Jump to content

Wasze noże

balrog
 Share

Recommended Posts

Docio przesadza... :)

Jakimś nożem chyba sprawia swoje ryby?

Widełki pod wędkę zrobi, może kiełbaskę na grila przytnie?

Na łodzi zawsze mam kilka noży ale ulubionym jest Black Bulch (Kershaw made in Japan - nr 3120) - pamiątka z Afryki Południowej sprzed ćwierć wieku.

Tego noszę przy sobie.

Inny to kupiony na jakimś bazarku ręcznie robiony nóż myśliwski w skórzanej pochwie.

Najdłużej utrzymuje mi się nóż do filetowania (też z RPA) no name ale zdaje egzamin bo nie tonie jak inne ;)

No mogłem się domyśleć, że może chodzić o ostrza jakie używam będąc na rybach a nie w czasie połowu ryb. ;) Ale może to płetwonurek fora pomylił... :D 

Nóż do wszelkich ciężkich prac z otwieraniem puszek włącznie, to baaaardzo stary scyzoryk zatrzaskowy rodzimej produkcji z ostrzami Gerlach ale nazwy nijak nie pomnę. Scyzoryk dość charakterystyczny, dwukrotnie większy od standardowego, z trzema ostrzami: normalnym do krojenia, krótkim do przecinania/rozcinania ze zgrubieniem na końcu ostrza by się nie pochlastać i piłka plus mały dynks do otwierania kapsli. Coś takiego, przynajmniej bardzo podobny tylko jeszcze większy. Ostrze główne to chyba 10cm. Kupiłem go będąc w technikum i kosztował prawdziwy majątek.

Do przycinania żyłek, od kilku lat z zupełnym i pełnym zadowoleniem, używam nożyczek krawieckich a konkretnie takich małych do ucinania nici. Coś w tym stylu, choć to nie dosłownie to. Bardzo wygodne, precyzyjne, wiecznie ostre i nie rdzewieją.

Do innych zadań, typowo kulinarnych, zabieram ze sobą deskę do krojenia i trzy noże z kompletu Cuisine produkcji kanadyjskiej, których się nie ostrzy. Jeden nóż ogólny do krojenia wyłącznie jedzenia, jeden do filetowania ryb jeśli bym takowe zabrał i jeden mały służący jako stołowy. Noże służą mi długo, od 1999 lub 2000 roku i nie wykazują najmniejszych oznak zużycia ani nawet przytępienia.

Guest ŁYSY0312

Do prac ogólnowędkarskich służy mi nóż kupiony w castoramie za bodaj 12zł.

Do poważniejszych spraw używam ręcznie kutego noża jaki kiedyś sobie sprawiłem będąc na Łotwie (bezpośrednio od kowala, powstawał na moich oczach).

Nóż do wszelkich ciężkich prac z otwieraniem puszek włącznie, to baaaardzo stary scyzoryk zatrzaskowy rodzimej produkcji z ostrzami Gerlach ale nazwy nijak nie pomnę.

Dociu, kupując ten nóż w technikum, nie wiedziałeś chyba jeszcze, że zwiąże Cię on z zawodem, który będziesz w przyszłości wykonywał. Tak, Tak! :)

Nie wierzysz? Zobacz! Nóż saperski Gerlach A przynajmniej na nim wzorowany. Taki Dociowy   B)

Ja mam taki i jest niezawodny: Mój nożyk

Edited by Jotes

Jotes, taki nóż jak Twój miał kiedyś mój ojciec, ale niestety zniknął w pomroce dziejów :( . Ja używam takiego zwykłego ;), kosztującego niecałe 10zł, pływającego modelu z marketu. Prezent ;).

Ale od jakiegoś czasu "chodzi" za mną maczeta lub inne narzędzie do usuwania nadmiaru zarośli na najbardziej obiecujących miejscówkach. Jakaś taka zwykła .... ;)

Ale od jakiegoś czasu "chodzi" za mną maczeta lub inne narzędzie do usuwania nadmiaru zarośli na najbardziej obiecujących miejscówkach.

Tylko nie jedź z nią do Krakowa! Ciężko sobie tam wyciąć ścieżkę. Ale na "miejscówkę" można trafić już za samo posiadanie.  :)

wiadomo co to będzie się działo, jak Barca przegra . Południowcy mają temperament.

Przecież to pewne, że przegra. A południowców z maczetami na Grunwald odsyłajcie - tam niech wiochę robią.  ;)

Dociu, kupując ten nóż w technikum, nie wiedziałeś chyba jeszcze, że zwiąże Cię on z zawodem

No wtedy jeszcze nie, bo to było jakoś na początkowym etapie nauki.

Co do samego noża to i owszem, był on na stanie jako saperski i tylko poza faktem, że kadra dostała go na stan, to nikt nie wiedział do czego miał służyć. :) Chodził dowcip, że miał służyć do zaostrzenia kołka, który następnie nalezało wbić kwatermistrzowi w...tylnią część ciała jako kara za kolejny bezużyteczny klamor, który aż się prosił o zgubienie. :)

Minerzy mieli swoje noże, zupełnie inne, coś jak obecne multitool, z kaburą i nabitym numerem, czyli traktowane jako broń. Oooo, to już było przydatne w wielu sytuacjach z pracami włącznie. Ostrze zupełnie inne, inaczej ostrzone, nie takie grube ale i nie bardzo cienkie, ot takie w sam raz aby się nie bać o powstające ciśnienie na ostrzu podczas cięcia. :) 

Oj rozkręcam się i zaraz poradnik jakiś dla psycholi powstanie. Koniec. :) 

ja jestem milosnikiem scyzorykow,ale na rybach sie one nie sprawdzaja, bo za szybko sie brudzą wewnątrz roznymi organicznymi frakcjami

jedni wolą noże gładkie, a preferuje modele z zębkami, nie musi byc to nóż rambo,. ale jego delikatniejsza odmiana jest w sam raz

Nóż z ząbkami może być wersją której w ogóle się nie ostrzy, to znaczy nie trzeba ostrzyć a i tak jest cały czas ostry.

to akurat nie jest raczej związane z ząbkami

kwestia noża, materiału, sposobu cięcia i ostrzenia

ząbki po przeciwnej strronie do ostrza to dodatkowa funkcja

Wyobrażam sobie jak Wind jest zawiedziony.Zresztą ja sam byłem ciekaw tego meczu.Chociaż daleko mi od kibicowania Lechii,to w konfrontacjach międzynarodowych kibicuję WSZYSTKIM polskim drużynom.Jako odwiecznemu kibicowi Lecha Poznań z drużyn Trójmiasta najbliższa jest mi Arka Gdynia.Co do super meczu myślę że Barca odpowiednio to Lechii wynagrodzi,pewnie oprócz rekompensaty finansowej zaproponują inny termin.

Edited by Ozet

No i wystraszyłeś Barcę. Jak nic siedzą na tym forum i skalkulowali ryzyko

wiesz, że do identycznych wniosków doszliśmy wczoraj wieczorem z Dociem gdy otrzymałem informację o odwołaniu meczu ;).

Ozet, taki z Ciebie porządny chłop a mi tu ze śledziarzami wyjechałeś ;).

Barca niczego nikomu nie wynagrodzi, tyle tylko, że nie otrzyma swojego 1,5 mln € . A sam się nie wybierałem, na 3-4 skład gości szkoda tych 200zł. Mam lepsze towarzystwo :D.