Jump to content

[Portal] Bat (ogólnie).


wind
 Share

Recommended Posts

Kiedy pierwotny człowiek zobaczył w wodzie rybę zaczął zastanawiać się jak ją schwytać. Kamień, osęka czy prymitywny harpun jest dobry gdy można podejśc blisko potencjalnej zdobyczy. Któregoś dnia postanowił z większej odległości "zaproponowac" rybie smakowity kąsek na haku z kolca rośliny lub kawalka kości. Połączył dlugi kawałek gałęzi i haczyk za pomocą końskiego włosia.

Zobacz cały artykuł

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 11 months later...

2 KILOGRAMOWY LESZCZ przyczynił się do tego że zakochalem się w bacie i federy poszly na grugi plan,na zestaw opisywany przez winda(wędzisko 7m, żyłka główna 0,12, przypon 0,10, splawik w okolicach 1g. Haczyk nr 12,) wycholować np 1,5 kilogramowgo japonca ,lina albo karpika,o taaaaak życzmy sobie tego B)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Super artykuł , fajne dość jasne opisy, jednak pozwolę sobie dodać kilka spostrzeżeń.
Kiedy uczyłem córkę stawiać pierwsze kroki w wędkarstwie ,postanowiłem zacząć od bata 4m ,ale szczytówka zamiast łącznika posiadała amortyzator gumowy,
Daje to sporą tolerancję dla błędów jakie popełniają początkujący, pozwala też uniknąć zerwania przyponu , to zaś pozostawienia haczyka z żyłką w pyszczku ryby i wiązania zestawu.
Kolejna moja rada dotyczy właściwego gruntowania i nęcenia , gdy łowimy w zbiornikach o mulistym dnie.Powszechnie stosowane gruntomierze są w tych akwenach bardzo trudne w użyciu , bo otrzymany wynik gruntowania należy skorygować o warstwę osadu dennego.
Jest to szczególnie trudne dla młodych adeptów sztuki wędkarskiej ,ale jest bardzo proste rozwiązanie tego problemu - mianowicie śrucina 0,2-0,3 grama zaciśnięta na haczyku.
Podobnie ma się sprawa nęcenia w takim zbiorniku.Powszechnie stosowane kule zanętowe opadając na dno unoszą chmurę mułu , który płoszy ryby na długą chwilę , zaś zanęta wpada głęboko w muł i praktycznie nie spełnia swego zadania.
Pamiętajmy jednak , że to dotyczy tylko zbiorników o zanieczyszczonym miękkim dnie.
Rewelacyjne efekty daje wtedy glina rozpraszająca,kule wielkości orzecha i pinka strzelana procą.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zainspirował mnie ten tekst i przy okazji dowiedziałem się że robiłem wiele rzeczy nie tak jak trzeba i być może dlatego miałem bardzo marne efekty z batem. Moi pierwsi "mentorzy" wędkarstwa czyt. sprzedawcy w sklepie zawsze wciskali mi żyłki 0,18 a na słowo haczyk rozmiar 12 we wszystkich sklepach parskali śmiechem. No cóż myślę że na wiosnę zaopatrzę się w o wiele cieńszą żyłkę a haczyki odpowiednie po prostu zamówię.

Link to comment
Share on other sites

przy okazji dowiedziałem się że robiłem wiele rzeczy nie tak jak trzeba

 

Ja do dziś nie wiem, czy wszystko robię jak trzeba ;), ale jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz. Dzięki za słowa uznania.

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

Fajnie napisane. Tylko delikatnie bym jedną rzecz sprostował - baciki są produkowane do długości 11m. No i warto by było tak dla początkujących wspomieć o szczytówkach w bacikach. Tzn o zastosowaniach szczytówki pustej w srodku, z wklejką węglową i o łowieniu batem z amortyzatorem w szczytówce.

Link to comment
Share on other sites

Temat pozostaje otwartym, na tym polega urok tego miejsca, że każdy każdemu może podpowiedzieć, co jeszcze można poprawić. Sam jak nie wiem to pytam, potrafię nawet do coponiektórych ;) nachalnie wydzwaniać 3 razy dziennie ;).

Uzupełnienie tekstu tylko dobrze zrobi jego treści.

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

Mam to samo :)  W związku z tym upoważniam każdego z forum do dzwonienia do mnie w razie pytań i watpliwości :P

Nr telefonu podaję na PW :D

To tak na początek gwoli uzupełnienia:

- najważniejszym kryterium przy wyborze bata powinno być jego wyważenie. Czasem kijek o niskiej wadze przegrywa z cięższym ale lepiej wyważonym - pamiętajmy że ta metoda łowienia wymaga częstego operowania kijem a czasem trzymania kija w dłoni przez kilka godzin.

- nie warto na poczatek kupować kijków bardzo tanich szklanych czy kompozytowych - myslenie na zasadzie "kupię coś taniego do nauki" nie sprawdza się a wręcz łowienie takim cięzkim lejącym się bananem może zniechęcić do stosowania tej metody.

- do połowu bacikiem stosujmy haki przeznaczone do tej metody, unikniemy w ten sposób pustych zacięć i frustracji ;)

- najlepiej wg mnie jest stosować jeden wybrany model spławika w różnych gramaturach. Tzn - przetestujmy sobie kilka modeli spławików i wybierzmy jeden który najbardziej nam pasuje i kupmy całą rozmiarówkę x 2. Moim zdaniem dopiero baaardzo doświadczeni "batmani" powinni mieszać w spławikach i mieć oddzielne do np bata 5m, 6m itd., i na różną głebokość i warunki pogodowe -  rzeka i bat to zupełnie inny temat.

O szczytówkach napiszę innym razem, chyba że mnie ktoś wyprzedzi - pretensji wnosić nie będę :lol:

Link to comment
Share on other sites


myslenie na zasadzie "kupię coś taniego do nauki" nie sprawdza się a wręcz łowienie takim cięzkim lejącym się bananem może zniechęcić do stosowania tej metody.

 
Tu nie do końca się zgodzę. Moim zdaniem najlepszym do nauki będzie kij do 6m a te nawet wykonane z kompozytu nie będą mocno ciążyć w ręku i "lać się". Oczywiście mam na myśli kije w okolicach 80-100zł a nie te 30-40zł. Poza tym bardzo cenne uwagi. Czekam na te o szczytówkach.
Paweł, o neceniu, przygotowaniu zanęty świetny poradnik popełnił swojego czasu Jonasz, poszukaj go na forum lub poczekaj na publikację na stronie głównej portalu. To już wkrótce.  ;)
Link to comment
Share on other sites

"Łowienie tą metodą może być bardzo ekscytujące, szczególnie gdy namierzymy większe leszcze, wyrośnięte krąpie czy duże płocie."

 

A jeśli trafisz na karpia lub lina ważącego około kilograma, to jest dopiero przeżycie i niełatwy sprawdzian z cierpliwości i refleksu.

(Karp na moim zdjęciu profilowym został wyjęty za pomocą 5m bata, to dopiero była frajda...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...