Skocz do zawartości

Casting na rzece.


Szelciak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :piwko2:

Jako świeżak w wędkarstwie przychodzę z dwoma pytankami ...

Czy na rzece ( w moim przypadku będzie to Warta ) można łowić na casting czy raczej sobie odpuścić i wybrać spinning. Planowałem zakupić casting Abu Garcia Venturi v2 3,04m 30-60g i do tego multik również z Abu. 

Drugie pytanko dotyczy już samego łowienia mianowicie przynętę w mocnym nurcie rzeki prowadzić pod prąd czy z prądem rzeki ?:huh:

Pozdrawiam :aniolek:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Docio napisał:

Dopiero co Alex się napocił nad obszernym tekstem a do tego doszła bardzo ciekawa dyskusja na forum. Wystarczy przeczytać co zajmie 15-20 minut.

Alex nie łowi czasem właśnie na Warcie?
LUPA jak zwykle gryzie :/

Screen Shot 2023-03-09 at 17.56.25.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Docio napisał:

Dopiero co Alex się napocił nad obszernym tekstem a do tego doszła bardzo ciekawa dyskusja na forum. Wystarczy przeczytać co zajmie 15-20 minut.

2 godziny temu, Ubertroll napisał:

Warto skontaktować się z Kolegą RBTS. Ma bardzo duże doświadczenie w takim łowieniu.

 

Godzinę temu, Wartburg napisał:

Alex nie łowi czasem właśnie na Warcie?
LUPA jak zwykle gryzie :/

Screen Shot 2023-03-09 at 17.56.25.png

 

2 godziny temu, Docio napisał:

Dopiero co Alex się napocił nad obszernym tekstem a do tego doszła bardzo ciekawa dyskusja na forum. Wystarczy przeczytać co zajmie 15-20 minut.

Dokładnie,  po fakcie przeczytałem tamten obfity w informacje tekst który jest super  :gazeta:warto spojrzeć w lupkę ale byłem tak zafascynowany tematem że musiałem poklepać w klawiaturę sory chłopaki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ubertroll napisał:

Warto skontaktować się z Kolegą RBTS. Ma bardzo duże doświadczenie w takim łowieniu.

Dziękuję za miłe słowa. Rzeczywiście doświadczenie mam wieloletnie, ale czy można powiedzieć że równie duże? Nadal każdego roku, czegoś nowego się uczę...

17 godzin temu, Szelciak napisał:

Witam serdecznie :piwko2:

Czy na rzece ( w moim przypadku będzie to Warta ) można łowić na casting czy raczej sobie odpuścić i wybrać spinning.

Drugie pytanko dotyczy już samego łowienia mianowicie przynętę w mocnym nurcie rzeki prowadzić pod prąd czy z prądem rzeki ?:huh:

Pozdrawiam :aniolek:

 

Tak, można i na pewno warto. To bardzo ogólnikowe stwierdzenie, tak samo jak postawione pytanie. Początki castingu (myślę tu o obsłudze sprzętu) będą nieco trudniejsze, lecz nie na tyle, by już na samym wstępie z niego rezygnować. Trzeba również zdać sobie sprawę, że casting jest jedynie jedną z technik prowadzącą do celu - cała reszta ogromu zagadnień wędkarskich pozostaje ta sama niezależnie od rodzaju czy klasy sprzętu.
Nie wiemy jakie ryby zamierzasz łowić, jakimi przynętami się posługiwać. Czy w grę wchodzą tylko duże drapieżniki, czy też dołączy do nich okoń, kleń i jaź? Możliwości jest bardzo wiele, więc trudno odnieść się do zagadnienia tylko w kilku zdaniach.
Trzymetrowy kij to już dość specyficzne narzędzie, cięższe w użyciu i nie zawsze wskazane. Owszem są jeszcze dłuższe kije, lecz używają ich przeważnie wędkarze wiedzący jak wykorzystać ich zalety w konkretnych technikach połowu, czy zastanych warunkach. O ile lekki kij kleniowy o tej długości jest częściej spotykany, to przy cięższym castingu będzie miał raczej mniejsze zastosowanie (choć używa się też jeszcze dłuższych).
Na koniec odnośnie prowadzenia przynęt w rzece - można prowadzić z prądem, można tzw. wachlarzem pozwalając pracować przynęcie (na napiętej lince) znoszonej nurtem, a także prowadzić pod prąd. Przynętę stawia się też czasem w nurcie, pracując delikatnie szczytówką, bądź pozwalając nurtowi na wykonanie roboty za nas. Na koniec, zostaje jeszcze zabawa w przepływankę z przytrzymaniem, gdzie stosujemy zestaw z pałeczką tyrolską, będącą niczym innym jak protoplastą bocznego troka. O ile ten ostatni znany jest przede wszystkim jako narzędzie do dłubania okonków, to z pałeczką w nurcie sięgamy po największe podwodne potwory. Przy stosowaniu tej techniki swoje zalety uwidaczniają łososiowe kije o długości nawet 360cm. Jednak jest to już ciężka fizycznie praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2023 o 02:24, Szelciak napisał:

Czy na rzece ( w moim przypadku będzie to Warta ) można łowić na casting

"(...)zestaw castingowy, to też spinning, ale casting(...)"

20 godzin temu, Wartburg napisał:

Alex nie łowi czasem właśnie na Warcie?

Czasem łowię... ;)

W dniu 15.03.2023 o 02:24, Szelciak napisał:

przynętę w mocnym nurcie rzeki prowadzić pod prąd czy z prądem

Tego nie da się określić jednoznacznie. Nie wiem jak koledzy, ale ja prowadzę przynętę albo z prądem, albo pod prąd, albo wachlarzem w poprzek prądu. Jeśli ryby nie biorą, to zmieniam przynętę, a jeśli po trzeciej/piątej zmianie nadal nie biorą to zmieniam miejscówkę. Jeśli po trzeciej/piątej zmianie miejscówki nadal nie biorą wracam do domu z poczuciem dobrze spędzonego czasu na odprężenie i relaks... :diabelek:

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...