Jump to content

Wędka spinningowa


Recommended Posts

Na początek do takiego łowienia wybrałbym wędzisko o ciężarze wyrzutowym 28-30 g. Taki cw nie lekki ale też nie ciężki, po prostu sredni w miarę uniwersalny. Kijem takim połowisz też śmiało np. bolenia.

Link to comment
Share on other sites

Zależy w jakim rejonie i w jakiej wodzie zamierzasz wędkować. Szczupaki w wodach PZW to nie rekiny, więc jeśli chcesz się zbliżyć do "uniwersału" (nie ma wędzisk uniwersalnych), to moim zdaniem ograniczyłbym się do kijka CW 5-20/25, długości 240cm, połowisz takim zarówno z brzegu, jak i z łódki. Do tego kołowrotek w rozmiarze 2500/3000, plecionka 0,10/0,12mm i masz zestaw w miarę uniwersalny. Pozwoli Ci połowić zarówno okonie, jak i szczupaki.
Nie napisałeś jakim budżetem dysponujesz, ale na początek nie rzucałbym się na super/hiper drogi sprzęt, raczej ograniczyłbym się do czegoś ze średniej, a nawet niższej cenowo półki. Taki przykładowy zestaw na początek:
model wj-dsd24023
Ultris 1130
0,12mm
(Linki poglądowe, sklepów nie polecam)

Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.10.2022 o 06:22, Alexspin napisał:

moim zdaniem ograniczyłbym się do kijka CW 5-20/25, długości 240cm

Popieram w 100%. Kijek 5-25g 240-250 cm.

Ja zacząłem do takiego zestawu i mogę śmiało polecić:
Okuma Wave Power 2.44m 5-25g
Shimano Sienna 3000
Mikado Nihonto Octa 0,10 mm

Edited by Kusy
Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, Kusy napisał:

Nie polecam, ta linka siepie się dość szybko i traci wytrzymałość. Fine którą poleciłem ma grubsze włókna i jest znacznie bardziej odporna na przecieranie, a zatem jest trwalsza, przy niezbyt intensywnych połowach wytrzyma dwa sezony, pod warunkiem przewinięcia w drugim sezonie na drugi koniec. Ma również mniejsze tendencje do splątań niż Octa.

Link to comment
Share on other sites

No fakt, octa splątała mi się chyba ze 2 razy - tu rację przyznaję. Zwalałem to raczej na to, że trochę już mało miałem na szpuli. Mogę polecić trochę droższą (ale z nią żadnych problemów nie miałem) Daiwa J-Braid x8.

A ta Fine nie jest głośna na przelotkach?

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiałem się kiedyś nad zakupem tej plecionki ale po przeczytaniu opinii na jej temat mi przeszło.  Opinie na temat plecionki Daiwa J-Braid x8. Bardzo słabej jakości według wielu wędkarzy, pozytywnych opinii nie ma. W sumie pytanie było o ciężar wyrzutowy wędziska dlatego powstrzymałem się tylko do tego.

 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Kusy napisał:

(...) Mogę polecić trochę droższą (ale z nią żadnych problemów nie miałem) Daiwa J-Braid x8.(...)

Nie polecam, splątania i gniazda nie do rozplątania, to standard tej plecionki. Jeśli już to J-Braid X4, znacznie mniej podatna na splątania.

12 godzin temu, Kusy napisał:

(...)A ta Fine nie jest głośna na przelotkach?

Tak, nieco głośniejsza, ale nie uważam żeby to w czymkolwiek przeszkadzało.

Ostatnio polecono mi plecionkę KastKing Hot X4, dostępna tylko na AliExpress, ale po bardzo przyzwoitej cenie, nieco ponad 40zł za 300m. Za 4 szpule w różnych rozmiarach zapłaciłem 170,99zł. Dziś powinna przyjść, zobaczymy jak się będzie sprawować.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Alexspin napisał:

Nie polecam, splątania i gniazda nie do rozplątania

Na dwóch kijach mam ją założoną (x8) i ani raz nie spotkało mnie splątanie a o gnieździe nawet nie wspomnę... Tak jak pisałem wyżej na mikado octa 2 razy zdażyło mi się choć nie jestem przekonany czy to przez to że to "octa" czy dlatego że ciut za mało jej nawinąłem...

Link to comment
Share on other sites

Każdą plecionkę  po nawinięciu na kołowrotek należy odpowiednio przygotować żeby długo bezawaryjnie służyła.  Podstawą jest jej naciąganie, tak aby jej włókna się odpowiednio ułożyły. Ja zawszę jak założę nową plecionkę to przez pierwszy wyjazd na ryby używam tylko ciężkich przynęt, ciężkich blach, główek od 15g itp. Często jeszcze jak przynęta jest w powietrzu to blokuję ją przytrzymaniem palcem na kabłąku.

Dzięki takiemu zabiegowi nie pamiętam kiedy miałem splątania czy brody na plecionce, a nie używam plecionek z górnej półki.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, jungu napisał:

Ja zawszę jak założę nową plecionkę to przez pierwszy wyjazd na ryby używam tylko ciężkich przynęt, ciężkich blach, główek od 15g itp.

Nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo przy wędzisku CW 1-10g nie zaryzykowałbym użycia przynęty >10/12g, więc Twoja sugestia nieco mija się z praktyką.bezradny.gif

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Alexspin napisał:

Nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo przy wędzisku CW 1-10g nie zaryzykowałbym użycia przynęty >10/12g, więc Twoja sugestia nieco mija się z praktyką.bezradny.gif

Przy łowieniu wędziskami o takim CW i tak lepiej łowić żyłkami, a plecionka to max. 0,08mm, na której bardzo rzadko powstają brody. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 7.10.2022 o 14:38, jungu napisał:

Przy łowieniu wędziskami o takim CW i tak lepiej łowić żyłkami

Adasiu, lubię Cię, ale głosisz herezje. Znam bardzo wielu wędkarzy, którzy z kijkami nawet poniżej 1g stosują plecionki i to w niczym nie przeszkadza, aby skutecznie łowić bez "bród". Trzeba tylko stosować odpowiednie (wcale nie znaczy drogie) plecionki i opanować technikę. Osobiście stosuję plecionki znacznie poniżej 0,08 - a mianowicie nawet 0,03 i daję radę.

W dniu 7.10.2022 o 14:38, jungu napisał:

plecionka to max. 0,08mm, na której bardzo rzadko powstają brody. 

A to ciekawe stwierdzenie. Polecam plecionki JAXON Sumato - niezależnie od grubości i techniki - broda co drugi rzut pewna... :P

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Ja też łowiłem na UL i z własnego doświadczenia wiem że ciężko łowi się nim na plecionkach.  Wcale jednak tego nie wykluczam.

Żyłka jest bardziej uciągliwa i więcej wybacza błędów niż cieniutka plecionka o wytrzymałości 2-3kg... 

Dużo łatwiej holuje się okonie na żyłkę niż na plecionkę, nie wspominając już o nieco waleczniejszych kleniach.

Plecionki Jaxon sumato to chyba jak nazwa wskazuje nadaje się tylko do dużego kalibru.

Grubsze plecionki Jaxona używałem sezon przy połowie suma, ale tam do wody latały półkilowe przynęty i nie na jakieś duże odległości.

Nie było z nią tragedii, ale pod koniec sezonu zauważyłem że straciła dużo na wytrzymałości więc poleciała w kosz.

Cieńsze plecionki Jaxona takie w przedziale 0,10 - 0,16 są naprawdę kiepskiej jakości i tak jak piszesz bardzo łatwo o brody. Może znalazłby się na nie jakiś sposób, ale to nie przyjemność siedzieć nad wodą po ciemku i rozwiązywać brody, czy zamiast łowić ryby to kombinować nad techniką żeby się nic nie plątało.

Przy spinningu już kilka sezonów stosuję tylko mikado fine braid o grubości 0,10 na wiosnę/lato i 0,12 na jesień/zimę i w ciągu całego sezonu wędkarskiego (od lodu do lodu) brody przy tej plecionce występują niezwykle rzadko, może dwie w roku.  Ale tutaj uważam że większość roboty robi dobrze dobrany kołowrotek, który równo nawija plecionkę.

 

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, jungu napisał:

Przy spinningu już kilka sezonów stosuję tylko mikado fine braid o grubości 0,10 na wiosnę/lato i 0,12 na jesień/zimę i w ciągu całego sezonu wędkarskiego (od lodu do lodu) brody przy tej plecionce występują niezwykle rzadko, może dwie w roku.

Potwierdzam z lekkim zastrzeżeniem, nieco częściej niż dwa razy w roku, ale to pewnie wynika z tego, że ja używam w castingu.;)

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...