Skocz do zawartości

Wędka spinningowa


Bogdan95
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do zestawu uniwersalnego potrzeba wędziska, kołowrotka z dwoma szpulami, żyłki i plecionki. Niestety w tej kwocie ciężko będzie się w takim zmieścić. Dziś szczupaki czy sandacze łowi się już raczej wyłącznie na plecionki, do kleni czy boleni potrzebna jest żyłka. Oprócz materiału dojdzie też spora różnica w wytrzymałości pomiędzy żyłką a plecionką. Kołowrotki dziś produkuje się głównie z jedną szpulą zajdzie potrzeba dokupienia drugiej. Dlatego jak napisałem wyżej jest niemożliwe złożyć zestaw uniwersalny tej cenie. Chyba że z najtańszych elementów ale to strata pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym rzędzie zaznaczam - nie ma zestawów uniwersalnych, zwłaszcza w tym budżecie. Zawsze będzie albo zbyt lekki, albo zbyt ciężki, ale na początek mogę Ci polecić:

Grey Stream 8-30 Ultris Aqua Sunline Siglon Surfstrand.

Taki zestaw ogarnie Ci szczupaka, sandacza.

Zamiast Surfstrandu z przyponem około 100cm Fluorocarbon masz szanse na bolenia, i od bidy klenia, okonia.

Ale nie licz na okazy.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak książka "Wędkarstwo rzeczne spinning" autor M. Szymański. W niej zaś rozdział "Kije uniwersalne". Wszystko co tam napisał autor potwierdza moje doświadczenia. Potrafię wziąć nad wodę jeden kij i użyć go jako uniwersalnego. Ciężar wyrzutowy używam taki sam do 25-30 g autor 21-28 g, Autor łowiąc głównie na Wiśle pisze o długościach spinningu 3 m, ja z tego powodu że łowię na łowiskach znacznie mniejszych używam wędziska 2,7 m. Jedyne ograniczenie jakie mam to fakt że kijem od 5-7 g nie użyję najmniejszych przynęt o długości 2-3 cm. Jednak tak samo łowiłem klenie czy okonie na wabiki 4-7 cm. Drugie ograniczenie to ograniczenie gatunkowe. Kij taki nie nadaje się do łowienia sumów ale sum z racji swoich rozmiarów to już inny wymiar wędkarstwa.

Edytowane przez ryukon1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryobi ma dobre kołowrotki w swoim przedziale cenowym. Rozmiar 3000 to tak pod szczupaka lub bolenia. Warto się też dobrze przyjrzeć cenie bo rozrzut jest naprawdę spory. Nie ma więc sensu płacić 190 PLN jak można go kupić też za 130 PLN. Tak się składa że mam ten kołowrotek i powiem jako użytkownik że spokojnie możesz go kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że Ecusima, jak każdy Ryobi nie ma zapasowej szpuli, więc trzeba dokupić, a to dodatkowa stówka. Ultris ma w komplecie zapasową szpulę, a rozmiar 840 w pełni zda egzamin, co wiem z doświadczenia 3-ch sezonów.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Okumę Avenger i jest naprawdę dobrym kołowrotkiem "uniwersalnym" pod spinning.

Łowię nim zarówno okonie, szczupaki i sandacze. Jest lekki więc dobrze wyważa wędzisko 240cm które mam (Mikado Inazuma flash Perch).

Jest z dodatkową szpulą, ale jak dotąd tylko leży z nawiniętą żyłką 0,18, a używam głównej szpuli na której mam nawiniętą plecionkę 0,10 która zdaje mi całkowicie egzamin z powyżej wymienionymi rybami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.04.2022 o 18:58, Bartii napisał:

Witam ja mam za to dylemat

...Taki pomarańczowy kijek do jerkowania. W zestawie jest multiplikator abu garcia revo x. 

NIE wiem czy kupić zestaw czy sam kijek i dobrać multika co sądzicie?? 

Ten pomarańczowy, zdaje się, ma długość 240cm, więc do jerkowania będzie raczej za długi. To kij pod większe gumy i swimbaity. Jak dla mnie kolor nie do przyjęcia, chociaż użytkownicy bardzo go chwalą. Multiplikator Revo X jest niezły, jednak do cięższych przynęt multiplikator ze szpulą o większej średnicy może okazać się lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...