Jump to content

Czy kompozyt może być mocniejszy od duraluminium?


Recommended Posts

Czy kołowrotek za 550zł jak np. Daiwa Freams LT z kompozytu może być wytrzymalszy od duraluminiowych kołowrotków dragona za 400zł?

Aluminiowe kołowrotki niestety ważą bardzo dużo.

A może żeby był mocny wystarczy, że jakaś jedna część będzie w kołowrotku aluminiowa? Jeśli tak to na co zwracać uwagę?

Link to comment
Share on other sites

Kołowrotki z duraluminium nie ważą dużo. To ta koncowka LT w nazwie Daiwy sprawia że jest tak "lekka". 

Kolejne podejście wędkarzy którzy zachwycają się lekkością sprzętu. Żeby tą lekkość osiągnąć Daiwa poszła w kierunku Okumy. Te kołowrotki są bardzo małe. Głównie przez to mają małą masę. Kołowrotek wielkości 3000 ma masę 225 g. 

Jednak jak popatrzeć na jego dane techniczne typu pojemność szpuli, moc hamulca budzi się wiele wątpliwości. Tak samo jest jak pomyśleć o masie wędziska które będzie pasować do niego mocą. Jak wyważony będzie tym kołowrotkiem kij o cw 30/40/45g i długości 2,4/2,7m? Minimum takie ciężary wyrzutów pasują do hamulca o mocy 12 kg. 

Dlatego jego moc oparta na ty hamulcu 12 kg pozostawia też duże wątpliwości. Kołowrotki karpiowe o masie 700 nie 225 g mają hamulce 10 kg. 

Temat mocno złożony. 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Penn(Spinnfisher) to inna bajka. Kołowrotki dość ciężkie ale mocne. Tylko jak widać za wielką wodą są jeszcze chłopy a nie to co u nas które 300g nie podniesie. 

Wyżej pisałeś o Daiwe i Dragonie bliżej nie określonym. Jeśli chcesz coś się dowiedzieć musisz podawać pełną nazwę kołowrotka wraz z wielkością modelu. 

Napisz też do jakiego wedziska ma być kołowrotek, długość i cw. Oraz na jakie gatunki. 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Aluminium samo z siebie jest miękkie jak g...o. Stosowane w stopach jako podstawa z domieszkami do 8%, które go niby utwardzają. W zależności od domieszek zmienia się powierzchniowa własność fizyczna ale nadal odporność na obciążenia złożone jest mała.

Jakiekolwiek urządzenie wykonane całkowicie z magnezu byłoby sukcesem na skalę światową, a i Nobel w kieszeni. To co linkujesz z Allegro to czysty marketing łowcy jeleni.

Krzysztof ma rację, każdy mechanizm to temat bardzo złożony. Elementy współpracujące nie tylko powinny być dokładnie wykonane i spasowane ale również powinny być wykonane z materiałów o zbliżonej twardości oraz jeszcze kilku czynników bliżej nic nie mówiących wtajemniczonym. Dość powiedzieć, że zastosowanie przekładni ślimakowej współpracującej z jakimś trybem stopu aluminim, to technologiczne przestępstwo, które od ręki wywaliłoby inżyniera na pysk z roboty, niestety tylko w szanującej się firmie.

Link to comment
Share on other sites

Model z linku jeszcze lepszy. Wielkość 3500 masa 207 g. Pojemność szpuli świadczy jednak ze z wielkością 3500 ma niewiele wspólnego.

Widać że ogólnie przyjęte normy przestały istnieć. 

Link to comment
Share on other sites

Daiwa BG 4000 było by fajne gdyby nie te 400g, które raczej mi nie wyważą wędziska, teraz jest to 2,4m dragon viper zander do 38g, ale w przyszłości chciałbym kupić wędzisko lepsze, takie 2,4m  do 60g. Zacząłem się zastanawiać nad modelem 3000 bo waży 100g mniej, ale nie wiem czy 3000 podoła przynętom 50g.

 

Red Arc od spro też byłoby fajne gdyby nie to, że świeci jak halogen na kilometr.

 

Penn spinfisher 3500/4500 też byłby idealne gdyby nie przełożenie 6,2.

Obleciałem wszystkie fora i strony z allegro od 400 do 650zł no i w każdym jest coś nie tak, a to grafitowy korpus a to przełożenie, a to coś.

Nie wiem już co robić.

Zastanawiam się czy by nie wydać trochę więcej na stradica:
LINK1 

LINK2

Edited by wind
edycja linków
Link to comment
Share on other sites

Różni je tylko pojemność żyłki na szpuli kołowrotka. To standard wszystkie firmy tak robią. Sąsiednie wielkości to ten sam kołowrotek różnicy się wielkością szpuli. Oszczędność na kosztach produkcji. Wszystko widać po różnicy w masie danych modeli. W tym przypadku 5 g. 

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...