Jump to content

Glina w zanęcie, po co i na co?


m4ko
 Share

Recommended Posts

Witam mam pytanie odnośnie gliny w zanęcie, co ona daje? Wiem że na rzekach używa się jej do dociążenia zanęty żeby utrzymała się w miejscu łowienia, ale na co ona jest na wodach stojących?

Link to comment
Share on other sites

Wielu znakomitych wędkarzy pisze ciekawe artykuły i nagrywa filmy. Do poczytania albo tutaj Staraj się filtrować informacje z facebooka i youtube bo nie brakuje specjalistów którym się wydaje że się znają.

Trafiłem kiedyś na stronę gdzie były wyjątkowe brednie. Wkleję tylko niewielki cytat jaki znalazłem po minucie czytania :)

"Szczupak chwyta więc wszystko, co się porusza, ale ekonomia wysiłku nakazuje mu skupić się na obiektach większych. Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Docio napisał:

Trochę żyję i dla mnie sprawa cytatu była i jest oczywista. Czy to ichtiologowie w swoich badaniach dzikich wód, czy to hodowcy stawowi zawsze mówiąc lub pisząc o przyrostach odnoszą się do skali roku kalendarzowego. Celowo zaznaczam rok kalendarzowy aby zaraz nie było - a może świetlny.

Ze szczupakiem jak i innymi drapieżnikami jest trochę dziwnie. To co napiszę nie ma potwierdzenia w cytatach. Może ma ale nie mam zamiaru szukać, wiedza wynikająca z praktyki. Ile szczupak musi zeżreć aby jego przyrost był 1 kg to nie mam pojęcia. Jednak odnosząc się do dojrzałości płciowej, czyli wieku a nie wielkości ani masy, szczupak z rzeki będzie dobijał do 45 cm. Zupełnie jak z tabelki Michała. Jednak szczupak z dużego jeziora >100 ha, będzie już miał jedynie 40 cm i będzie nieco cięższy, czyli w okolicach 1 kg. Zębaty z małego jeziora <100 ha nie osiągnie tych 40 cm ale za to spokojnie będzie miał masę 1,2-1,4 kg. Natura zdecydowanie nie wnosi kompromisów, żrą wszystkie trzy tak samo ale warunki są diametralnie różne.

Dojrzałość płciowa to osobny temat. Przepraszam... jak mantra - znów cytat: ...Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "   Rozumiem, to dosłownie. Później czytam heheszki o niekompetencji autora tekstu. Następnie czytam o jakichś interpretacjach "na rok" . W cytowanym fragmencie nie ma nic o okresie. Podane zdjęcie przyrostów szczupaków ni wuja nie mówią ile średnio taki szczupak musi zjeść. Osoba negująca nawet nie wie jaka była typologia określania masy względem ilości pobieranego pokarmu i neguje artykuł autora. Nikt nie jest w stanie podać mi źródła do metodologii. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...