Jump to content

Jaki dobrać kołowrotek spinningowy

Recommended Posts

Drodzy Koledzy,
Zakupiłem wędkę Shimano BeastMaster SBMDX27MH 2.70m c.w. 14-40g. Zamierzam dokupić adekwatny kołowrotek w cenie do ok. 400 zł. Chciałbym łowić drapieżniki w Wiśle, Narwi oraz Zalewie Zegrzyńskim. Proszę Was o pomoc w doborze kołowrotka.
Pozdrawiam serdecznie.
Marek

14 godzin temu, KurdystanskiWedkarz2137 napisał:

Wędkę powinno się mieć taką, żeby się dobrze łowiło!

Wędkę mam raczej dobrą. Chodzi mi o kołowrotek. W sklepach sprzedawcy promują kołowrotki nie te dobre, sprawdzone ale te droższe albo te co nie schodzą dobrze... Dlatego zdecydowałem poprosić o radę fachowców z niniejszego forum.

2 hours ago, MarGrzas said:

Niekoniecznie. Okazów jeszcze nie spotkałem... W arsenale mam już lekką i średnią wędkę i dobrze mieć coś mocniejszego.

Zdobywasz doświadczenie i z upływem czasu pojawią się okazy.

Nie każdy sprzedawca poleca to co zalega w magazynie. Jeżeli zależy mu na tym żeby klient wracał doradzi tak żeby był zadowolony. Sprzęt dopasowany do potrzeb, cena która odpowiada jednej i drugiej stronie. Przy większych zakupach dorzuci coś gratis żeby zostawić miłe wspomnienia.

Nic wielkiego a działa 

Wedzisko o ćw nie służy do łowienia okazów. Tylko np. łowienia cięższy i przynętami w trudnej wodzie. Kołowrotek do takiego kija i prowadzenia cięższych przynęt musi być mocny. Dlatego ja szukalbym w konstrukcjach z duraluminium. Dwie podałem wyżej, jest ich więcej. 

Edited by ryukon1975

A ja myślałem, że wyższe CW to cięższe przynęty, a zatem większe, bardziej selektywne, na większe ryby. Czyli jeśli wybiorę się nad wodę bez zawad, ze spokojnym nurtem, na sumy, to mogę użyć wędzisko 3-18g i kołowrotek 1000?

Krzysiu, lubię Cię, ale ciut przesadziłeś.;)

Natomiast w pełni się zgadzam, że im cięższe przynęty tym kołowrotek musi być solidniejszy.

Aleksandrze selektywnosc zaczyna się dużo wyżej. Przynęty 15-25 cm i kije 90 g. Czym jest 40 g na rzece? To przynęta 10-12,5 cm na główce 12-15 g. Zaś ta gramatura nie pozwoli ciągle na opuszczenie przynęty w głębszym nurtowym miejscu. Na przynęty do 12,5 cm biorą niewymiarowe szczupaki. Nie wyobrażam sobie łowienia szczupaka na kij o cw np. do 20 g. Dlatego że nie używam przynęt mniejszych jak 10 cm na główce 10 g a to w sumie daje już 20-22 g. Kij oprócz prowadzenia przynęty musi ciągle zachować zapas mocy na walkę z nurtem. Dlatego używam ostatnio Black Rock 10-30 g który spokojnie radzi sobie z przynętami 20-35g. Łowienie tego gatunku na przynety 4-6 cm to kompletna pomyłka pomimo że nie wykluczają one brań w stu procentach. Nie należy zapominać o jego charakterze podczas gdy żeruje potrafi porwać się na ofiarę która czasem nawet przyniesie mu śmierć z powodu swoich rozmiarów. 

Edited by ryukon1975

Krzysztofie, nie mnie równać się doświadczeniem z Tobą, więc z wdzięcznością przyjmuję naukę. Jednak wszystkie moje szczupaki (od 40 do 76cm) złowiłem wędziskiem o CW od 3-18g do 5-25g i żadnego kijka nie zdemolowałem. Tyle że ja łowię w akwenach, które nie wymagają aż takiego obciążenia, o którym piszesz. Nawet teraz gdy przekwalifikowałem się w 100%% na casting, najcięższy i najrzadziej używany mój kijek to <35g. Na moje potrzeby to zupełnie wystarczająca, a w ogóle lubię łowić lekko i najczęściej używam Pinnacla 7-21g.

Aleksandrze ja to widzę tak. Kij w danych technicznych nie ma masy ryby jaką wyholuje. Kij ma ciężar wyrzutowy czyli masę przynęty którą ma wyrzucić i poprowadzić. Dobieram go więc do używanych przynęt. Wielkość/gatunek ryb jakie łowię wynika z tych przynęt. Oczywiście zdarzają się tzw. przyłowy ale to już inny temat. Na kij o cw 10 g i żyłkę 0.16 mm też zdarzyło mi się wycholowac szczupaka 3 kg gdy polowalem na klenie. 

Edited by ryukon1975

• 1 month later...

Sorry chłopaki ale Alleksandzrze -Krzysztoffie :D Ja staram się być tolerancyjny  i dużo widziałem ale to jest forum wędkarskie czy ... 

i mam 2 punkt od winda hehehehe :cheers:

to nie dzielnica czerwonych latarni ... Panowie , każdy ma swoje racje ale ...

,