Skocz do zawartości

Karta wędkarska


Robert 77
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Szanownych kolegów wędkarzy.Mam na imię Robert i jestem nowy na forum.Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych ode mnie wędkarzy.Jak wygląda sprawa wyrobienia karty wędkarskiej?Mam już 43 lata i wędkuję praktycznie od dziecka choć tylko niestety na komercjach.Lata mijają i pomyślałem żeby wreszcie wyrobić kartę, sprzętu się uzbierało, doświadczenie jakieś jest.chciałbym na początek zapisać się do koła wędkarskiego,u mnie akurat Łódź czy ten egzamin na kartę jest obowiązkowy?? Wymiarów i okresów ochronnych nie znam,bo nigdy nie potrzebowałem tego i teraz ciężko będzie uczyć się wszystkiego.Czy nawet jeśli nie będę miał karty wędkarskiej to jest możliwość opłacanie jakichś pozwoleń na dane łowisko aby wędkować legalnie i spokojnie? Czytałem o wyrabianiu karty w sklepach wędkarskich itp, można tak? Chyba z gróbsza napisałem o co chodzi i będę wdzięczny za odpowiedzi od Szanownych kolegów.

Pozdrawiam serdecznie.

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Karta Wędkarska jest dokumentem obowiązkowym do prawa połowu we wszystkich publicznych wodach. Do takich wód zaliczają się też komercje, przynajmniej zdecydowana większość, a wyjątkiem są obręby hodowlane, gdzie okresy i wymiary nie są obowiązujące. Jakieś składki są zależne od stowarzyszenia do którego się należy. To są różne wielkości i trudno mi by było wszystkie tu wymienić. O niektórych nie mam nawet pojęcia, że istnieją. Natomiast samo prawo połowu na danej wodzie wykupuje się u gospodarującego na niej. W PZW wykupuje się licencje na połów w danym Okręgu na wszystkich wodach. Są przypadki, że jakaś woda w Okręgu wymaga dodatkowej opłaty ale jest to zaznaczone w licencji a i można się z tym wcześniej zapoznać w internecie. 

W Twoim konkretnie przypadku egzamin będziesz zdawał w którymś z ół w Łodzi. Wpisz w Google "PZW Łódź Bałuty" ale inną dzielnicę i powinien pokazać się wynik. Wystarczy się zgłosić, porozmawiać i wszystko stanie się jasne.

W sklepach wędkarskich zdarza się, że są zdawane egzaminy, gdyż prowadzący sklep najczęściej jest członkiem Zarządu Koła lub komisji egzaminacyjnej. Egzamin to wszystko co możesz zdać. Po otrzymaniu zaświadczenia czeka Cię wycieczka do starostwa w Łodzi, gdyż Karta Wędkarska to dokument urzędowy ogólnokrajowy.

Koszt wyrobienia Karty Wędkarskiej, za egzamin w PZW 10-30 pln, opłata w starostwie podobna plus aktualne zdjęcie. A potem już tylko licencje połowowe, Karta Wędkarska opłacana jest raz przy wyrobieniu i ważna jest do końca życia lub odebrania jej przez kontrolujących przy poważnym naruszeniu zasad połowu.

Właśnie pojawił się post Liotas i coś mnie "uderzyło". Pisałeś, że nie znasz wymiarów ani okresów ochronnych. Szczerze mówiąc to pikuś w porównaniu z resztą obowiązującej wiedzy. Kilka ustaw będziesz miał do zaliczenia, kilka do nauczenia i zawsze zasady połowu obowiązujące na danej wodzie a one potrafią być znacznie ostrzejsze niż zapisy ustawowe. Dla własnego dobra musisz wiedzieć co ci wolno a czego nie, inaczej kontrola może być bardzo niemiła, której decyzja w najlepszym wypadku może skończyć się pouczeniem, standardowo mandatem a w wypadku skrajnym sprawą sądową. Jeśli często bywasz nad wodą to nawet nie zauważysz jak łatwo i szybko wiedza wchodzi w głowę, gdyż masz rzeczywiste odniesienie do wiedzy, którą posiadłes.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Docio napisał:

Kilka ustaw będziesz miał do zaliczenia, kilka do nauczenia i zawsze zasady połowu obowiązujące na danej wodzie a one potrafią być znacznie ostrzejsze niż zapisy ustawowe. Dla własnego dobra musisz wiedzieć co ci wolno a czego nie, inaczej kontrola może być bardzo niemiła, której decyzja w najlepszym wypadku może skończyć się pouczeniem, standardowo mandatem a w wypadku skrajnym sprawą sądową.

Co prawdą kartę już mam (od tego roku) ale teraz zacząłem się zastanawiać co może mnie zaskoczyć podczas kontroli. 
Regulamin amatorskiego połowu ryb, ustawa o rybactwie śródlądowym to takie podstawowe. Co jeszcze powinno znajdować się na liście must know?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady połowu w danym Okręgu. Potrafią być duże różnice pomiędzy Okręgami mimo porozumień w opłatach. Ustawa o ochronie przyrody, czyli pojęcie ogólne o roślinach i zwierzętach chronionych aby czegoś nie nadziać na hak co jest pod jakąkolwiek ochroną. Przykład z żabami i chruścikami. Tych drugich jest mnóstwo gatunków i sporo pod ścisłą ochroną. Jako dzieciak zbierałem je na płyciznach, wyłuskiwałem z domku i na hak. Dziś strach czy aby chronionego nie nadzieję, więc wymazałem z pamięci przynętę, ot tak dla spokojności. Ustawa o lasach. Leśnicy w zeszłym roku mocno poszli na rękę społeczeństwu ale na niektóre sprawy nadal są cięci. O ile mogą wybaczyć jakiś hardkorowy, pseudosurvivalowy biwak jedno nocny poza strefą wyznaczoną, o tyle śmieci a już na pewno ogniska nie odpuszczą. Znajomość co jest terenem leśnym, jakie odległości dla ognia od lasu itp zagadnienia. Ustawa o żegludze śródlądowej zapoznawczo. Wgłębienie się w zagadnienie grozi paranoją. Ustawa prawo wodne aby sobie uświadomić, że nie ma w naszym kraju wody niczyjej. Nawet rowy melioracyjne mają właścicieli a połów jest dozwolony jedynie za ich zgodą, czyli licencją. Nie wystawi jednak jej ten kto nie prowadzi gospodarki rybackiej, a na gębę...no wiadomo.

Spójrz na ostatnią stronę RAPR PZW, tam jest większość tego co powinieneś znać lub zaliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań pomocniczych, gdzie wolno rozpalić ognisko a gdzie rozstawić namiot.... dobra jeszcze ejdno czy wolno łowić na mięso małży, co to jest las, co wolno w którym obszarze Natura 2000, czy są reerwaty gdzie wolno łowić bez specjalnego pozwolenia i na jakich zasadach.
PS UPS Dorcio był szybszy.

 

Edytowane przez Wartburg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkość nie ważna, ważna treść. :) Jeszcze jedno. Zdecydowana większość gmin zabrania biwakowania nad wodami, czyli poza wyznaczonymi miejscami zwanymi pole kempingowe. Część gmin jednak tego nie zabrania a informacje są, albo w regulaminie porządkowym gminy, albo dokumencie o podobnym brzmieniu. Zawsze warto sprawdzić nim się wyruszy nad wodę z namiotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Liotas napisał:

Witaj. Ja swoją kartę wyrobiłem 3 lata temu w sklepie wędkarskim u członka koła (miał pozwolenia na wyrabianie kart wędkarskich) i nie było żadnych problemów. Nie musiałem zdawać testu. 

To znaczy, że "kupiłeś" ją - to jest łapownictwo i oszustwo. To tak samo jak "kupienie" prawa jazdy. Nie znasz przepisów, nie masz pojęcia o wędkowaniu, powinieneś być traktowany na równi z kłusownikami, a ten "sklepikarz" powinien mieć odebrane prawo egzaminowania!!!:angry:

Nie chwal się tym, bo nie przynosi Ci to ani splendoru, ani chwały:excl:

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Wartburg napisał:

Kilka pytań pomocniczych, gdzie wolno rozpalić ognisko a gdzie rozstawić namiot.... dobra jeszcze ejdno czy wolno łowić na mięso małży, co to jest las, co wolno w którym obszarze Natura 2000, czy są reerwaty gdzie wolno łowić bez specjalnego pozwolenia i na jakich zasadach.
PS UPS Dorcio był szybszy.

 

To rozstawianie namiotu to mnie przy życiu trzyma ;-) 

Bo tak - dokumenty uprawniające masz, pozwolenie masz. Chcesz przyjechać na ryby i skorzystać z posiadanych uprawnień i nagle okazuje się, że jakaś "mądra głowa" w odruchu poprawiania świata zabrania rozłożyć namiot. Bo wg niektórych na ryby przyjeżdża się o świcie a wyjeżdża o góra 10:00. 

Na całe szczęście albo w okolicach Warszawy mamy normalnych urzędników albo normalnych strażników bo mnie nikt nigdy nie zapytał o namiot.

JKarp

 

7 godzin temu, Alexspin napisał:

To znaczy, że "kupiłeś" ją - to jest łapownictwo i oszustwo. To tak samo jak "kupienie" prawa jazdy. Nie znasz przepisów, nie masz pojęcia o wędkowaniu, powinieneś być traktowany na równi z kłusownikami, a ten "sklepikarz" powinien mieć odebrane prawo egzaminowania!!!:angry:

Nie chwal się tym, bo nie przynosi Ci to ani splendoru, ani chwały:excl:

Niestety jest to nagminny proceder. A przecież jest to egzamin jakby nie patrzeć państwowy.

JKarp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JKarp napisał:

To rozstawianie namiotu to mnie przy życiu trzyma ;-) 

Bądź dobrej myśli. Jest szansa, że może jeszcze w tym roku powstanie definicja biwakowania. Musi się jedynie skończyć program pilotażowy lasów państwowych a to już niedługo.

A z drugiej strony kierowcy TIR znaleźli sposób na obejście takiego zakazu, który jest także w EU. Wiem o Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Czy jest gdzieś indziej - nie wiem. Sens przeniosłem na nasz grunt i prawo, i pasuje. :) 

Namiot nad wodą to nie wypoczynek i wędkowanie lecz: schronienie przed warunkami atmosferycznymi i konieczny odpoczynek dla organizmu w trakcie połowu. Wędki muszą być zwinięte ale łowisko oznaczone do czego mamy prawo jak pies do miski.  Zgodnie z prawem każdy ma prawo zająć łowisko ale nie ma najmniejszego przymusu aby zarzucić wędki. Warunki fizjologiczne wymagają regeneracji organizmu, szczególnie mózgu w czasie snu, tym bardziej gdy przyjechało się jakimkolwiek pojazdem, gdyż zmęczonym nie wolno prowadzić a to już ujmuje Kodeks Drogowy. 

Podsumowując rozkładając obozowisko nad wodą nie organizujemy wypoczynku rekreacyjnego z opcją wędkowania lecz organizujemy schronienie konieczne do odpoczynku organizmu w celu jego koniecznej regeneracji.

Ech. W żadnym normalnym kraju nie trzeba tak kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JKarp napisał:

To rozstawianie namiotu to mnie przy życiu trzyma ;-) 

 

W przypadku dłuższego posiedzenia -ponad dobe- stosuje ścianke z pałatki i ognisko.
Na rozkłądających namioty przyglądam sie z pewnym zdziwieniem ..... podobnie jak 95% spotkanych patrzy na las bambusu.
Ludzie gusta i guściki :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...