dużo żyłki na ekstremalne wywózki , żyłka 0,35 najlepiej się sprawdza i na trudnych łowiskach jak i na bez zaczepowych według mnie 0,30 jest za cienka. Oczywiście warto mieć także sygnalizatory elektroniczne oraz swingery lub hangery jak kto woli. No i tak samo namiot, łóżko i śpiwór karpiowy, które zapewnią nam komfort podczas dłuższych zasiadek. Ważne jak i nie najważniejsze jest aby mieć matę i duży podbierak karpiowy zapewniające komfort rybom, które bezwzględnie należy wypuszczać bo bez tego nie będziemy karpiarzami. Przydatny jest też środek pływający, bez którego w niektórych łowiskach sobie nie poradzimy. Tyle chyba w temacie podstawowego sprzętu jaki powinniśmy posiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Witam. Mogę napisać trochę o połowie karpi na angielski sposób Method Feeder. Zacznijmy od tego jakiego sprzętu używam. Zakupiłem wędzisko: Shimano Force Master Feeder Distance 12" oraz kołowrotek Shimano Alivio 4000 RC, wg mnie to jest jedno z lepszych sprzętów które zgrały się z sobą i jest idealne do tej metody. używam żyłki 0.30 mm firmy Daiwa Sensor jest to bardzo dobra żyłka pod względem wytrzymałości oraz wodowania jej które jest ważna cech przy tym łowieniu. Metoda ta polega na płaskim koszyczku zanętowym który formujemy za pomocą foremek. Monza używać do tej metody: zanęty oraz 2mm pelletu który sprawdza się do polowy Karpi. za koszykiem mam przypon który jest przeważnie długości od 7cm-10cm. poniżej wstawiam parę zdjęć który ukażą sprzęt oraz polowy na ta metodę.P8ovNB.jpg

 

 

 

 

8pbYr5.jpg

 

8fzWYk.jpg

 

cd7vKu.jpg

 

mLHhKe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 kwietnia wybrałem się z moim kompanem na Karpie z feederkami 100-120g , oczywiście na sprężynę 2-3 kukurydze na haczyk 6~ i robaki . Żyłka 22 , kompan 20 . Przez bite 9 godzin dwa brania w tym kompa wyciągnął 1 karpia 1,5 kilo głębokość 8-10 m , temp wody 7 stopni c, Zastanawiam się nad porażką pierwszej wyprawy nastawionej na karpia , czy po prostu nie łowiliśmy za głęboko przy tak zimnej wodzie . Słoneczko grzało ostro , może ryby pływały wyżej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam warstwy... :) W końcu ogr. :D 

A poważniej, to mieszanie wiosenne wód w jeziorach dopiero się zacznie razem z przełomami, czyli majówkami, czyli pierwszymi letnimi burzami. Co roku zaczynają się w pierwszej dekadzie maja na zachodzie a kończą w ostatniej na wschodzie. W czerwcu znaczny skok temperatury wody, po nocnych nagłych ochłodzeniach na pola, drogi i wszelki otwarty teren wypływają z lasów i wody tumany mgły gęstej jak śmietana. W lipcu ochłodzenia nie są już tak znaczące, gdyż ogólna temperatura jest wyższa a zamiast mgły wszechobecna jest poranna rosa i kończy się letnie mieszanie wód. Zastój będzie trwał aż do września kiedy zacznie sie jesienne mieszanie. To okres przyduch i niedoborów tlenowych w głębszych partiach wody. Tam gdzie nie ma źródeł podwodnych nie ma co szukać ryby głęboko.

A przez cały rok w każdej stojącej wodzie naszego kraju, mimo najsroższych mrozów lub niesamowitych upałów głebokość 8-miu metrów jest głębokością magiczną poniżej której zawsze woda ma temperaturę + 4°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...