Jump to content

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem. Do tej pory zdarzyło mi się tylko kilka razy trzymać wędkę w ręce.Planuję zakup zestawu do feedera ale jestem totalnym amatorem, po przejrzeniu wielu artykułów na tym forum nadal mam kilka pytań  dlatego proszę o pomoc. 

1. Zestaw na wody stojące ( 2 spore prywatne stawy mocno zarybione o głębokości max 8m ) niestety nie znam rodzajów ryb, na pewno są karpie, płocie, okonie + drapieżnik (szczupak, sum - spinning może w przyszłośći). 

2. Skupiłbym się na rybach średnich 2-4kg ale gdyby trafiła się większa ryba to żeby w miare możliwości dała radę i wybaczyła błędy początkującego. 

3. Budżet ok. 400-450 zł na zestaw + 200 na akcesoria (nie mam żadnych),  Rozważałem wędzisko dł.  3,6 - 4,2 m  + sygnalizator elektroniczny

4. Czy dla amatora będzie róznicą kołowrotek z wolnym biegiem a hamulcem przednim ? W którym kierunku iść ? dlaczego? 

5. Co do sposobu zanęcania na wodach stojących bardziej iść w kierunku sprężyny czy koszyczka? Czy jest to totalna dowolność ?

Rozglądałem się za takimi sprzętami: 1 2 3

Kołowrotki : 1 2 3 4

Bardzo proszę o pomoc i korektę jeżeli mylę pojęcia w którymś momencie. 
Pozdrawiam ;)

Mikado ultraviolet będzie  odpowiedni w najdłuższej wersji.

Najlepszy kołowrotek to będzie  ten tylko z przełożeniem 4.5:1 i żyłka 0.25 dobrej jakości. 

Wolny bieg i sygnalizator elektroniczny nie są ci potrzebne przy łowieniu na feeder.

Najlepsza będzie sprężyna na rurce z dociążeniem 20g.

Dam ci taką radę, zamawiałem już z tego sklepu z którego podałeś linki. Musisz zwracać uwagę na opisach przy produktach ponieważ czasem pisze że np. wysyłka w 5 dni. I jest tak tylko przy niektórych produktach. Zdarzyło mi się, że złożyłem zamówienie i m.in były w nim stopery gumowe, przy nich pisało że wysyłka w pięć dni, i to opóźniło mi dostawę, jednak jeżeli masz czas to na spokojnie. Ogólnie sklep bardzo fajny. Towar dobrze zapakowany

17 godzin temu, mikolaj łódzki napisał:

Mikado ultraviolet będzie  odpowiedni w najdłuższej wersji.

Najlepszy kołowrotek to będzie  ten tylko z przełożeniem 4.5:1 i żyłka 0.25 dobrej jakości. 

Wolny bieg i sygnalizator elektroniczny nie są ci potrzebne przy łowieniu na feeder.

Najlepsza będzie sprężyna na rurce z dociążeniem 20g.

Dzięki za cenne informacje. 

Odrobiłem lekcje apropo sygnalizatora ;) 

Mam pytanie dotyczące żyłki, na co głównie patrzeć jeżeli chodzi specyfikację żyłki ? Jest firma która cieszy się największą renomą ? 

Idąc tropem Mikado ultraviolet natrafiłem na taką 1  , domyślam się że patrzymy na wytrzymałość ale są jeszcze jakieś rzeczy na które powinienem zwracać uwagę ?     

4 godziny temu, m4ko napisał:

Dam ci taką radę, zamawiałem już z tego sklepu z którego podałeś linki. Musisz zwracać uwagę na opisach przy produktach ponieważ czasem pisze że np. wysyłka w 5 dni. I jest tak tylko przy niektórych produktach. Zdarzyło mi się, że złożyłem zamówienie i m.in były w nim stopery gumowe, przy nich pisało że wysyłka w pięć dni, i to opóźniło mi dostawę, jednak jeżeli masz czas to na spokojnie. Ogólnie sklep bardzo fajny. Towar dobrze zapakowany

Dzieki ! Każda rada cenna ;)   Oczywiście nie pali mi się z zakupem ale na pewno nie chciałbym czekać miesiąc na skompletowanie zestawu. 

46 minutes ago, Embe said:

Idąc tropem Mikado ultraviolet natrafiłem na taką 1  , domyślam się że patrzymy na wytrzymałość ale są jeszcze jakieś rzeczy na które powinienem zwracać uwagę ?     

Patrzymy przede wszystkim na średnice a później wytrzymałość. Znajdź żyłkę która Ci pasuje cenowo i sprawdź jakie ma opinie użytkowników.

15 hours ago, mikolaj łódzki said:

Mogą być przydatne ale to jako opcja bez której można się obejść. Jeżeli ktoś nie może usiedzieć na miejscu albo obserwować szczytówki przez cały czas z jakiegoś powodu. 

1 hour ago, zwykły michał said:

Mogą być przydatne ale to jako opcja bez której można się obejść. Jeżeli ktoś nie może usiedzieć na miejscu albo obserwować szczytówki przez cały czas z jakiegoś powodu. 

Rozumiem, w takim razie mam kolejne pytanie. Czy jeżeli zdecydowałbym się na zakup sygnalizatora w przyszłości to kołowrotek z wolnym biegiem jest raczej konieczny bądz mocno rekomendowany czy wystarczy przedni hamulec ? 

Zapisałem sobie wstępny zestaw i byłby to :

wędka , kołowrotek

Pytam ponieważ ten kołowrotek nie ma wolnego biegu ?

Wolny bieg byłby potrzebny gdybyś miał duże ryby w łowisku i nie chciał ryzykować że wciągną Ci wędkę. W momencie kiedy zajmujesz się czymkolwiek innym co odwróci Twoją uwagę na dłuższą chwilę włączasz wolny bieg. Łowie w rzece z dużymi brzanami i używam jako zabezpieczenia. W praktyce dobre podpórki i wyregulowany hamulec zrobią to samo.

Nie celowałem w model z wolnym biegiem, akurat tak się trafiło. Oprócz tego jedno więcej do zepsucia.

Podobnie z sygnalizatorem elektronicznym. Wykorzystanie marginalne ale są ludzie którzy tak łowią i nad wodą zbierają mnóstwo pozytywnych komentarzy ;)

Sygnalizator elektroniczny przydaje się jak łowisz na dwie wędki jednocześnie np. spławik i feeder. Nie da się patrzeć na spławik i na szczytówkę jednocześnie. A tak, jak masz  branie to słyszysz i zwiększasz szansę na rybę

Łowienie na dwie skrajnie różne metody jest dobre kiedy nic nie bierze i chcesz poszukać co będzie się sprawdzało. Kiedy ryby biorą w miarę intensywnie takie łowienie to tortura a nie przyjemność. 

Jeśli już to wybieram karpiówkę, zwykłą bombkę (bo siedzę obok i nic nie musi piszczeć), sprężynę i co najmniej trzy ziarna kukurydzy na haku. Rzucam kilka metrów w bok od zanęconego miejsca i mogę liczyć na bonusa. 

Dzieki, w takim razie nie widze potrzeby na ten moment inwestycji w sygnalizator. Rozumiem schemat działania, skupię się na 1 metodzie. Może w przyszłości coś dorzucę jak się wkręcę. 

Skoro już złapałem kilka osób w temacie to wykorzystam sytuacje i podpytam o dodatkowe akcesoria które się przydają w trakcie łowienia ;) . Jak już zamawiam cały zestaw to zamówiłbym wszystko na raz żeby później nie jeździć w poszukiwaniu.  Dlatego pytanie do Was bardziej zaawansowanych, co się przydaje ??

Wypisze wszystko co mam zanotowane : podbierak, kleszcze , stojak na wędkę, spręzyny/koszyczki, rurki antysplątaniowe, stopery, haczyki z przyponem, żyłka. 

Do tego pytanie o szpulę kołowrotka (załącznik u góry) ponieważ jest dosyć duża i mieści się tam dużo żyłki, nie widze CHYBA sensu w kupowaniu tak dużej ilości bo nigdy jej pewnie nie wykorzystam a czytałem że są sposoby na "wypełnienie podkładem" pod żyłkę ? Zwracać na to uwagę czy to kosmetyka ? Macie jakies sposoby na to ?  

Może są to głupie pytania ale jak już mam okazję zaczerpnąć wiedzy to pytam... 

9 minut temu, Embe napisał:

Wypisze wszystko co mam zanotowane : podbierak, kleszcze , stojak na wędkę, spręzyny/koszyczki, rurki antysplątaniowe, stopery, haczyki z przyponem, żyłka.

Warto zapatrzyć się w jakieś krzesełko, choćby ogrodowe składane, chyba że masz zamiar ćwiczyć mięśnie nóg na rybach ;). Ewentualnie jakaś żyłka przyponowa i haczyki (najlepiej z oczkiem, bo najwygodniej się wiąże), żeby w miarę potrzeby móc sobie samemu przypon zawiązać. Ewentualnie mata na ryby, żeby nie kłaść ich na ziemi, bo wielu początkujących wędkarzy boi się te ryby do ręki chwycić. 

2 hours ago, m4ko said:

Warto zapatrzyć się w jakieś krzesełko, choćby ogrodowe składane, chyba że masz zamiar ćwiczyć mięśnie nóg na rybach ;)

Widziałem wędkarza który leżał na ziemi a kolega stał obok. Obaj trzeźwi i łowili tak przez kilka godzin wczesną wiosną :)

3 hours ago, Embe said:

Do tego pytanie o szpulę kołowrotka (załącznik u góry) ponieważ jest dosyć duża i mieści się tam dużo żyłki, nie widze CHYBA sensu w kupowaniu tak dużej ilości bo nigdy jej pewnie nie wykorzystam a czytałem że są sposoby na "wypełnienie podkładem" pod żyłkę ? Zwracać na to uwagę czy to kosmetyka ? Macie jakies sposoby na to ?

Zwracać. Jeżeli będzie za mało żyłki to rzuty będą krótkie i niecelne. Nie potrzebujesz więcej niż 150m

Do tego wszystkiego dodałbym mydło, termos na kawę/herbatę, butelka wody, nóż...Resztę życie pokaże