Jump to content
Pawel pozdrów

Podkarmianie ryb

Recommended Posts

Witam 

Pisze w sprawie podkarmiania/karmienia ryb na danym stanowisku 

Znalazłem siebie miejsce które mam zamiar podkarmić aby zachęcić i zwabić a następnie utrzymać ryby w danym łowisku. Jest to rzeka 

Z racji że nie jestem doświadczonym wędkarzem chciałbym się wam spytać m.in

czy karmić ryby lepiej z rana czy właśnie późnym wieczorem? 

W jaki sposób karmić aby nie zakwasić owego miejsca? 

Oraz czym najlepiej będzie karmić ryby na rzece? 

Jest to miejsce do łowienia na główce w piękną zatoczkę gdzie na samym środku jest lekkie wyplycenie 

Edited by Pawel pozdrów

Rzeka to pojęcie bardzo ogólne. Jak scharakteryzujesz miejsce, w którym chcesz nęcić.

Łowię na rzece od czasu jak mój wzrost przekroczył 100 cm. Coś tam wiem.

Po pierwsze musisz ustalić jaki gatunek czy gatunki (niektóre można łączyć) chcesz łowić. Żeby to zrobić musisz znać rybostan rzeki, przynajmniej w przybliżeniu. Po drugie musisz wytypować miejscówkę odcinek rzeki który tym gatunkom odpowiada, przynajmniej teoretycznie. Po trzecie musisz ustalić na co chcesz je łowić czyli co będzie głównym składnikiem tego nęcenia. Oczywiście musi być to coś co dany gatunek chętnie będzie pobierał. Na przykład groch na jazia.

Chyba że chcesz to robić sposobem "jakoś to będzie" i sypać cokolwiek byle sypać. Jednak w ten sposób wiele się nie nauczysz.

Zapytałem gdyż pamiętam Twój poprzedni problem i niestety nie myliłem się. Przy główkach nie ma zatok, są za to strefy: napływowa i zapływowa. W obu przypadkach jest obecny uciąg. W strefie napływowej jakiekolwiek nęcenie traci sens, gdyż odległość połowu musiałaby być dość duża. W strefie zapływowej, gdzie obecny jest nurt wsteczny, nęcenie ma sens ale jedynie doraźne. Gdy będziesz rzucał zanętę w sposób klasyczny, w pobliże spławika, to faktycznie będziesz nęcił komuś kilkanaście metrów obok.

Tłumaczenie wszystkiego zajęłoby mała książkę albo obszerniejszą broszurę. Aby zrozumieć podstawy proponuję poczytać o nęcęniu dla przepływanki.

@Docio

Chodziło mi bardziej o nęcenie grubsza frakcja np kukurydza groch lub konopia 

Oraz łowienie bardziej z gruntu a nie na spławik więc sądzę że nie nada mi się sposób necenia dla przepływanki

Ponieważ ludzie mówią mi że Gdzy będę nęcił owe miejsce na wyplyceniu prędzej czy później ryby wejdą oraz przyzwyczaja się do tego że w tym miejscu mogą zerować ponieważ będzie tam jedzenie dla nich. 

Edited by Pawel pozdrów

Drobna, grubsza, bez różnicy. Nie chodzi o ziarnistość lecz o spoistość, więc źle Ci się wydaje. Do przepływanki, czyli połowu w nurcie stosuje się różne zanęty o różnej ziarnistości lecz zawsze mocno sklejone i dociążone. Sklejenie wydłuża rozmycie zanęty przez nurt a dociążenie nie pozwala jej mu zabrać. Nurt też nie pozwala opaść kulom zanętowym idealnie na dno w miejscu ich wrzucenia. W zależności od jego siły i głębokości łowiska kule wrzuca się nawet kilka metrów powyżej stanowiska. Pierwszy krok przed nęceniem to pokłonić się wodzie aby spojrzeć jak nurt się układa. Następnie ocena jego siły i w tym celu warto zarzucić zestaw ze spławikiem aby stwierdzić, czy bardziej ciągnie powierzchniowo, czy przy dnie.

Jednak skoro ludzie Ci mówią wystarczająco mądrze aby podważyć i zanegować moje porady, to na tym zakończę. Wystarczy jak ich będziesz słuchał.

W dniu 3.08.2020 o 18:29, Pawel pozdrów napisał:

Witam 

Pisze w sprawie podkarmiania/karmienia ryb na danym stanowisku 

Znalazłem siebie miejsce które mam zamiar podkarmić aby zachęcić i zwabić a następnie utrzymać ryby w danym łowisku. Jest to rzeka 

Z racji że nie jestem doświadczonym wędkarzem chciałbym się wam spytać m.in

czy karmić ryby lepiej z rana czy właśnie późnym wieczorem? 

W jaki sposób karmić aby nie zakwasić owego miejsca? 

Oraz czym najlepiej będzie karmić ryby na rzece? 

Jest to miejsce do łowienia na główce w piękną zatoczkę gdzie na samym środku jest lekkie wyplycenie 

Nęcić najlepiej w tych samych godzinach w których się łowi. Do nęcenia zazwyczaj używam kukurydzy i grochu sklejonego glina bądź mocno klejąca zanętą typowo rzeczną. Jeśli jest wypłycenie nie powstało ono bez powodu. To nurt rzeki zadecydował że będzie odkładał tam piasek i inne drobiny płynące z nurtem. Zazwyczaj jest to świetne miejsce. Bo ryby same się tam nęcą a dwa zanętą wrzucona w takie miejsce nigdzie nie ucieka. Oczywiście zależy to od poziomu wody a także ilości sypanego tam piachu przez rzekę. Jeśli poziom wody znacznie się zmienił może takie wypłycenie aktualnie zabierać. Może też sypać takie ilości piachu że w 15 minut zasypie ci zestaw że nie wyciągniesz. Trzeba kilka razy takie miejsce sprawdzić w boju zanim podejmiesz decyzję o długotrwałym neceniu