Skocz do zawartości

Glina w zanęcie, po co i na co?


m4ko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie gliny w zanęcie, co ona daje? Wiem że na rzekach używa się jej do dociążenia zanęty żeby utrzymała się w miejscu łowienia, ale na co ona jest na wodach stojących?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu znakomitych wędkarzy pisze ciekawe artykuły i nagrywa filmy. Do poczytania albo tutaj Staraj się filtrować informacje z facebooka i youtube bo nie brakuje specjalistów którym się wydaje że się znają.

Trafiłem kiedyś na stronę gdzie były wyjątkowe brednie. Wkleję tylko niewielki cytat jaki znalazłem po minucie czytania :)

"Szczupak chwyta więc wszystko, co się porusza, ale ekonomia wysiłku nakazuje mu skupić się na obiektach większych. Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HaDe
2 minuty temu, Docio napisał:

Trochę żyję i dla mnie sprawa cytatu była i jest oczywista. Czy to ichtiologowie w swoich badaniach dzikich wód, czy to hodowcy stawowi zawsze mówiąc lub pisząc o przyrostach odnoszą się do skali roku kalendarzowego. Celowo zaznaczam rok kalendarzowy aby zaraz nie było - a może świetlny.

Ze szczupakiem jak i innymi drapieżnikami jest trochę dziwnie. To co napiszę nie ma potwierdzenia w cytatach. Może ma ale nie mam zamiaru szukać, wiedza wynikająca z praktyki. Ile szczupak musi zeżreć aby jego przyrost był 1 kg to nie mam pojęcia. Jednak odnosząc się do dojrzałości płciowej, czyli wieku a nie wielkości ani masy, szczupak z rzeki będzie dobijał do 45 cm. Zupełnie jak z tabelki Michała. Jednak szczupak z dużego jeziora >100 ha, będzie już miał jedynie 40 cm i będzie nieco cięższy, czyli w okolicach 1 kg. Zębaty z małego jeziora <100 ha nie osiągnie tych 40 cm ale za to spokojnie będzie miał masę 1,2-1,4 kg. Natura zdecydowanie nie wnosi kompromisów, żrą wszystkie trzy tak samo ale warunki są diametralnie różne.

Dojrzałość płciowa to osobny temat. Przepraszam... jak mantra - znów cytat: ...Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "   Rozumiem, to dosłownie. Później czytam heheszki o niekompetencji autora tekstu. Następnie czytam o jakichś interpretacjach "na rok" . W cytowanym fragmencie nie ma nic o okresie. Podane zdjęcie przyrostów szczupaków ni wuja nie mówią ile średnio taki szczupak musi zjeść. Osoba negująca nawet nie wie jaka była typologia określania masy względem ilości pobieranego pokarmu i neguje artykuł autora. Nikt nie jest w stanie podać mi źródła do metodologii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...