Jump to content

Wędka spinningowa


Recommended Posts

Witam, dopiero zaczynam swoją przygodę z wędkowaniem i chciałbym kupić  uniwersalny zestaw do spinningu: wędkę + kołowrotek + żyłka. Chciałbym się zmieścić w kwocie 250-300 zł. Proszę o pomoc w doborze sprzętu  i wskazówki.

Link to comment
Share on other sites

Do zestawu uniwersalnego potrzeba wędziska, kołowrotka z dwoma szpulami, żyłki i plecionki. Niestety w tej kwocie ciężko będzie się w takim zmieścić. Dziś szczupaki czy sandacze łowi się już raczej wyłącznie na plecionki, do kleni czy boleni potrzebna jest żyłka. Oprócz materiału dojdzie też spora różnica w wytrzymałości pomiędzy żyłką a plecionką. Kołowrotki dziś produkuje się głównie z jedną szpulą zajdzie potrzeba dokupienia drugiej. Dlatego jak napisałem wyżej jest niemożliwe złożyć zestaw uniwersalny tej cenie. Chyba że z najtańszych elementów ale to strata pieniędzy.

Link to comment
Share on other sites

W pierwszym rzędzie zaznaczam - nie ma zestawów uniwersalnych, zwłaszcza w tym budżecie. Zawsze będzie albo zbyt lekki, albo zbyt ciężki, ale na początek mogę Ci polecić:

Grey Stream 8-30 Ultris Aqua Sunline Siglon Surfstrand.

Taki zestaw ogarnie Ci szczupaka, sandacza.

Zamiast Surfstrandu z przyponem około 100cm Fluorocarbon masz szanse na bolenia, i od bidy klenia, okonia.

Ale nie licz na okazy.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Jest tak książka "Wędkarstwo rzeczne spinning" autor M. Szymański. W niej zaś rozdział "Kije uniwersalne". Wszystko co tam napisał autor potwierdza moje doświadczenia. Potrafię wziąć nad wodę jeden kij i użyć go jako uniwersalnego. Ciężar wyrzutowy używam taki sam do 25-30 g autor 21-28 g, Autor łowiąc głównie na Wiśle pisze o długościach spinningu 3 m, ja z tego powodu że łowię na łowiskach znacznie mniejszych używam wędziska 2,7 m. Jedyne ograniczenie jakie mam to fakt że kijem od 5-7 g nie użyję najmniejszych przynęt o długości 2-3 cm. Jednak tak samo łowiłem klenie czy okonie na wabiki 4-7 cm. Drugie ograniczenie to ograniczenie gatunkowe. Kij taki nie nadaje się do łowienia sumów ale sum z racji swoich rozmiarów to już inny wymiar wędkarstwa.

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Ryobi ma dobre kołowrotki w swoim przedziale cenowym. Rozmiar 3000 to tak pod szczupaka lub bolenia. Warto się też dobrze przyjrzeć cenie bo rozrzut jest naprawdę spory. Nie ma więc sensu płacić 190 PLN jak można go kupić też za 130 PLN. Tak się składa że mam ten kołowrotek i powiem jako użytkownik że spokojnie możesz go kupić.

Link to comment
Share on other sites

Problem w tym, że Ecusima, jak każdy Ryobi nie ma zapasowej szpuli, więc trzeba dokupić, a to dodatkowa stówka. Ultris ma w komplecie zapasową szpulę, a rozmiar 840 w pełni zda egzamin, co wiem z doświadczenia 3-ch sezonów.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Ja używam Okumę Avenger i jest naprawdę dobrym kołowrotkiem "uniwersalnym" pod spinning.

Łowię nim zarówno okonie, szczupaki i sandacze. Jest lekki więc dobrze wyważa wędzisko 240cm które mam (Mikado Inazuma flash Perch).

Jest z dodatkową szpulą, ale jak dotąd tylko leży z nawiniętą żyłką 0,18, a używam głównej szpuli na której mam nawiniętą plecionkę 0,10 która zdaje mi całkowicie egzamin z powyżej wymienionymi rybami.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam ja mam za to dylemat

Czy widzieliście zestaw do castingu Abu Garcia svartzonker? . Taki pomarańczowy kijek do jerkowania. W zestawie jest multiplikator abu garcia revo x. 

NIE wiem czy kupić zestaw czy sam kijek i dobrać multika co sądzicie?? 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.04.2022 o 18:58, Bartii napisał:

Witam ja mam za to dylemat

...Taki pomarańczowy kijek do jerkowania. W zestawie jest multiplikator abu garcia revo x. 

NIE wiem czy kupić zestaw czy sam kijek i dobrać multika co sądzicie?? 

Ten pomarańczowy, zdaje się, ma długość 240cm, więc do jerkowania będzie raczej za długi. To kij pod większe gumy i swimbaity. Jak dla mnie kolor nie do przyjęcia, chociaż użytkownicy bardzo go chwalą. Multiplikator Revo X jest niezły, jednak do cięższych przynęt multiplikator ze szpulą o większej średnicy może okazać się lepszy.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...