Jump to content

Otomińskie


Guest woldi
 Share

Recommended Posts

  • 3 years later...

         Jez. Otomin zaginęło  na naszym forum, a jest to bardzo urocze jeziorko położone blisko miasta, otoczone wysokim brzegiem starego lasu, powalone do wody drzewa, bogata roślinność, radość z samego przebywania tam.

.post-604-0-06313800-1447803623.jpg

Ciekawa woda , ale z rybami cienko i coraz gorzej. Przez lato ubyło ok. 1m wody. Porobiły się nowe stanowiska dojścia do wody, bo nie tylko trzciny ale i grążele znalazły się na brzegu. Ograniczyło to miejsca żerowania i przyszłe tarliska ryb. Tego lata większość jezior bardzo obniżyło poziom wody, a tutaj dodatkowo zainteresowani wędkarze odkryli, że jedyny istotny naturalny dopływ wody na północnowschodnim brzegu został celowo zatrzymany, żeby utrzymać jakieś tam ekologiczne leśne bagienko. Położone za drogą na brzegu zachodnim malutkie jeziorko zamienia się w błotną kałużę i od wiosny nic z niego nie płynie do Otomina.Boję się, że tylko karasie i liny zagrzebane w mule przeżyją ta zimę, a były tam fajne krasnopióry i okonie.

post-604-0-89316500-1447803823.jpg

      Jesienią (prawie) wszędzie woda się klaruje, a w Otominie zaskakujące zjawisko. Cały południowy brzeg  w pasie nawet kilku metrów wody pokryty jest niebieską chmurą glonów.

post-604-0-56834600-1447804496.jpg

Wygląda to kosmicznie, jak rozlana niewymieszana niebieska farba emulsyjna. Dziwne, jeszcze takich glonów nie widziałem. Nic w tym dobrego, bo zabiera resztki jesiennego światła, a gnijąc zabierze sporo tlenu oddając siarkowodór.  

      Jeśli w czasie tej zimy i wiosny nie popada zdrowo, to na pewno będziemy narzekali na połowy. Szczęście, że na Pomorzu mamy jeszcze Bałtyk :) . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...