Jump to content

Leszcz


 Share

Recommended Posts

Leszcz jest rybą z rodziny karpiowatych. Występuje w znacznej części Europy, w Polsce jest pospolity w dużych jeziorach, rzekach nizinnych i w przybrzeżnej strefie Bałtyku. Posiada ciało silnie wygrzbiecone oraz bocznie spłaszczone, pokryte dużymi, usuwalnymi łuskami. Otwór gębowy dolny tworzy charakterystyczny wysuwalny ryjek. Grzbiet leszcza jest ciemny, z zielonkawym odcieniem brzuch białawy, płetwy szaroniebieskie, boki młodych u osobników srebrzyste, z wiekiem przybierają złotawy połysk. Żywi się planktonem. Dzięki właściwościom swojego aparatu gębowego jest w stanie zasysać muł, a następnie wypluwać go i wyszukiwać cząstki pokarmu. Łowi się go zwykle na grunt i spławik. Sezon na leszcza trwa cały rok oprócz okresu tarła. Leszcz tak jak co poniektóre lubi się krzyżować z innymi karpiowatymi najczęściej z płocią i krompiem.

post-2079-0-48611400-1399918633_thumb.jpg


myślę, że opis nie jest zły proszę o wszelkie konieczne poprawki

Edited by KamilStaniszewski
Link to comment
Share on other sites

Guest Ozet

No, opis nie jest zły, tylko taki jakiś...książkowy. Mam nieodparte wrażenie, że podobne teksty czytałem sto razy. Ale mimo wszystko, masz mały plusik.

Edited by Ozet
Link to comment
Share on other sites

Poprawka konieczna nie jest, ale nie zawsze leszcz nabiera złotawego połysku z czasem.

 

Choć faktem jest że półmetrowe i większe, srebrne jak stal to unikat.

Dodałby jeszcze coś o tym że lubi się krzyżować ;)

Edited by paragraf
Link to comment
Share on other sites

Guest woldi

Sezon na leszcza zaczyna się tuż po tarle i trwa od czerwca do początku września.

Tu bym się przyczepił, bo....moim zdaniem trwa stale(za wyjątkiem okresu tarła), nie wyłączając zimy, podczas której także intensywnie żeruje :)

Link to comment
Share on other sites

dzięki paragraf napewno dopiszę coś o krzyżowaniu całkiem wyleciało mi to z głowy. Ozet dzięki za plusa, opis "taki książkowy", ponieważ korzystałem z wielu źródeł, ale nie kopiowałem tekstu po prostu je przeczytałem (bo czytałem ich sporo) i przekształciłem oczywiście dodałem kilka rzeczy bo co to by był za temat bez inwencji twórczej.

Link to comment
Share on other sites

I ode mnie plusik dla Woldiego. Z moich obserwacji wymika także, ze w rzekach wrzesień to "ciąg zimowy", biorą wtedy jak głupie. W jeziorach najciekawsze efekty miałem od końcówki września do początku listopada. Jak się trafiło stado to...a nie będę Was drażnił. :) 

Link to comment
Share on other sites

Tu bym się przyczepił, bo....moim zdaniem trwa stale(za wyjątkiem okresu tarła), nie wyłączając zimy, podczas której także intensywnie żeruje :)

No kiedyś trafiłem w "internetach" na coś takiego:

200801071776.jpg

Złapany w listopadzie (nawet widać po drzewach). 

Link to comment
Share on other sites

Guest Ozet

Oczywiście, że biorą. I Woldi ma rację pisząc że niekoniecznie wielki staje się takim jakby półdrapieżnikiem.Zdarzało mi się polując na okonie, złowić leszcza 1,5-2kg, z kotwiczką obrotówki tkwiącą w pysku. Tak właśnie reagują samce (z charakterystyczną wysypką tarlaną ) na każdego intruza pojawiającego się w ich rewirze. Czyli w miejscach koncentracji przedtarłowej.Niechętnie o tym piszę, ponieważ różni barbarzyńcy z wędkami, wykorzystują takie miejsca do łowienia na tzw "kosę". Kto ma wyobraźnię, ten wie o czym piszę. Mało że trzebią leszcze, to także towarzyszące im sandacze.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kris w tym nie chodzi dokładnie o romansowanie różnych gatunków lecz o dogodne warunki jakie następują w akwenie i wtedy kilka gatunków na raz potrafi przystąpić do tarła. Nie razem w jednym miejscu ale mogą np leszcze romansować na metrowej wodzie, krąpie z boku na półmetrowej a płocie kilka metrów dalej. Ikra jest dość ciężka i powleczona śluzem aby przyklejała się do roślin jak najbliżej miejsca składania. Mlecz już niekoniecznie jest tak ciężki a woda w miejscu tarła wyjątkowo wzburzona. Małe prądy jakie powstają w czasie harców mogą przenieść mlecz wyżej lub nawet o kilka metrów a wtedy, niekoniecznie celowo, lecz następuje wymiana genetyczna i tak powstają bastardy. :) 

Link to comment
Share on other sites

No faktycznie, przypadkiem może coś się pomieszać, inaczej to mielibyśmy w wodzie jeden uśredniony gatunek ryby.

Z zielonej łączki np. to są muły - mieszanka konia z osłem i te się nie rozmnażają.Natura sama to reguluje na szczęście.

A już się bałem że karp urośnie jak sum z Ebro .

Link to comment
Share on other sites

Zapewne najczęściej dochodzi do krzyżówek międzygatunkowych w sytuacjach opisanych przez Docia. Ale są też inne możliwości. Najczęściej spotyka się mieszańce (bastardy) gatunków ryb, których okresy tarła nakładają się na siebie, albo są "na styk". Np. płoć-leszcz ; krąp-ukleja ; krąp-wzdręga ; ukleja wzdręga. Dość powszechne jest wzajemne wyjadanie ikry, przez ryby różnych gatunków. Szczególnie krąp nigdy nie odpuszcza łatwo dostępnej, wysokobiałkowej wyżerce. Może wtedy dochodzić do przypadkowego zapłodnienia ikry, przez samce np. krąpia, już cieknące mleczem. Mam też podejrzenie, że maruderzy różnych gatunków (bo przecież zdarza się łowić ryby z ikrą, gdy dany gatunek generalnie jest dawno po tarle), wykorzystują nadarzające się okazje, przystępując do tarła z innymi gatunkami.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Dzisiejszy leszczyk miał 1,5kg . W domu przy patroszeniu okazało się ,że ma ...niezłego tasiemca co zdarzyło się mi 1szy raz. 

Zasadniczo, aczkolwiek nie bezwarunkowo, możesz spodziewać się, że inne ryby też będą go miały. Jedyne ograniczenie odnosi się do ryb, które żerują podobnie do leszcza, czyli nie tylko leszcz i karp, które same się nasuwają ale też krąp, lin, karaś i niestety duża płoć.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Drodzy Pomorzanie. Czy macie konkretne informacje, lub choćby jakieś wieści, plotki, pogłoski, nt. złowienia leszcza na rekord Polski?

Na jednym z portali wędkarskich piszą że leszcz miał 7,41kg i 73cm. Złowiony ponoć w październiku z gruntu, w jez.Płęsno k. Chojnic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...