Jump to content

Mysz


Hubert Kopala
 Share

Recommended Posts

Nim zacząłbym się zastanawiać nad legalnością tego połowu pomyślałbym jaki cel ma ta przynęta. Jest mnóstwo wędkarzy specjalizujących się w połowie suma. Wielu z nich ma bardzo dobre wyniki. Żadną tajemnicą nie jest że podstawowym i to z ogromną przewagą procentową pokarmem tego drapieżnika są ryby. Dlatego prawie wszyscy łowią na żywca. Nieliczni stosują pellety, wątroby, martwe ryby. Czy jest sens odchodzić od tego tylko dlatego że jeden może na 10 000 sumów jest łowiony na mysz?

Link to comment
Share on other sites

Narybek+wylęg+ryby dorosłe masz 64,9 %. Żaby możesz wykreślić dlatego że aktualnie są pod ochroną i nie możesz na nie łowić. Raki? Gdzie ich szukać, nie wszędzie dziś występują częściowo też chronione. Weź też poprawkę na fakt że nie wiadomo kto i na jakiej podstawie to badanie przeprowadził. Wędkarze raczej niechętnie zdradzają swoje tajemnice i często podają dane jakie powinni usłyszeć inni a nie fakty.

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Hubert Kopala napisał:

Jest to wykres około 30 letni i pokazuje on zawartość żołądka suma. Więc nie mów że przewagą ryb w diecie suma jest jakoś ogromna

Nie ma co porównywać rybostanu naszych rzek sprzed 30 lat do dziś. Tata mi mówił że gryzoni trochę przybyło a ptactwa wodnego,pijawek,żab i rosówek jest mniej. w rzece nie ma suma który zjada wydry lub bobry ,więc możemy uznać że sum nadrabia braki w pożywieniu na gryzoniach

Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, ryukon1975 napisał:

Narybek+wylęg+ryby dorosłe masz 64,9 %.

Kilkuletnie badania instytucji naukowych w największych rzekach Polski, w sumie kilkaset stanowisk badawczych, wynik: ponad 90% ryb w żołądkach nie przekraczała 15 cm długości. Jest dużo więcej informacji, podsumowania dokonał IRŚ.

Z innych ciekawych lektur dostępnych w necie polecam Raport o stanie środowiska województwa (nazwa). Wielce ciekawe dokumenty a najczęściej także przydatne wędkarsko.

 

Bug.pdf

Raport o stanie œrodowiska województwa warmiñsko-mazurskiego w 2016 roku.pdf

Link to comment
Share on other sites

Panowie, więcej książek mniej telewizji i internetu w wersji rozrywkowej. Niestety nie mogę znaleźć opracowania IRŚ ale za to mam coś innego, co już wielokrotnie pisałem a wciąż muszę prostować mity.

"Dieta dorosłych osobników złożona jest głównie z ryb kilkunastocentymetrowych, albowiem mimo obszernej paszczy, wielkość żołądka i przełyku nie pozwala na połykanie zbyt dużych ofiar. Niemniej szczególnie wiosną, wówczas gdy zgodnie ze strategią żerowania - jak największa zdobycz przy jak najmniejszym nakładzie energii, zdarza się obserwować ofiary znacznie przekraczające średnią wielkość pokarmu. Duże osobniki potrafią polować na żaby, drobne ssaki, ptaki wodne, ale także na gołębie – to zjawisko miało miejsce we Francji, gdzie do gołębi przebywających na brzegu podpłynęły dwa okazałe sumy i ze skutecznością około 40% polowały na nie..."

TU cały, moim zdaniem bardzo ciekawy tekst.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...