Jump to content

Glina w zanęcie, po co i na co?

m4ko
 Share

Recommended Posts

Witam mam pytanie odnośnie gliny w zanęcie, co ona daje? Wiem że na rzekach używa się jej do dociążenia zanęty żeby utrzymała się w miejscu łowienia, ale na co ona jest na wodach stojących?

Wielu znakomitych wędkarzy pisze ciekawe artykuły i nagrywa filmy. Do poczytania albo tutaj Staraj się filtrować informacje z facebooka i youtube bo nie brakuje specjalistów którym się wydaje że się znają.

Trafiłem kiedyś na stronę gdzie były wyjątkowe brednie. Wkleję tylko niewielki cytat jaki znalazłem po minucie czytania :)

"Szczupak chwyta więc wszystko, co się porusza, ale ekonomia wysiłku nakazuje mu skupić się na obiektach większych. Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "

Guest HaDe
2 minuty temu, Docio napisał:

Trochę żyję i dla mnie sprawa cytatu była i jest oczywista. Czy to ichtiologowie w swoich badaniach dzikich wód, czy to hodowcy stawowi zawsze mówiąc lub pisząc o przyrostach odnoszą się do skali roku kalendarzowego. Celowo zaznaczam rok kalendarzowy aby zaraz nie było - a może świetlny.

Ze szczupakiem jak i innymi drapieżnikami jest trochę dziwnie. To co napiszę nie ma potwierdzenia w cytatach. Może ma ale nie mam zamiaru szukać, wiedza wynikająca z praktyki. Ile szczupak musi zeżreć aby jego przyrost był 1 kg to nie mam pojęcia. Jednak odnosząc się do dojrzałości płciowej, czyli wieku a nie wielkości ani masy, szczupak z rzeki będzie dobijał do 45 cm. Zupełnie jak z tabelki Michała. Jednak szczupak z dużego jeziora >100 ha, będzie już miał jedynie 40 cm i będzie nieco cięższy, czyli w okolicach 1 kg. Zębaty z małego jeziora <100 ha nie osiągnie tych 40 cm ale za to spokojnie będzie miał masę 1,2-1,4 kg. Natura zdecydowanie nie wnosi kompromisów, żrą wszystkie trzy tak samo ale warunki są diametralnie różne.

Dojrzałość płciowa to osobny temat. Przepraszam... jak mantra - znów cytat: ...Przy dobrych warunkach środowiskowych rośnie bardzo szybko, choć musi zjeść 3-4 kg pożywienia na 1 kg przyrostu masy ciała. "   Rozumiem, to dosłownie. Później czytam heheszki o niekompetencji autora tekstu. Następnie czytam o jakichś interpretacjach "na rok" . W cytowanym fragmencie nie ma nic o okresie. Podane zdjęcie przyrostów szczupaków ni wuja nie mówią ile średnio taki szczupak musi zjeść. Osoba negująca nawet nie wie jaka była typologia określania masy względem ilości pobieranego pokarmu i neguje artykuł autora. Nikt nie jest w stanie podać mi źródła do metodologii.