Jump to content
Git

Feder w rozsądnej cenie ??

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Zastanawiam się nad zakupem wędki pod ciężki feder, mam na myśli  duże podajniki . Nie będę ukrywał, jestem raczej laikiem i głównie korzystam z wiedzy internetowej, przynajmniej w zakresie sprzętu. Pojezdzilem ostatnio po sklepach, co ciekawego zauważyłem ? Ze większość sklepów ma dwie góra trzy firmy dla kołowrotków i kijow, głównie shimano, okulma, jaxon. Podobne z kijami . Z tego wszystkiego dostałem ofertę według mnie najciekawszym, a mianowicie następujący osprzęt;

Kołowrotek ;  

co ciekawe, w zestawie nie ma zapasowej szpuli, można oczywiście dokupić, ale to już koszt powyżej 59 zł.

Kij

w sklepie którym byłem(Kraków) maja ten kij w różnych długościach m, ale polecali 3,6

Macie jakieś propozycje zamienników, mój budżet wynosi 600zl, ten zestaw został mi wyceniony na 580zl. Poczytałem trochę opini i wydaje się to być całkiem rozsądny zestaw, co tym sądzicie, jakie macie opinie? 

twraz trochę opowiem o tym do czego ten sprzęt będzie używany. Moje wypady są głównie na komercje, od zbiorników 4-5ha do 16-24ha. Lowie z gruntu, przeważnie podajnik do metody O wadze 60. Włos 10-12 cm plus kulka 6 do nawet 14mm. Przeważnie mój wypad nad wodę trwa dzień góra dwa. 

co możecie mi podpowiedzieć przy budowie takiego zestawu? Jeżeli macie inne propozycje chętnie sprawdzę. Dodam ze chciałbym kołowrotek z wolnym biegiem. Bardzo mocno zastanawiam się tez nad zakupem  rot poda a dodatkowo hangarów  i sygnalizatorów. Na ten moment lowie gruntówka na podpunktach plus bąbka. Widziałem rozsądnie wyglądające rot pody za 320-370zl, wszystko co widziałem a było poniżej tej kwoty wyglądało mało stabilnie i jakoś mnie nie przekonywało( no jakiś stojak od jaxona w cenie chyba 260). Sygnalizatory widziałem bodajże mikado za jakieś 350 zł , zostały mi one polecone przez sprzedawców, na tym się kompletnie nie znam wiec nawet nie zapamiętałem nazwy. 

mam nadzieje będziecie mi mogli pomoc i coś dobierzemy. Z góry dzięki .

Edited by wind
edycja linków

Panowie aktualizacja, w grę wchodzi jeszcze inny sprzęt;

kołowrotek 

jak dla mnie jest on zdecydowanie większy i cięższy ale czy lepszy ?? 

kij

jakies sugestie lub rady ? 

pozdrowki 

Cisza, bo pewnie są zdezorientowani jak ja, a właściwe osoby omijają wątek. W tytule piszesz feder a linkujesz sprzęt karpiowy. To pomyłka, czy...

A może mocny zestaw do federa na wędkę karpiowa? Już mi pomogli gdzie indziej. Widocznie tutaj same inteligencje 

W dniu 9.08.2020 o 17:28, Docio napisał:

Cisza, bo pewnie są zdezorientowani jak ja, a właściwe osoby omijają wątek. W tytule piszesz feder a linkujesz sprzęt karpiowy. To pomyłka, czy...

Feeder to podajnik. Nie ma znaczenia jaki do tego użyty jest kij. W Polsce utarło się, że feeder to drgająca szczytówka ale to duże uproszczenie.

Edited by wędkarstwo z pasją

34 minuty temu, wędkarstwo z pasją napisał:

Feeder to podajnik. Nie ma znaczenia jaki do tego użyty jest kij. W Polsce utarło się, że feeder to drgająca szczytówka ale to duże uproszczenie.

Większej bzdury dawno nie słyszałem. Wędzisko feeder zostało zaprezentowane na targach wędkarskich w UK w 1990 lub 1991 roku. Jego odpowiednikiem było zaprezentowane na targach w tym samym terminie w Niemczech wędzisko winklepicker.

Drgająca szczytówka to polska nazwa dla wędziska feeder.

37 minutes ago, wędkarstwo z pasją said:

Tłumaczenie jest dużym uproszczeniem bo tak jest łatwiej. Cage feeder to koszyk zanętowy, method feeder to podajnik, feeder rod to wędka z drgającą szczytówką, swingtipem albo boczną szczytówką.

Anglicy są bardzo szczegółowi i nie nazwą dowolnej wędki feederem.

Najprościej jest pogodzić się z faktami. Żeby to zrobić trzeba niestety przyjąć określenia producentów. Najlepiej tych z Polski bo póki co jeszcze tym językiem obracamy choć już nie do końca co będzie widać niżej. :)

Na blankach i w opiach producentów z kraju widać najczęściej dwa- trzy opisy.

1. picker/quiver - kij z drgającą szczytówką jako sygnalizatorem brań długość +/- do 3 m cw +/- do 50 g

2. feeder - kij z DS jako sygnalizatorem brań długość od +/- 3,3 m do 4,2 m cw +/- od 60 g do 220 g

Picker z punktu pierwszego pochodzi z angielskiego po niemiecku winkelpicker.

Podajniki i koszyki nazywa się feederami ale póki co jeszcze nie w Polsce. U nas jak wędkarz usłyszy feeder to w pierwszej chwili pomyśli o wędzisku z taką nazwą na blanku a jak one wyglądają i do czego służą każdy wie.

Edited by ryukon1975

5 minutes ago, ryukon1975 said:

Najlepiej tych z Polski bo póki co jeszcze tym językiem obracamy choć już nie d końca co będzie widać niżej. :)

Jestem wewnętrznie rozdarty w tej kwestii ;) Były już dyskusje na temat metody i techniki odległościowej, wagglerów a teraz feeder. Każdy wie o co chodzi.

W dniu 14.08.2020 o 15:39, Git napisał:

A może mocny zestaw do federa na wędkę karpiowa? Już mi pomogli gdzie indziej. Widocznie tutaj same inteligencje 

Niestety ale w takim wypadku inteligencja jest potrzebna. Jeśli chcesz łowić duże karpie na rozległych wodach takie rozwiązanie jest do przyjęcia i można takie zestawy zrobić. Niestety jak masz zamiar łowić handlówki na komercji i method feeder to kij karpiowy się nie sprawdzi dlatego że jest za mocny i za ciężki do ryb o takich rozmiarach.