Jump to content
Filip Kubiak

Wędka spinningowa, a łowienie na spławik- dobór zestawu.

Recommended Posts

Witam

posiadam wędke spiningową marki cobra i chciałbym nią ławić na spławik na rzece noteć.

Mógłby mi ktoś dobra spławik , żyłkę , i ile g ołowiu?

Edited by hege
Edycja tytułu tematu.

Wędziska mają długość i cw które powinny być na blanku. 

Podaj więcej informacji na temat łowiska i ryb. Okolica, glębokość, uciąg jeśli potrafisz określić, co tam pływa i jakie ryby Cię interesują. Bez tego będzie trudno.

Rozumiem że masz kartę wędkarską?

Z karpiami w rzece będzie trudno więc nie zrażaj się jeśli nie będzie wyników. Płocie i leszcze mogą być najczęstszą zdobyczą.

Pewnie chciał napisać krąpie ;)
Stan doświadczenia zerowy ale każdy kiedyś zaczynał, z forum i filmów na YT też za wiele się nie dowiesz bo nie ocenisz co jest nachalną reklamą a co wartościowym materiałem. Najrozsądniejsze to poszukanie "osobistego instruktora" może jakiś mocno starszy dziadek z Twojej okolicy potrzebuje podwózki nad wodę i podzieli się wiedzą "przy okazji" ?

Żyłka główna 0.20, przypon 0.16 lub 0.14 mm. Haczyk dobiera się do przynęty i poradzić się nie da bez znajomości sprawy. Spławik zależy od miejsca łowienia, najpewniej byłaby to jakaś gruszka około 2 do 5g.

Taki sprzęt kupiłbym na start.

Nie znam się na spławiku, ostatni raz łowiłem ze spławikiem ponad półwieku temu, więc jestem wtórnym analfabetą, ale wydaje mi się że przy braku wiedzy w zakresie parametrów wędziska (choćby c.w. i długość) to wszelkie rady są jak wróżenie z fusów.;)

Wędką spinningową można łowić na spławik, tak samo jak gruntówką czy nawet "sumówką" - jednak wędka spinningowa jest troszkę zbyt "elastyczna"  i powiem że bez odpowiednio skonstruowania sprzętu po prostu będziesz miał dużo niezaciętych brań.  Do spinningówki proponuję dać plecionkę 0,08 i do tego dłuższy przypon 0,16.