Jump to content

Ciężar przynęty, a ciężar wyrzutowy.


Recommended Posts

Nie. Mniejsza wartość w opisie cw to minimalna waga niezbędna do oddawania celnych i powtarzalnych rzutów. W praktyce może się różnić od tego co deklaruje producent. 7g to trochę więcej.

Nic nie stoi na przeszkodzie używania zestawów 2g. Załóż i sprawdź czy możesz zarzucać, jak wygląda celność i odległość.

Link to comment
Share on other sites

Ja przy prawidłowo opisanych wędziskach przyjmuję że cw dolny plus cw górny dzielone na dwa daje optymalny ciężar przynęty,czyli jeśli guma to główka plus guma razem. Oczywiście można więcej i mniej a ta średnia tylko do określenia optymalnej wagi. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.07.2021 o 11:25, griffin napisał:

Witam, jestem początkującym wędkarzem i chciałbym wiedzieć czy 7g na wedke 5-25 to teoretycznie nie za malo.

Zależy jakiej marki wędzisko. Na przykład często opluwany JAXON bardzo rzetelnie opisuje swoje kijki, podobnie KONGER i przekraczania wyznaczonych granic nie polecam.. Natomiast opis gloryfikowanego DRAGONA często mija się z prawdą i zejście kilka gramów niżej lub wyżej nie stanowi żadnego problemu, podobnie OKUMA. Najmniejsze zaufanie, a praktycznie żadnego nie mam do opisów MIKADO, to już w ogóle licentia poetica.

Osobiście staram się, niezależnie od producenta wędziska, mieścić się w sugerowanym zakresie, gdyż jest to nie tylko "zdrowe" dla kijka, ale jest to również optymalne dla wyczucia pracy przynęty i wyczucia brania, zwłaszcza gdy jest ono delikatne.

Ps

@Sandacz70, takie wyliczenie to tylko "średnia" i niewiele poza tym. Jak napisałem wyżej optimum wagowe przynęty mieści się (za wyjątkiem MIKADO) w zakresie c.w. sugerowanego przez producenta i w przypadku pytania zadanego przez @griffina będzie się mieściło pomiędzy 5 a 25g całkowitej masy przynęty.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Przy mniejszym ciężarze przynęty teoretycznie nic się nie stanie. Natomiast bardzo źle ładuje się wędka co może skutkować odległością i celnością. 

Przy wyższym istnieje ryzyko złamania wedki.

JKarp

Link to comment
Share on other sites

Przeważnie producent podając c.w. zakłada pewną tolerancję i przy c.w. 5-25 wędzisko powinno bez skutków ubocznych obsłużyć przynęty w granicach 10-20% deklarowanej masy przynęty i to w zależności od producenta. W tym konkretnym przypadku powinno obsłużyć przynęty w zakresie 3-28g, ale jak napisał Janusz przekroczenie górnego ciężaru pociąga za sobą ryzyko uszkodzenia szczytówki. Należy wówczas wykonywać rzuty bardziej płynne, ograniczając dynamikę wyrzutu.

Zalecałbym jednak dostosowanie masy przynęt do deklarowanego c.w., po co narażać sprzęt na uszkodzenie, albo denerwować się, że zbyt lekka przynęta leci nie tam gdzie chcemy, lub powoduje splątania linki.

Odpowiadając konkretnie na pytanie Michała - przynęta 7g na pewno będzie odpowiednia dla tego wędziska.

Ps

Oczami wyobraźni już widzę jak Michał doposaża się w dwa kolejne wędziska 0,5-6g i 20-60g :D Niestety, wędkarstwo jest jak narkotyk i nie pomoże żaden odwyk...;)

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...