Jump to content

Jaki dobrać kołowrotek spinningowy


Recommended Posts

Drodzy Koledzy,
Zakupiłem wędkę Shimano BeastMaster SBMDX27MH 2.70m c.w. 14-40g. Zamierzam dokupić adekwatny kołowrotek w cenie do ok. 400 zł. Chciałbym łowić drapieżniki w Wiśle, Narwi oraz Zalewie Zegrzyńskim. Proszę Was o pomoc w doborze kołowrotka.
Pozdrawiam serdecznie.
Marek

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, KurdystanskiWedkarz2137 napisał:

Wędkę powinno się mieć taką, żeby się dobrze łowiło!

 

Wędkę mam raczej dobrą. Chodzi mi o kołowrotek. W sklepach sprzedawcy promują kołowrotki nie te dobre, sprawdzone ale te droższe albo te co nie schodzą dobrze... Dlatego zdecydowałem poprosić o radę fachowców z niniejszego forum.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MarGrzas said:

Niekoniecznie. Okazów jeszcze nie spotkałem... W arsenale mam już lekką i średnią wędkę i dobrze mieć coś mocniejszego.

Zdobywasz doświadczenie i z upływem czasu pojawią się okazy.

Nie każdy sprzedawca poleca to co zalega w magazynie. Jeżeli zależy mu na tym żeby klient wracał doradzi tak żeby był zadowolony. Sprzęt dopasowany do potrzeb, cena która odpowiada jednej i drugiej stronie. Przy większych zakupach dorzuci coś gratis żeby zostawić miłe wspomnienia.

Nic wielkiego a działa 

 

Link to comment
Share on other sites

Wedzisko o ćw nie służy do łowienia okazów. Tylko np. łowienia cięższy i przynętami w trudnej wodzie. Kołowrotek do takiego kija i prowadzenia cięższych przynęt musi być mocny. Dlatego ja szukalbym w konstrukcjach z duraluminium. Dwie podałem wyżej, jest ich więcej. 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

A ja myślałem, że wyższe CW to cięższe przynęty, a zatem większe, bardziej selektywne, na większe ryby. Czyli jeśli wybiorę się nad wodę bez zawad, ze spokojnym nurtem, na sumy, to mogę użyć wędzisko 3-18g i kołowrotek 1000?

Krzysiu, lubię Cię, ale ciut przesadziłeś.;)

Natomiast w pełni się zgadzam, że im cięższe przynęty tym kołowrotek musi być solidniejszy.

Link to comment
Share on other sites

Aleksandrze selektywnosc zaczyna się dużo wyżej. Przynęty 15-25 cm i kije 90 g. Czym jest 40 g na rzece? To przynęta 10-12,5 cm na główce 12-15 g. Zaś ta gramatura nie pozwoli ciągle na opuszczenie przynęty w głębszym nurtowym miejscu. Na przynęty do 12,5 cm biorą niewymiarowe szczupaki. Nie wyobrażam sobie łowienia szczupaka na kij o cw np. do 20 g. Dlatego że nie używam przynęt mniejszych jak 10 cm na główce 10 g a to w sumie daje już 20-22 g. Kij oprócz prowadzenia przynęty musi ciągle zachować zapas mocy na walkę z nurtem. Dlatego używam ostatnio Black Rock 10-30 g który spokojnie radzi sobie z przynętami 20-35g. Łowienie tego gatunku na przynety 4-6 cm to kompletna pomyłka pomimo że nie wykluczają one brań w stu procentach. Nie należy zapominać o jego charakterze podczas gdy żeruje potrafi porwać się na ofiarę która czasem nawet przyniesie mu śmierć z powodu swoich rozmiarów. 

 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Krzysztofie, nie mnie równać się doświadczeniem z Tobą, więc z wdzięcznością przyjmuję naukę. Jednak wszystkie moje szczupaki (od 40 do 76cm) złowiłem wędziskiem o CW od 3-18g do 5-25g i żadnego kijka nie zdemolowałem. Tyle że ja łowię w akwenach, które nie wymagają aż takiego obciążenia, o którym piszesz. Nawet teraz gdy przekwalifikowałem się w 100%% na casting, najcięższy i najrzadziej używany mój kijek to <35g. Na moje potrzeby to zupełnie wystarczająca, a w ogóle lubię łowić lekko i najczęściej używam Pinnacla 7-21g.

Link to comment
Share on other sites

Aleksandrze ja to widzę tak. Kij w danych technicznych nie ma masy ryby jaką wyholuje. Kij ma ciężar wyrzutowy czyli masę przynęty którą ma wyrzucić i poprowadzić. Dobieram go więc do używanych przynęt. Wielkość/gatunek ryb jakie łowię wynika z tych przynęt. Oczywiście zdarzają się tzw. przyłowy ale to już inny temat. Na kij o cw 10 g i żyłkę 0.16 mm też zdarzyło mi się wycholowac szczupaka 3 kg gdy polowalem na klenie. 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sorry chłopaki ale Alleksandzrze -Krzysztoffie :D Ja staram się być tolerancyjny  i dużo widziałem ale to jest forum wędkarskie czy ... 

i mam 2 punkt od winda hehehehe :cheers:

to nie dzielnica czerwonych latarni ... Panowie , każdy ma swoje racje ale ...

,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...