Jump to content

Recommended Posts

Witam, chciałbym do okresu letniego podchodować jakąś polską rybkę. W czerwcu i tak poleci do wujka do stawu. Chciałbym podchodować ją w plastikowym boxie. Jakie gatunki mogę tak podchodować?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, a jakie są wymagania dla obu ryb? Chodzi mi o zbiornik, zmienianie wody i karmienie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karasie są bardzo wytrzymałe nie musisz im zmieniać wody z dumikami trochę gorzej ale myślę że tak 3 razy w tygodniu można zmieniać im wodę jeśli chodzi o karmienie to rzucisz im tam jakieś białe, czerwone robaczki pinke ogólnie najlepiej przynęty mięsne radziłbym karmić co 2 dni 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak z napowietrzaniem/ogrzewaniem/zmianą wody? Trzeba je napowietrzać, filtrować i ocieplać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karasie mogą pływać w zupie nie musisz filtrować ocieplać i zmieniać im wody 

 

Sumikom też nie wystarczy że zmienisz im wodę tak około 3 razy w tygodniu dodam że to powinno się sprawdzić ponieważ sam hodowalem te karasie w takim boxie s mój znajomy hodowal sumiki 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Pietrzu123 napisał:

Karasie mogą pływać w zupie nie musisz filtrować ocieplać i zmieniać im wody 

A ja się pytam - te rybki to chce ktoś hodować dla przyjemności i pociechy dla oka - czy jako rybki testowe do sprawdzania jak nie przewidywalna jest matka natura i jakie graniczne wartości musi osiągnąć woda zanim ryby zdechną.

Ocieplanie wody dla naszych rodzimych gatunków jest nie potrzebne - czasem wręcz przeciwne należy wodę wychładzać.

Filtracja jest bardzo potrzebna, ale nie jest konieczna.

Konieczne jest natomiast napowietrzanie - im filtracja słabsza tym napowietrzanie musi być silniejsze.

1 godzinę temu, Luxx napisał:

I czy box 80l im wystarczy? 

 

Tak wystarczy dla hodowli Ciernika,  jazgarza  w ilości kilku sztuk, ryby większe wymagają większych zbiorników, ale w okresie młodocianym jest szansa że się utrzymają - Tylko nie wolno przesadzać z ich ilością.

2 godziny temu, Pietrzu123 napisał:

Karasie srebrzyste może sumiki karłowate

Karasie i sumiki bardzo brudzą wodę. Lepiej jak byś wpuścił np. wzdręgi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby zapewnić rybom komfort hodowlany, należy liczyć minimu 1 litr wody na każdy centymetr długości. Jeśli w zbiorniku nie ma roślin, to bezwzględnie należy napowietrzać przynajmniej przez 12 godzin na dobę. Filtrowanie pożądane przez fitr z węglem aktywnym, ale nie jest niezbędne. Karmy należy podawać tyle, żeby ryby wyjadły ją w ciągu godziny i to trzeba ustalić doświadczalnie, żeby z kolei nie zagłodzić. Broń Boże nie wolno karmić kartoflami lub pieczywem, bo po kilku dniach z wody zrobi się ocet. Najlepszy pokarm to larwy muchy plujki, można też karmić rozwielitkami, larwami komarów, dżdżownicami i tubifexem (te dwa ostatnie dobrze jest przepłukać przed podaniem do zbiornika). Można też podawać syntetyczny pokarm stosowany dla dużych ryb akwariowych. Wody nie zmienia się nigdy całej, "lewarkiem" zbieramy opadły na podłoże muł i nieczystości i wymieniamy przy tym około 1/3 pojemności zbiornika, najrzadziej raz w tygodniu. Woda do wymiany nie może być pobierana bezpośredni z kranu, powinna odstać co najmniej 24 godziny. Podgrzewanie zarówno przy sumikach, jak i karasiach jest zbędne, wytrzymują okresowe spadki nawet do 5'C, ale najlepiej jeśli utrzymuje się temperatura w okolicach 10-15'C, w cieplejszej też czują się źle.

Tyle od wieloletniego akwarysty.

Ps. 80-cio litrowy zbiornik to "malizna" nadająca się na zbiornik tarliskowy, lub do hodowli kilku gupików, lub mieczyków, a co najwyżej dwóch welonów.

Edited by Alexspin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretycznie można to zrobić. W praktyce ogromne koszty raczej to wykluczają. Więc jeśli chcesz się pobawić to idź do sklepu z zabawkami i tam coś wybierz. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Również uważam że pomysł jest z gruntu zły, zwłaszcza że nie masz żadnego doświadczenia w tym temacie. Będzie to tylko udręka dla Ciebie, jak i dla rybek. Czyż nie lepiej w odpowiednim czasie (domyślnie w czerwcu), kupić wujkowi do stawu kilka/kilkanaście sztuk narybku albo podrośniętych już ryb?

18 godzin temu, Luxx napisał:

W czerwcu i tak poleci do wujka do stawu.

Jeżeli koniecznie miała by "polecieć" do stawu, to powinieneś celować w takie gatunki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×