Jump to content
Hubert Kopala

Mysz

Recommended Posts

Ustawa nie wspomina a co do wód w jakich łowisz, to musisz sam sprawdzić w zasadach połowu jakie otrzymałeś przy opłacie lub na stronie Okręgu.

Czyli moge. Tata mi mówił że wczoraj był u gościa i ten mu pokazał preparowany łeb takiego suma z 1,5m a  mówił że chwycił go właśnie na mysz

Guest mikolaj37

No na pewno jak żywa mysz to nielegalne. Znęcanie. A jak martwa to chyba wolno. 

Nim zacząłbym się zastanawiać nad legalnością tego połowu pomyślałbym jaki cel ma ta przynęta. Jest mnóstwo wędkarzy specjalizujących się w połowie suma. Wielu z nich ma bardzo dobre wyniki. Żadną tajemnicą nie jest że podstawowym i to z ogromną przewagą procentową pokarmem tego drapieżnika są ryby. Dlatego prawie wszyscy łowią na żywca. Nieliczni stosują pellety, wątroby, martwe ryby. Czy jest sens odchodzić od tego tylko dlatego że jeden może na 10 000 sumów jest łowiony na mysz?

Narybek i wylęg 35,7 %

Ryby dorosłe 29,2%

Żaby 19%

Ssaki 9,2%

Raki 0,5

Inne 6,4%

Jest to wykres około 30 letni i pokazuje on zawartość żołądka suma. Więc nie mów że przewagą ryb w diecie suma jest jakoś ogromna

Narybek+wylęg+ryby dorosłe masz 64,9 %. Żaby możesz wykreślić dlatego że aktualnie są pod ochroną i nie możesz na nie łowić. Raki? Gdzie ich szukać, nie wszędzie dziś występują częściowo też chronione. Weź też poprawkę na fakt że nie wiadomo kto i na jakiej podstawie to badanie przeprowadził. Wędkarze raczej niechętnie zdradzają swoje tajemnice i często podają dane jakie powinni usłyszeć inni a nie fakty.

12 minut temu, Hubert Kopala napisał:

Jest to wykres około 30 letni i pokazuje on zawartość żołądka suma. Więc nie mów że przewagą ryb w diecie suma jest jakoś ogromna

Nie ma co porównywać rybostanu naszych rzek sprzed 30 lat do dziś. Tata mi mówił że gryzoni trochę przybyło a ptactwa wodnego,pijawek,żab i rosówek jest mniej. w rzece nie ma suma który zjada wydry lub bobry ,więc możemy uznać że sum nadrabia braki w pożywieniu na gryzoniach

23 minuty temu, ryukon1975 napisał:

Narybek+wylęg+ryby dorosłe masz 64,9 %.

Kilkuletnie badania instytucji naukowych w największych rzekach Polski, w sumie kilkaset stanowisk badawczych, wynik: ponad 90% ryb w żołądkach nie przekraczała 15 cm długości. Jest dużo więcej informacji, podsumowania dokonał IRŚ.

Z innych ciekawych lektur dostępnych w necie polecam Raport o stanie środowiska województwa (nazwa). Wielce ciekawe dokumenty a najczęściej także przydatne wędkarsko.

Bug.pdf

Raport o stanie œrodowiska województwa warmiñsko-mazurskiego w 2016 roku.pdf

Tata mi mówił że za komuny to we wsi był taki jeden co sumy na wydry i bobry łowił. A tak apropo tego kota to oczywiście że można na niego łowić jest to (chyba) legalne i na 100% sum a nawet szczupak na niego weźmie z wielką chęcią 

Guest mikolaj37

Na żywego kota? Człowieku gdzie ty masz sumienie? Nawet jakby było legalne, a nie jest, to trzeba by było nie mieć serca. 

9 minutes ago, Hubert Kopala said:

A tak apropo tego kota to oczywiście że można na niego łowić jest to (chyba) legalne i na 100% sum a nawet szczupak na niego weźmie z wielką chęcią 

Tutaj masz to nawet wyjaśnione

Nigdy nie myślałem o użyciu kota jako przynęty bo jest wiele lepszych np Rosówka żywiec wątroba. Ale jak by było dużo dużego suma w łowisku to by chapnoł puszka 

Panowie, więcej książek mniej telewizji i internetu w wersji rozrywkowej. Niestety nie mogę znaleźć opracowania IRŚ ale za to mam coś innego, co już wielokrotnie pisałem a wciąż muszę prostować mity.

"Dieta dorosłych osobników złożona jest głównie z ryb kilkunastocentymetrowych, albowiem mimo obszernej paszczy, wielkość żołądka i przełyku nie pozwala na połykanie zbyt dużych ofiar. Niemniej szczególnie wiosną, wówczas gdy zgodnie ze strategią żerowania - jak największa zdobycz przy jak najmniejszym nakładzie energii, zdarza się obserwować ofiary znacznie przekraczające średnią wielkość pokarmu. Duże osobniki potrafią polować na żaby, drobne ssaki, ptaki wodne, ale także na gołębie – to zjawisko miało miejsce we Francji, gdzie do gołębi przebywających na brzegu podpłynęły dwa okazałe sumy i ze skutecznością około 40% polowały na nie..."

TU cały, moim zdaniem bardzo ciekawy tekst.