Jump to content
Splawik66

Sapa.

Recommended Posts

"Wstawię portret i fotkę sapy, bo podejrzewam że dla części wędkarzy to ciągle egzotyczna ryba."

Wszystko zaczęło się od tego niewinnego zdania. Człowiek prosty, czasem chlapnie słowo czy dwa za dużo. Wieczorem napisała do mnie Administracja - "Słuchajcie no Spławik, straszny u was bałagan się zrobił w wątku "Wieści znad Wisły" ... Albo wy Spławik zrobicie z tym porządek albo my zrobimy, a wtedy, to wy Spławik pożałujecie gorzko"... I jeszcze - "Za krótką macie antenkę Spławik żeby sobie pisać gdzie chcecie i o czym chcecie.... Bierzcie się Spławik za robotę, a my was poprowadzimy, pokażemy słuszną drogę..."

No to się biorę

Na razie wstawię fotki sap z wątku o Wiśle. Nie mam czasu szukać innych, chociaż wiem, że gdzieś je mam. W wolnej chwili edytuję post i dodam stosowne fotki tego gatunku. Administrację przepraszam za żart i proszę o przeniesienie zgodnie z ustaleniami tutaj części dyskusji dotyczącej sapy. :)

post-1110-0-62891300-1424178175_thumb.jpg

post-1110-0-77142800-1424178188_thumb.jpg

post-1110-0-42351500-1424178481_thumb.jpg

Jesteście Spławik debesciak, i Twoje ryby też są debesciaki, i Twoje zdjęcia są debesciaki i Twoje tematy są debesciaki.

"Pan Wąski jest debeściak i jego mafia też jest debeściak..."

Admin widzę ogląda również klasykę polskiego kina.

Proszę mnie tu naszego Spławika do jakiegoś Wąskiego nie porównywać ;)

A teraz koniec OT. :)

A klasyka jest... debesciak.

Guest Ozet

Piękny połów Spławiku. Muszę wreszcie w tygodniu rozpocząć sezon, bo wędki w pełnej gotowości od stycznia. Spławiku ja bardzo podobne ryby zawsze nazywam rozpiórami. Masz jakiś sposób żeby odróżnić sapę od rozpióra? 

Rozpiór ma drobniejsze łuski i mniejsze oczy. Poza tym kształt. grzbiet jakby wygięty, a nie równomiernie zaokrąglony jak u sapy.

A po czy Ty poznajesz, że ryby ryba którą nazywasz to rozpiór ?

A sapa, to przypadkiem nie rozpiór, tak jak na ten przykład wzdręga i krasnopióra?

Guest Ozet

Właściwie to tylko po dłuższej niż u leszcza płetwie odbytowej, która sięga prawie do płetwy ogonowej. Płetwy jasne, ale z lekkim odcieniem granatowym.Pysk raczej końcowy, a nie dolny jak u leszcza. Musiał bym mieć w ręku oba te gatunki żeby porównać wielkość oczu i łusek. Trafiają mi się takie w zakresie 0,25-0,5kg większych nigdy nie złowiłem. 

Właściwie to tylko po dłuższej niż u leszcza płetwie odbytowej, która sięga prawie do płetwy ogonowej. Płetwy jasne, ale z lekkim odcieniem granatowym.Pysk raczej końcowy, a nie dolny jak u leszcza. Musiał bym mieć w ręku oba te gatunki żeby porównać wielkość oczu i łusek. Trafiają mi się takie w zakresie 0,25-0,5kg większych nigdy nie złowiłem. 

Słusznie - pysk też jest zdecydowanie inny. Cenna uwaga. Ubarwienie, a właściwie odcienie, to sprawa zbyt zmienna żeby na jego podstawie klasyfikować. Zbyt zależna od charakteru miejsca gdzie żyje.  Obu ryb na raz też nigdy w ręku nie miałem, Łowiłem rozpióry w Bugu. Widać różnicę.Tak po prostu .Tak jak widać różnicę między krąpiem, a leszczem.

Właśnie znalazłem artykuł o sapie

Przeczytaj ten artykuł jeszcze raz i koniecznie na spokojnie abyś dostrzegł, że początek tekstu stoi w jawnej sprzeczności z jego końcem.  :)

Dla ułatwienia dodam, że na początku lat 90-tych PZW zaintrodukowało sapę w Zalewie Zegrzyńskim aby odciążyć presję na mocno już przetrzebione stada podstawowe leszcza. Wtedy też, co było głośne w Warszawie i okolicach, udowodniono nielegalne połowy trzem brygadom rybackim.

Co do wszelkich dziwnych przypuszczeń migracyjnych tej rybki, sapy z powodzeniem łowiłem w połowie lat 90-tych w Wiśle w okolicy Góry Kalwarii i zawsze w pół wody. Ostatni połów Spławika podpowiada mi jednak, że żerowały na dnie. Może to taka pora roku a może coś się zmienia.

Dzięki, teraz już wiem że to nie były rozpióry, tylko sapy co łowiłem  :)

@Wind, można je złowić na martwej W.

Guest Ozet

Wybacz Docio, ale przeczytałem ten artykuł kilka razy, nie znajdując "jawnej sprzeczności" między początkową, a końcową częścią tekstu. Przybliż proszę o co chodzi?
PS. Post Jonasza świadczy, że słuszne były podejrzenia o występowaniu sapy w dolnej Wiśle. 

Na początku tekstu autor oznajmia, że sapa jest jak najbardziej rybą rodzimą spotykaną w górnym rejonie Wisły. W dalszej części rozpisuje się o badaniach mających na celu ustalić obecność w Zalewie Zegrzyńskim i Narwii oraz Bugu. Pod koniec pisze prawdę iż miejscem pochodzenia jest zlewnia Dunaju. 

Zaznacza też, że jest to ryba dwuśrodowiskowa, co musiałbym sprawdzić, ale głucha cisza o jej połowach w dolnym biegu Wisły i Odry jest bardziej niż wymowna. Nie uważasz, że to dziwne, iż do Włocławka jest cisza a powyżej o niej jak najbardziej słychać? Niemniej muszę poszukać wiadomości o jej dwuśrodowiskości i bezwzględnej obecności w Bałtyku.

Notabene, źródła naukowe w ogóle nie uwzględniają faktu introdukcji sapy do naszych wód śródlądowych. To też dziwne, gdyż o sapie dopiero zaczęło się pisać w latach 90-tych a wcześniej całkowita cisza tym bardziej, że gatunek jest prawnie uznany za rodzimy.

Aha. Zauważ, że z dwuśrodowiskowym rozpiórem tego problemu nie ma. Jest w Odrze, Warcie, Nysie i w Wiśle do Włocławka.

Ja napiszę na tzw. chłopski rozum /jak zwykle  ;) / Zaciekawiła mnie teoria o tym że sapa to gatunek dwuśrodowiskowy. Nad wodą często toczą się dyskusje nie mniej zaciekłe niż te na forach internetowych i w czasie takich rozważań i na podstawie własnych doświadczeń doszedłem do wniosku, że stanowiska gdzie występuje i zachowania żerowe sapy / brania okresowe w czyli w czasie przepływania ławicy/, sposób przyjmowania pokarmu /brania obu gatunków cechują charakterystyczne "drgawki" spławika/, są nieomal identyczne jak u certy. Być może cały cykl życiowy przebiega w podobny sposób ?  Nawet sam wygląd - sapa, to jakby krzyżówka certy z leszczem /oczywiście nią nie jest/ Budowa ciała, kształt pyska, płetw, to coś jakby mieszanka tych dwóch gatunków.

Ja mogę dodać od siebie że jest to ryba waleczna. Łowiąc z jednego miejsca krąpie, leszczyki i sapy podobnych wielkości, po paru holach tej ryby już po zacięciu wiedziałem że to sapa, choć wtedy myślałem że to rozpiór. 

Ja mogę dodać od siebie że jest to ryba waleczna. Łowiąc z jednego miejsca krąpie, leszczyki i sapy podobnych wielkości, po paru holach tej ryby już po zacięciu wiedziałem że to sapa, choć wtedy myślałem że to rozpiór.

Zgadza się są waleczne. Mają jeszcze jedną wredną cechę. Uniesione na wędce bardzo energicznie szarpią pyskiem we wszystkie strony i lubią się przy tym spiąć z haczyka. Inne ryby "podskakują", przeginają się w czasie unoszenia, a sapy nie! One dostają jakby drgawek. Jeśli łowi się na czerwone robaki nie ma szans złowić na jednego więcej niż jedną rybę. Holujesz i widzisz pysk zaciętej ryby i wijącego się czerwonego w całości. Nietkniętego!. Unosisz rybę, ta zaczyna swoje trząchanie i fragmenty robaka fruwają w powietrzu - to wkurza...  :)

Starych fotek nie mogę znaleźć więc dziś zrobiłem nowe. Na pierwszym zdjęciu dla porównania od góry: sapa, leszcz, krąp. Widać sporo szczegółów je różniących, zwłaszcza charakterystyczny kształt każdego gatunku. Na kolejnych zdjęciach sapa w czasie holu.

post-1110-0-74410800-1424460330_thumb.jpg

post-1110-0-38857400-1424460341_thumb.jpg

post-1110-0-26290400-1424460349_thumb.jpg

Guest Piter

Wspaniały temat opisujący następujące ryby leszcz,krąp,rozpiór i sape.Napisany przez naszego formułowego kolegę @Docio

Guest Ozet

Spławiku, ty naprawdę jesteś Debeściak. (A ja tymczasem tu celebrytuję.)

PS. Piter czytałeś post Docia nr. 12? Bo mam wrażenie że nie.

Edited by Ozet