Jump to content
domino1315

Kołowrotek 150 zł do cw. 100.

Recommended Posts

Potrzebuję kołowrotek jak w tytule. Nie wiem czy ma posiadać wolny bieg. Potencjalnie więcej rzeczy do zepsucia się. Łowiska to jeziora i rzeka Odra. Zależy mi na tym by miał szpulę na którą zmieści się mało żyłki, ponieważ nie lubię stosować podkładu. Żyłki jakich będę używał to 0.25 do 0.28.

Wybrałbym ten Okuma Ceymar Baitfeeder 355

Lecz ma za dużą pojemność szpuli. 

Pozdrawiam. 

Edited by hege
edycja linku

Będziesz miał problem. Trudno znaleźć odpowiednio duży czyli i mocny kołowrotek na tak trudne i wymagające łowisko jak Odra z tak małą pojemnością szpuli jak oczekujesz. Ten który wybrałeś jest moim zdaniem za mały i za lekki a pojemność szpuli i tak już przerosła Twoje wymagania.

Możesz kupić mniejszy o jeden rozmiar. Tutaj jest dostępny ale będziesz musiał pójść na kompromis. Ten model jest trochę mniej gruntowy bo ma większe przełożenie i mniejszą siłę hamulca. 

C.w. Twojej wędki wskazuje na przewagę wody stojącej i tylko spokojne miejsca na Odrze. Dobrze myślę?

58 minut temu, ryukon1975 napisał:

Będziesz miał problem. Trudno znaleźć odpowiednio duży czyli i mocny kołowrotek na tak trudne i wymagające łowisko jak Odra z tak małą pojemnością szpuli jak oczekujesz. Ten który wybrałeś jest moim zdaniem za mały i za lekki a pojemność szpuli i tak już przerosła Twoje wymagania.

Byłem pewny, że ten, który wybrałem jest już dość duży. 

21 minut temu, zwykły michał napisał:

Możesz kupić mniejszy o jeden rozmiar. Tutaj jest dostępny ale będziesz musiał pójść na kompromis. Ten model jest trochę mniej gruntowy bo ma większe przełożenie i mniejszą siłę hamulca. 

C.w. Twojej wędki wskazuje na przewagę wody stojącej i tylko spokojne miejsca na Odrze. Dobrze myślę?

Dokładnie, na Odrze łowię tylko w zatoczkach i spokojniejszych miejscach, gdzie nie ma dużego uciągu np. Ciepły Kanał koło Gryfina. Rzuty oddaję na niedalekie odległości, więc nie potrzebuję dużego metrażu żyłki. Jeśli już mowa o żyłce czy mógłby ktoś polecić dobrą, sprawdzoną żyłkę? 

33 minuty temu, Hubert Kopala napisał:

Szczerze mówiąc to mam obawy co do przełożenia tego kołowrotka. Wielkość szpuli jak najbardziej mi odpowiada. Edit: Jego masa też nie napawa optymizmem w kwestii dłuższego użytkowania. :D

Edited by domino1315

31 minut temu, domino1315 napisał:

Byłem pewny, że ten, który wybrałem jest już dość duży. 

Masa tego kołowrotka to 302 g nadaje się do spinningu o cw 25-40 g ale nie do ciężkiej gruntówki. Pisałem tu nawet o nim. 

Edited by wind
edycja linku

37 minut temu, ryukon1975 napisał:

Masa tego kołowrotka to 302 g nadaje się do spinningu o cw 25-40 g ale nie do ciężkiej gruntówki. Pisałem tu nawet o nim. 

Czyli waga jest źle podana? Widziałem, również Twoją recenzję kołowrotka Dragon Mega BAITS Combat FR640i to dobry wybór, lecz nigdzie w tej kwocie nie jest dostępny. 

Dragon Mega BAITS Combat FR640i były dostępne przez jakiś czas poniżej 150 zł. Tylko że one już nie są produkowane i zostały na rynku nieliczne sztuki. Właśnie te najdroższe.

Edited by ryukon1975

5 godzin temu, domino1315 napisał:

Zależy mi na tym by miał szpulę na którą zmieści się mało żyłki, ponieważ nie lubię stosować podkładu.

Nie musisz stosować podkładu. Wystarczy, że w sklepie kupisz żyłkę na łączonych szpulach. Dwie szpule po 150 m to w rzeczywistości jeden odcinek 300 m, 3 szpule to 450 m, itd. Przy rozdzielaniu szpul sprzedawcy przecinają żyłkę.

3 godziny temu, Hubert Kopala napisał:

Nie no 5,0 to nie jest wysokie 

Do gruntu jest. Żyłka 0,25 - 0,28 mm wskazuje na obciążenia 75 - 100 g. 

26 minut temu, Docio napisał:

Nie musisz stosować podkładu. Wystarczy, że w sklepie kupisz żyłkę na łączonych szpulach. Dwie szpule po 150 m to w rzeczywistości jeden odcinek 300 m, 3 szpule to 450 m, itd. Przy rozdzielaniu szpul sprzedawcy przecinają żyłkę.

Tak chyba postąpię. Znasz jakiś kołowrotek w tej kwocie, który nie wyzionie ducha po kilku wypadach? :)

5 godzin temu, domino1315 napisał:

Znasz jakiś kołowrotek w tej kwocie, który nie wyzionie ducha po kilku wypadach?

Niestety nie. Zapewne dlatego, że przy doborze kieruję się parametrami a potem ceną i moje wybory są dwukrotnie droższe. Nie wiem jak sprawdzają się tak tanie kołowrotki choć mam jednego Jaxona, taniego, około dwudziestoletniego, który dzielnie walczy przy feederze z cw do 100 g. Jednak to był wtedy inny Jaxon produkowany w USA a nie w Chinach.

Gdybym był zmuszony uparcie bym szukał, może ten w wersji 400 by się sprawdził, a może jednak ten w wersji 5006, trudno powiedzieć. Na pewno można znaleźć całkiem sporo odpowiednich jak np: wersja 450wersja 260 i na pewno sporo innych. Jednak na to najlepiej poświęcić kilka godzin czasu i samemu przejrzeć ofertę na rynku oraz parametry.

Według moich kryteriów jednak pominąłbym całkowicie tę półkę i skierował wzrok w kierunku czegoś takiego lub takiego i takiego, choć nawet te wybory są pewnym kompromisem. Za to na pewno śmiało bym brał tenten lub wersja 3000.

22 minuty temu, domino1315 napisał:

Podnieśmy kwotę do 200zł. 

A potem do 250, jeszcze później do 300, czyli wszystko abyś tylko nie musiał:

W dniu 2.12.2020 o 07:23, Docio napisał:

Jednak na to najlepiej poświęcić kilka godzin czasu i samemu przejrzeć ofertę na rynku oraz parametry.

2 minuty temu, Docio napisał:

A potem do 250, jeszcze później do 300, czyli wszystko abyś tylko nie musiał:

Bardziej miałem na myśli sprawdzone konstrukcje, które ktoś użytkował przez dłuższy okres. Nic mi po tym, że znajdę kołowrotek spełniający moje wymagania, ale pod względem trwałości będzie to totalny niewypał. 

Czy ten kołowrotek będzie odpowiedni? Przemawia do mnie niskie przełożenie i jego waga. Wydaje się być solidny i z koszykami 80 gramowymi powinien sobie bez problemu poradzić. Jest to kołowrotek sumowy, lecz myślę, że nadałby się również do feedera. Znalazłem jeszcze coś takiego.

Edited by domino1315

Guest mikolaj37

Może włożę kij w mrowisko ale z tańszych kołowrotków to Penn, Ryobi, Okuma, Spro,Dragon.Miałem kilka kołowrotków Mikado czy Kongera wygranych na zawodach i oddawałem je za darmo albo za przysłowiową flachę bo do używania się nie nadawały. Baty Mikado czy Spinningi Kongera to i owszem ale kołowrotka nie chcę. Ja teraz to mam oprócz dwóch starych team Dragonów tylko Shimano i tak zostanę. Ale może inni mają lepsze doświadczenia z takimi firmami. Pozdrawiam. 

Jeszcze anegdota. Kiedyś jeździłem z kolegą na sumy z gruntu. On miał wielki jak wiadro młynek Mistralla, taki za niewielkie pieniądze. Chwalił go bardzo. Mówił że "sumuje" nim już ze 3 lata i chodzi pięknie. Pytam co na ten młynek wyciągnął? No jeszcze nic. Padła odpowiedź. A ja na to że do wyciągania 200g ołowiu z wody kilkanaście razy w roku to i kołowrotek taki 3000 wytrzyma. Traf chciał że w tym samym sezonie miał on branie suma. Myślę że takiego ze 30 kg. Ryba wyciągneła z 50 m plecionki i kołowrotek stanął. Sum zerwał pletkę 0.36 i odpłynął. Po rozkręceniu młynka ze srodka wysypały się śrubki i śrubeczki. Gdyby nie to branie pewnie jeszcze by go parę lat chwalił. To taka dygresja tylko że bardziej warto poczytać opinii ludzi którzy się znają czy poradzić się kogoś znajomego a nie czytać hasła super sprzęt na morze, sumy itp. Pozdrawiam. 

Guest mikolaj37

Ja wykluczam oba ze wzgl. na producenta. Inna sprawa to wolny bieg. Jeślu nie łowisz na żywca z gruntu to nie wiem po co Ci on? Będzie miało co się zepsuć. 

Ryobi Cynos jest w jednym sklepie w promocji. 172 zł za 5000 i coś ze 160 za 4000zł.Waga 300 mniejszy 380 większy. Napewno dłużej Ci to pochodzi i 5 lat gwarancji. 

5 godzin temu, mikolaj37 napisał:

Ryobi Cynos jest w jednym sklepie w promocji. 172 zł za 5000 i coś ze 160 za 4000zł.Waga 300 mniejszy 380 większy. Napewno dłużej Ci to pochodzi i 5 lat gwarancji. 

Zamówiony rozmiar 5000.