Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze wędki spiningowej.


Slawek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Nadszedł czas żeby kupić nową wędkę spiningową. Chce kupic Shimano Beastmaster FX, chciałbym żeby wedka była miękka. Zna ktoś ten kij i mógłby mi doradzić który wybrać bo nie wiem co znaczą oznaczenia na tej wędce a one są taki M,ML,L,H,XH. W zeszłym roku kupiłem Shimano Catana 270 MH. Miałem bardzo dużo ryb które spadły i dlatego teraz chce kupic miękki kij i szukam porady. Przeważnie lowie pstrągi tęczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.7fc21d8e37c7f01f6e2656d53f63f55b.png

Jak widać na pierwszym załączonym obrazku, oznaczenia które przywołałeś nie mają niczego wspólnego z ugięciem wędziska ani jego akcją (akcję obrazuje drugi obrazek). W określeniu ugięcia bardziej pomocna jest kolejna tabelka

image.thumb.png.347f8619f4214e2a4ff7b17d4a606beb.png

Trochę dziwi mnie, że Catana gubiła ryby, to kijki dość miękkie, więc może przyczyna leży gdzieś indziej. Zamieniając ją na wędzisko o oznaczeniu FX zmierzasz w diametralnie odwrotnym kierunku.

 

Ps

Dobra rada:

POCZYTAJ

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2021 o 15:24, Slawek napisał:

Zna ktoś ten kij i mógłby mi doradzić który wybrać bo nie wiem co znaczą oznaczenia na tej wędce a one są taki M,ML,L,H,XH.

 

2 godziny temu, Alexspin napisał:

Jak widać na pierwszym załączonym obrazku, oznaczenia które przywołałeś nie mają niczego wspólnego z ugięciem wędziska ani jego akcją

Może Shimano wprowadziło własne oznaczenia? Byłoby to nawet zgodne ze współczesnym marketingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lowilem wędką catana to dużo ryb mi spadło. Już mnie taka nerwa wzięła zę wziolem wędkę którą kupiłem z 15 lat temu wedka marki Fladen 210 cm długa i ta wedka jest bardzo miękka i wyciągałem ryby na nią bez problemu. Nie lowie dużo tą wędką fladen bo nie lubie krótkich, najbardzej mi odpowiadają wędki długości 270 cm. Ta wedka Catana ma ciężar wyrzutu 14-40 g. Myślałem tez kupic taką samą wędkę ale o cw 3-14 g. Czy wedka o mniejszym cw była by miększa? Nie mam możliwości jechać i na żywo oglądnąć wędkę catana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Slawek napisał:

Czy wedka o mniejszym cw była by miększa?

Nie. Akcja i ugięcie to indywidualne cechy niezależne od cw. Trzeba posiłkować się opisem, najlepiej w katalogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Slawek napisał:

(...) wziolem wędkę którą kupiłem z 15 lat temu wedka marki Fladen 210 cm długa i ta wedka jest bardzo miękka i wyciągałem ryby na nią bez problemu. (...)

Nie ma się czemu dziwić, Fladen ma blank szklany, więc jest miękka. Też miałem wiele lat temu i pozbyłem się, dla mnie była zbyt miękka.

10 godzin temu, Docio napisał:

Nie. Akcja i ugięcie to indywidualne cechy niezależne od cw. Trzeba posiłkować się opisem, najlepiej w katalogach.

Masz rację, ale...

11 godzin temu, Slawek napisał:

(...) Ta wedka Catana ma ciężar wyrzutu 14-40 g. (...)

... moim zdaniem jest to znacznie za dużo na pstrągi, to wędka szczupakowa, więc i akcja i ugięcie będzie pod kątem szczupaka.

11 godzin temu, Slawek napisał:

(...). Myślałem tez kupic taką samą wędkę ale o cw 3-14 g. Czy wedka o mniejszym cw była by miększa? Nie mam możliwości jechać i na żywo oglądnąć wędkę catana.

Słuszny zamiar, Catana 3-14g będzie odpowiednia. TUTAJ znajdziesz krótki, praktyczny opis z użytkowania tego wędziska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2021 o 15:24, Slawek napisał:

Przeważnie lowie pstrągi tęczowe.

Mi się wydaje że tu tkwi problem. Przeważnie łowisz kropki, a one wymagają dość specyficznego holu. Dlatego wędki muchowe to w większości "kluski". Żeby mieć mniej spadów musisz bardziej poluzować hamulec w kołowrotku bo każde wyskoczenie ryby z wody to ryzyko spięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skeddrag to nic innego jak bardzo szerokie pojęcie whadłówki w różnych odmianach, od najbardziej popularnych, do wyrafinowanych spoonów.:)

No faktycznie, jeśli łowisz tęczaki na 18-gramówki, to muszą być smoki...:o Rozumiem teraz potrzebę mocnego wędziska.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Slawek napisał:

Penn spinfisher Vl 3500

Firma ma ogólnie dobre opinie, ale według mnie trochę przyciężki. Kwalifikowałbym go do zestawu spinningu morskiego. Ma też dość wysokie przełożenie, choć akurat tego nie uważam za wadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwadzieścia lat temu kupiłem Daiwa regal z 4000 nie wiem ile dokładnie on waży ale chyba ponad 400 g używam go do spinningu i jakoś specjalnie nie odczuwam zmęczenia używam go do dzis,Bardzo udana konstrukcja i kołowrotek dużo przeszedł slotką i słoną wodę. I jeszcze pewnie kilka lat posłuży. Myśle że penn który wazy 340 g nie będzie dla mnie za ciężki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tematu o wyborze wędki. Dziś przyszła zamówiona wedka parabellum. Pierwsze wrażenie fajnie wykonana,bardziej miękka niż Catana ale myślałem że będzie jeszcze bardziej miękka niż jest. Okaże się przy łowieniu jak się będzie spisywać.Jak narazie to jedna rzecz nie podoba mi się, ten zaczep co można zaczepić haczyk jest bardzo blisko uchwytu kołowrotka. Dziś jak chciałem założyć moją daiwe to wchodzi na styk. Nie można dalej odkręcić nakrętki bo dochodzi do tego zaczepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...